Baner desktopowy
Baner mobilny

Powiat

1 / 2

RZĄŚNIK: Trzeźwość – Wolność – Niepodległość

12.07.2018
autor: Stanisław Chodyna, opr. red.
W dniach 5 – 11 lipca organizowana jest Piesza Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej. Pątnicy wyruszają z Ostrołęki spod kościoła pw. św. Antoniego, wędrują do Niepokalanowa do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w intencji przebłagalnej trzeźwości narodu polskiego. Przechodzą przez parafie dekanantu wyszkowskiego, m.in. Lubiel i Rząśnik. Mają do pokonania ok. 180 km.
 
Hasło tegorocznej pielgrzymki, co łączy się ze 100-leciem niepodległości Polski, brzmi: Trzeźwość – Wolność – Niepodległość (1918 – 2018).  To już 21. pielgrzymka. Wyruszyła po Mszy św. o 7.00, którą tradycyjnie odprawił i pobłogosławił pątników ks. bp. Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. 
Trasa pielgrzymki, pokonywana w 7 dni, wiedzie przez malownicze tereny Mazowsza Północnego. Etap drugi i trzeci przebiega przez dekanat wyszkowski, dolinę dolnej Narwi i Bugu, przez parafie: Lubiel, Rząśnik, Wola Mystkowska, Somianka i Barcice. Pielgrzymi – 90 wiernych (najmłodszy ma 3 lata, najstarszy ok. 80 lat) oraz kilku księży i kleryków – mają do pokonania ok. 180 km (tzw. paulińskich). 
Ks. biskup wielokrotnie, ku przestrodze, powtarzał, że 100 lat temu spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło 1-3 l na osobę, współcześnie to ok. 10 l czystego spirytusu rocznie. Ok. miliona osób jest uzależnionych od alkoholu, a 3 miliony regularnie się upija. Bp Bronakowski przytoczył też piękne słowa św. Jana Pawła II, który po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r. powiedział, że „egzamin z wolności jest tak naprawdę dopiero przed nami”. Jeżeli chcemy dobrze zdać egzamin z wolności, a więc i trzeźwości, to musimy tworzyć kulturę abstynencji i wolności od wszelkich nałogów i uzależnień. Nie ma wolności bez trzeźwości narodu. 
*
Można powiedzieć, że Diecezja Łomżyńska Pielgrzymuje od czasu św. Brunona z Kwerfurtu, który na te ziemie przybył na początku naszej państwowości. Nawracał, chrzcił, ewangelizował i zakładał kościoły. Oddał życie za wiarę w ok. 1009 r. Zaszczepione wtedy pielgrzymowanie, pomimo niezliczonych trudności i ograniczeń, na dobre zakorzeniło się w rodzinie katolickiej. W okresie wakacji  do sanktuariów i miejsc kultu pielgrzymuje, indywidualnie lub zbiorowo, cała Polska. Najczęściej pątnicy ze swymi intencjami udają się na Jasną Górę, do Wilna, Lichenia, Gietrzwałdu, Łagiewnik czy św. Lipki.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom