RZĄŚNIK: Trzecia hala sportowa w gminie (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Trzecia hala sportowa w gminie (foto)

10.02.2018
autor: Elżbieta Borzymek
8 lutego 2018 r. stanie się jedną z ważniejszych dat w historii Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Trzaskoma w Porządziu – tego dnia została oficjalnie otwarta hala sportowa. Uczniowie śpiewem i tańcem wyrazili radość, że ich marzenie spełniło się. Goście chwalili gminę za inwestycję, która będzie służyła nie tylko uczniom, ale całej lokalnej społeczności,  jako miejsce zmagań sportowych, imprez rekreacyjnych oraz kulturalnych.
 
Po Mszy św. w zabytkowym kościele parafialnym jej uczestnicy przeszli do nowej sali sportowej w szkole. Ta ważna uroczystość, w przeddzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, odbyła się w obecności szkolnej społeczności i gości. Wśród nich byli m.in. przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce wicedyrektor Mirosław Grzyb, radni sejmiku mazowieckiego Cecylia Domżała i Mirosław Augustyniak, samorządowcy z terenu powiatu – burmistrz Grzegorz Nowosielski, wójt gm. Długosiodło Stanisław Jastrzębski, skarbnik powiatu Anna Anuszewska i naczelnik wydziału edukacji starostwa Krzysztof Arbaszewski, komendant powiatowy PSP Marek Krassowki, dyrektor Sanepidu Beata Kiliańczyk-Szawłowska oraz utytułowani  sportowcy – zapaśnik Andrzej Supron i piłkarz Piotr Świerczewski. 
Na znak oficjalnego otwarcia sali sportowej wstęgę przecięli: dyrektor szkoły Grażyna Prus, zastępca wójta Paweł Abramczyk, wiceprzewodniczący rady gminy Sławomir Nowacki, przedstawiciel wykonawcy Wojciech Kuchta, Andrzej Supron i Piotr Świerczewski Anna Anuszewska, uczeń Patryk Zaremba oraz przewodnicząca rady rodziców Kamila Karłowicz.
Pomieszczenie sali sportowej oraz drewniany krzyż, który będzie w niej wisiał, poświęcił proboszcz parafii w Rząśniku Robert Sulich wraz z księżmi Stefanem Ceberkiem i Stanisławem Pakiełą.
Historię budowy sali sportowej przypomniał wicewójt Paweł Abramczyk. 12 kwietnia 2016 r. została podpisana (na kwotę 1.409.822 zł brutto) umowa z wykonawcą – Zakładem Ogólnobudowlanym Jerzego i Wojciecha Kuchtów z Nowych Wielątek. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki udało się pozyskać dofinansowanie (650 tys. zł), ponad 46% wartości inwestycji.
Sport jest ważny
- Tanecznym krokiem rozpoczęliśmy część artystyczną. W naszej szkole dbamy o sprawność, a nade wszystko cenimy taniec, który łączy w jedno wszystkie umiejętności – po pięknym powitalnym walcu zapowiedzieli uczniowie prowadzący uroczystość Nikola Olender i Patryk Zaremba. – Chcemy nie tylko przybliżyć ideę olimpijską, ale również wykazać, iż sport jest ważny w życiu człowieka. 
- Zanim sportowiec zagości na arenach międzynarodowych, swoją naukę rozpoczyna w szkole – zauważyli. – Być może w tej szkole rozwija się sportowo przyszły mistrz świata, który wkrótce rozsławi imię naszej szkoły. 
To zupełnie prawdopodobne, bo już teraz, mimo braku, hali szkoła w Porządziu może poszczycić się wieloma sukcesami sportowymi, m.in. I miejscem w powiecie w kategorii szkół do 100 uczniów. 
W części artystycznej nawiązano do źródeł olimpizmu, do starożytne Grecji, ale były też współczesne akcenty. Tańce, humorystyczne scenki, piosenki, śpiewane także przez absolwentki szkoły, widzowie nagrodzili gorącymi brawami.  
W liście wójt Paweł Kołodziejski, który osobiście nie mógł uczestniczyć w uroczystości, napisał: „Rozwój fizyczny młodzieży jest równie ważny, jak rozwój intelektualny, bo w zdrowym ciele, zdrowy duch. To już trzecia hala sportowa, którą udało się wybudować w naszej gminie”. Zapewnił, że nadal będzie dbać o rozwój bazy sportowej w gminie. 
Dla podkreślenia wagi posiadania takiego obiektu, dyrektor szkoły Grażyna Prus przytoczyła słowa pioniera medycyny sportowej Marcina Kacprzaka: „Nie mózg dziecka chodzi do szkoły, lecz ono całe”. – Sport jest szkołą charakteru, uczy cierpliwości, wytrwałości, pokory, systematyczności, współpracy w grupie, tolerancji i zasad fair play – wymieniała efekty wychowawcze uprawiania sportu. 
 
Ślubowanie
 
Z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego na salę wprowadzano flagę olimpijską z Monachium oraz kopię znicza olimpijskiego z Nagano. 
- Niech ta ceremonia olimpijska rozpocznie nowe, wielkie sportowe życie tej szkoły – życzyła prowadząca. W poczcie flagi były uczennice: Maria Łada, Oliwia Piecychna, Katarzyna Piątek, Liwia Cierlica, Aleksandra Ratko, Weronika Szerewicz, Karolina Kulesza i Julia Kania, natomiast w poczcie znicza Edyta Wróbel, Iza Szymańska i Wiktoria Olender. W tej uroczystej oprawie w imieniu uczniów ślubowanie, że będą korzystać z sali sportowej „zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, przepisami i regulaminem, zasadami fair play”, złożył Jakub Łojek. 
 
Olimpijczycy
 
Druga para prowadzących, Karolina Zwolińska i Sebastian Rębowski, zaprosiła do rozmowy sportowców. Andrzej Supron, który 25 lat był czynnym zawodnikiem, zdobył 16 medali w mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich, powiedział: – Uważam, że to była moja najlepsza decyzja w życiu, że trafiłem do sportu. A jak się stoi na najwyższym podium i słucha „Mazurka Dąbrowskiego”, dreszcz przebiega przez całe ciało. To jest coś nie do opisania. Życzyłbym wam, młodzi ludzie, choć raz stanąć na najwyższym podium, a będziecie wiedzieli, co to znaczy. 
Reprezentant Polski w piłce nożnej Piotr Świerczewski, wicemistrz olimpijski z Barcelony zdradził: – Cenię sobie najbardziej zdobyty tam medal, medal olimpijski. 
Cieszy go, że sport rozwija się także w małych miejscowościach. – W tej hali dzieci będą mogły rozwijać się, ćwiczyć, nie tylko zapasy, ale również grać w piłkę – nawiązał do słów swojego poprzednika, który propaguje ministerialną akcję „Zapasy w każdej szkole”.
 
Dla społeczności lokalnej 
 
- To powód do wielkiej radości, zaspokojone oczekiwanie nie tylko młodzieży. Hala jest dobrze przygotowana do przyjęcia różnych grup wiekowych – dodała dyr. Grażyna Prus. - Zagospodarujemy ją w ten sposób, by mieszkańcy mogli być jej bywalcami. To także im ma służyć to miejsce. 
Potem ustawiła się kolejka składających gratulacje, wśród nich m.in. dyrektorzy gminnych szkół, powiatowych placówek, samorządowcy. Ale najpierw na ręce pani dyrektor Andrzej Supron, przedstawiciel PKOL oraz Andrzej Rębowski, prezes Klubu 2012 przekazali dla szkoły flagę olimpijską.
- Na powiatowej mapie edukacyjno-sportowej przybędzie piękny, nowy obiekt, który będzie areną zmagań sportowych, ale także kulturalnych, rekreacyjnych dla społeczności lokalnej – zauważył Krzysztof Arbaszewski. 
- Żeby każdy z młodych ludzi mógł się zderzyć ze sportem, z sukcesami i porażkami – życzył Stanisław Jastrzębski.
Nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski przekazał od Jakuba Kwiatkowskiego („zbieżność nazwisk nieprzypadkowa”), rzecznika PZPN koszulkę z numerem 2 i autografem reprezentanta Polski, piłkarza Michała Pazdana. 
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość