RZĄŚNIK: Serce na nakrętki

Powiat

RZĄŚNIK: Serce na nakrętki

02.03.2021
autor: Samorząd Uczniowski i wolontariat SP w Rząśniku
Samorząd Uczniowski i wolontariat Szkoły Podstawowej w Rząśniku zachęca do udziału w akcji „Wkręć się w zbieranie”. – W tym roku chcemy wesprzeć chłopca Jakuba Rydzio, który cierpi na niedorozwój kości udowej – informują organizatorzy. – Zachęcamy wszystkich Ludzi Dobrej Woli do wrzucania nakrętek. W ten sposób pomożemy potrzebującym, a jednocześnie dołożymy cegiełkę do dbałości o środowisko, w którym żyjemy. 
 
Nakrętki, policzone i spakowane w worki lub pudełka, wrzucamy do pojemnika w kształcie serca, który stanął na placu szkolnym. 
Społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego od kilku lat angażuje się w akcję zbiórki plastikowych nakrętek, z których dochód przeznaczony jest na pomoc potrzebującym. Cele są różne – zakup wózka inwalidzkiego, sfinansowanie leczenia, pomoc domom dziecka itp. Zebrane nakrętki można sprzedać w punktach skupu surowców wtórnych. Te z kolei sprzedają je firmom, które ponownie je wykorzystują. Plastik z korków od butelek po zmieleniu przerabia się na granulat, który można ponownie wykorzystać w procesie produkcji. Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Dodatkowo większa jest również cena ich składowania, ponieważ zajmują po prostu więcej miejsca niż małe plastikowe korki. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Teoretycznie moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym koszu w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje.
 
Aby upowszechnić tę akcję i umożliwić udział w niej jak najszerszemu gronu osób, postawiliśmy na szkolnym placu specjalny pojemnik w kształcie serca.
„SERCE to najpiękniejsze słowo świata”. A nasz patron –  ks. Jan Twardowski napisał:
„ To słowo jest otwarte, nieskończone, wielkie i małe. Jest raczej znakiem  człowieczeństwa niż słowem – (…) Słowo obejmuje, biegnie i śpieszy nam z pomocą”.
 
Zachęcamy wszystkich Ludzi Dobrej Woli do wrzucania nakrętek. W ten sposób pomożemy potrzebującym, a jednocześnie dołożymy cegiełkę do dbałości o środowisko, w którym żyjemy.
 
Do 15 czerwca zbieramy nakrętki dla Kubusia.
Spieszcie z nami z pomocą!
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość