RZĄŚNIK: Przekazanie sprzętu strażakom ochotnikom z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Przekazanie sprzętu strażakom ochotnikom z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego (FOTO)

14.02.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Ochotnicza Straż Pożarna w Komorowie była gospodarzem uroczystości przekazania sprzętu dla jednostek OSP z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego. Po raz pierwszy na naszym terenie gościł Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. W przekazaniu sprzętu wzięli też udział wicepremier i posłowie.
 
- Bardzo dziękuję, że akurat Komorowo zostało wybrane. To bardzo trafna decyzja - cieszył się wójt Paweł Kołodziejski. - Komorowo jest miejscem szczególnym. Robi na mnie wrażenie, bo mają drużynę młodzieżową. Po drugie zawsze, kiedy przejeżdżam, ta strażnica jest otwarta, zawsze coś się dzieje albo na placu, albo w garażu. Druhowie swoje diety przeznaczają na cele społeczne. Uczestniczą nie tylko w akcjach ratowniczych, ale również w życiu społecznym. Potrafią lokalną społeczność jednoczyć, przyciągać, integrować.
- Dzięki dofinansowaniu z Budżetu Państwa, w połączeniu ze środkami samorządowymi zostanie przekazany sprzęt, który znacznie wpłynie ma podniesienie gotowości operacyjnej jednostek ochotniczych straży pożarnych na naszym terenie, a co za tym idzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa lokalnego społeczeństwa - uroczystą zbiórkę, w poniedziałek 13 lutego, rozpoczął zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie st. bryg. Sławomir Pietrzak.
OSP w Komorowie (gmina Rząśnik) otrzymała agregat mobilny dużej mocy Caterpillar DE 110 GC 110kva zakupiony ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (35 tys. zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (36.333 zł) i Gminy Rząśnik (37.667).
OSP w Lucynowie Dużym i OSP w Somiance przekazano w użytkowanie łodzie ratownicze płaskodenne aluminiowe wraz z wyposażeniem BREMA 560F. W skład wyposażenia wchodzą m.in. skafandry wypornościowe do ratownictwa wodno-lodowego, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, pasy ratownicze, kaski do ratownictwa wodnego i sprzęt oświetleniowy. Łodzie zakupione zostały ze środków rezerwy celowej Budżetu Państwa. Koszt zakupu zestawu - 100 tys. zł
Do Komorowa po odbiór sprzętu przyjechali również ochotnicy z powiatu ostrowskiego. OSP w Brudkach Starych w gminie Wąsewo odebrała agregat mobilny dużej mocy SMG-100LD-S 100 kVa, OSP w Małkini Górnej - pojazd specjalny UTV z wyposażeniem marki Kawasaki (MULE PRO-MX).
- Bardzo się cieszę, że uroczystość odbywa się akurat w Komorowie. Wielkie zaangażowanie OSP w Komorowie jest słynne w całym powiecie wyszkowskim - chwalił Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa. Chwalił również swój rząd: - Bardzo mocno wspieramy ochotnicze straże pożarne w różnym aspekcie. Dosprzętowienie jest ogromne. Strażacy, pracując ofiarnie, muszą mieć niezawodny sprzęt. Pełniąc ogromnie ważną rolę, doceniani są również w innym względzie. Wdrożona ustawa o ochronie przeciwpożarowej wprowadza dodatek emerytalny dla tych, którzy brali udział w akcjach ratowniczych i jest bardzo wyraźnym, materialnym podziękowaniem za ofiarną pracę strażaków. W zapowiadanej ustawie o ochronie ludności straż pożarna będzie pełnić wiodącą rolę, strażacy będą trzonem ratownictwa. Mamy czasy bardzo trudne, wojenne i ochrona ludności będzie niezwykle ważna. 
Gratulacje strażakom złożyli również posłowie.
- Państwa codzienna służba zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Teren nie jest łatwy, bo macie duże lasy, rzekę Bug, trasę Warszawa - Białystok. Często w radiu słyszę: tu zablokowana, tam zablokowana, był wypadek. Myślę, że ten sprzęt pomoże efektywnie nieść pomoc innym. Polski system - państwowa i ochotnicza straż pożarna - to fenomen na skalę Europy - zauważył Maciej Górski.
- To fenomen, ale także duma. Polscy strażacy zawsze stają na wysokości zadania - dodał Marek Zagórski. - Ważne, że jest kogo obdarowywać. Należą się wam podziękowania za to, że jesteście. 
Po raz pierwszy na ziemi wyszkowskiej gościł Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Piotrowski. - Szerokim strumieniem płynie sprzęt do jednostek ochotniczej straży pożarnej, od samochodów po sprzęt ratownictwa technicznego, wodnego. Sprzęt płynie również do jednostek państwowej straży pożarnej. Na pewno poprawi bezpieczeństwo waszych działań ratowniczo-gaśniczych, da wam większy komfort ich prowadzenia, ale poprawi też bezpieczeństwo mieszkańców. Połączenie waszych umiejętności i waszych narzędzi pracy to gwarant bezpieczeństwa - zwrócił się do strażaków. - Cieszę się, że do waszego bohaterstwa, odwagi, wiedzy, umiejętności, profesjonalizmu dołącza ten nowoczesny sprzęt, który da wam wiele możliwości. Piękna dewiza, którą macie zapisaną w sercach i na sztandarach: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - te słowa wyznaczają drogę społeczną i zawodową polskim strażakom, za co dziękuję. Dziękuję za to, co robicie na co dzień, niejednokrotnie poświęcając czas swoich rodzin, biegniecie, spieszycie na pomoc bliźnim.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. W pobliskim Lipniaku-Majoracie miał miejsce mord dokonany na kilkuset osobach.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

W Lubielu Nowym 8 września odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp, ofiary terroru stalinowskiego, członka lokalnych struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Został zamordowany 29 stycznia 1946 r. na terenie Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. Toledo, a ciało ukryto w nieznanym miejscu. Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

Warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie, zwiedzanie zabytkowego młyna, wycieczka do „Samarii” (pałacyk w Niegowie, w którym mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego), konkurs na domową pizzę, kino plenerowe, zabawy i konkursy dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

Bardzo dużą frekwencją cieszyły się niedzielne (3 września) Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku. Serca publiczności podbił fantastyczny Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemeczyna na Litwie. Tłumy zgromadziły się przed sceną podczas koncertu gwiazdy dożynek – Skolima.
zobacz więcej