RZĄŚNIK: "Powitanie lata – Wianki 2019" (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: "Powitanie lata – Wianki 2019" (foto)

25.06.2019
autor: Elżbieta Borzymek; foto: EB, rzasnik.pl
- tradycyjnie już na tę wiankową imprezę do Nowego Lubiela nad Narew zaprosiła gmina Rząśnik. W tym roku w sobotę 22 czerwca. Ci, którzy z zaproszenia skorzystali, na pewno nie żałują. Czas spędzili w urokliwej scenerii, w rodzinnej atmosferze, na czym szczególnie zależało organizatorom. A i atrakcji nie brakowało. 
 
Po Mszy św. w intencji bezpieczeństwa kapiących się i przebywających na rzece, uczestnicy przeszli nad Narew, gdzie poświęcenia łodzi i wody dokonał wikary ks. Janusz Saniewski. 
Gości – wśród nich włodarzy gmin: sąsiedniej, leżącej po drugiej stronie Narwi, gm. Rzewnie – Wiesława Chrzanwskiego („Z panem wójtem chcemy wybudować most – zdradził Paweł Kołodziejski. – Jesteśmy na etapie uzyskiwania zezwoleń”) i nadbużańskiej gm. Brańszczyk – Wiesława Przybylskiego, a także nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków Waldemara Wańczyka, letników i stałych mieszkańców gminy – przywitał wójt Paweł Kołodziejski. Życzył dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń,  zapraszając przy tym na grochówkę. – Myślę, ze każdy znajdzie coś dla siebie – dodał.
- Naszym, pana wójta i moim, zamierzeniem było, żeby to Powitanie Lata było taką imprezą rodzinną, na luzie - zaznaczył dyrektor Gminnej Biblioteki Sławomir Pierzynowski, który czuwał nad wszystkim. 
Oprawę artystyczną i prowadzenie imprezy zapewniła firma – Impresariat Artystyczny Relaks Łukasz Stępniewski. Na scenie cały czas coś się działo. Najpierw zagrała kapela Kamraci. Piosenka „Wiła wianki” porwała do tańca pierwsze pary, które w nagrodę dostały album poświecony gminie Rząśnik. Przeboje drugiej połowy XX wieku przypomniał zespół seniorek Jutrzenka z Długosiodła. Oczywiście nie mogło zabraknąć, świetnie współgrającego z klimatem tego festynu, Zespołu Ludowego „Kurpie Białe” z Rząśnika, który działa przy Klubie Srebrnego Wieku. Popularne przyśpiewki i melodie zachęcały do tańca coraz więcej osób. Świetną zabawę zapewnił zespół Number One, który zaprezentował muzykę biesiadną i rozrywkową. 
Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Do wygrania był damski rower, ale trzeba było poprawnie odpowiedzieć na 5 pytań dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie wszyscy sobie z tym poradzili, dlatego wójt kilkakrotnie musiał powtarzać losowanie, zanim Mirosław Augustyniak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i kierownik WORD wręczył główną wygraną Wiesławie Biernackiej i 5 nagród pocieszenia. 
Podobały się również konkursy dla całych rodzin, w których nagrody ufundowały stoiska handlowe i promocyjne. Dzieci szczególnie chętnie spacerowały na kucykach i uczestniczyły w przejażdżkach nową łodzią OSP Rząśnik lub na motocyklach. Taką frajdę sprawił im klub motocyklowy Gragulce Polska, który najpierw zaprezentował się w paradzie motocykli typu Cruiser. Strażacy z trzech gminnych jednostek OSP zaprezentowali swoje samochody i udostępnili do zwiedzania dzieciom.
Na scenie wystąpił też zespół tańca nowoczesnego Matadens z Ciechanowa. 
Gdy zaczęło zmierzchać, nad rzeką zapłonęło wielkie ognisko. Jeśli chodzi o wianki, to jako pierwsze zaczęły jej pleść z polnych kwiatów i traw panie, ale zachęcone dobrym przykładem, dołączyły do tego grona dziewczęta i dziewczynki. – Kto cię tego nauczył? – zapytałam jedną z dziewczynek. – Babcia – odpowiedziała. 
Ok. 21.00 wianki zostały puszczone na wodę – żaden nie zatonął.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość