RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939

Powiat

RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939

09.09.2021
autor: Opr. EB
W najbliższą niedzielę 12 września mieszkańcy gminą uczczą obrońców ojczyzny walczących we wrześniu 1939 r. Uroczystość odbędzie się tradycyjnie w Nowym Lubielu.  Rozpocznie się o godz. 12 Mszą św. w kościele pw. św. Anny.
 
Po Mszy św. w intencji obrońców ojczyzny zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem „Ku czci bohaterom poległym o wolność i niepodległość ojczyzny” i na grobach żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. To ppor. rez. Franciszek Bilecki, kpr. Antoni Kucharczyk i kpr. strzelec samolotowy Roman Stronczak. 

Kim byli żołnierze którzy spoczywają na cmentarzu w Nowym Lubielu?

Wszyscy trzej polegli podczas walk we wrześniu 1939 r.
 
Franciszek Bilecki (ur. 2 kwietnia 1914 r. w Warszawie) był nauczycielem, absolwentem (1934 r.) Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Płocku. W 1935 r. ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy przy 22 pułku piechoty w Siedlcach. Jako nauczyciel podjął pracę we wsi Orłowo. W 1936 r. został podporucznikiem rezerwy.  W 1938 r. odbył ćwiczenia w Ośrodku Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie. Poległ 7 września 1939 r. pod Michałowem. 

Roman Stronczak (ur. 3 kwietnia 1919 r. w Medenicach, rejon drohobycki, obwód lwowski), we wrześniu 1939 r. służył w 4 Eskadrze Bombowej VI Dywizjonu Bombowego Lekkiego. Poległ 8 września 1939 r. w czasie lotu bojowego na rozpoznanie ruchów Wehrmachtu w rejonie Łodzi. W pobliżu Nowego Lubiela PZL-23B „Karaś”, który wystartował z lotniska Ząbków k. Sokołowa Podlaskiego, podczas lotu powrotnego został zaatakowany i zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Kpr. strzelec samolotowy Roman Stronczak zginął na miejscu w okolicach Drozdowa, gdzie został pochowany. Jego ciało zostało ekshumowane w 1941 r. i przeniesione na cmentarz w Lubielu Nowym.
 
W grobie Romana Stronczaka spoczywa także  kpr. rez. Antoni Kucharczyk (ur. się w Dzięciołach Bliższych gm. Sterdyń), żołnierz 15 rezerwowej kompanii saperów. Jako szeregowiec brał udział w wojnie 1920 r. Zginął 5 września 1939 r. podczas walk obronnych Przedmościa Różan.

Pomnik w Lubielu

Przypomnijmy, że pomnik w Lubielu Nowym został odsłonięty i poświęcony 15 września w 2019 r.
- To pomnik wdzięczności tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, o sprawiedliwą Polskę – mówił podczas tej uroczystości przed 2 laty ks. proboszcz Wojciech Goryszewski. –Zawarliśmy na tablicy wszystkich, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę. Również oddajemy cześć ofiarom II wojny światowej, pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, ubeckich kazamatach, żołnierzom wyklętym, jak również wszystkim ofiarom „nieznanych sprawców” od roku 1945 do 1958. 
Po uroczystości organizatorzy – Wójt Gminy Rząśnik i Proboszcz Parafii św. Stanisława BM w Nowym Lubielu – zapraszają na wojskową grochówkę. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość