RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939 (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939 (FOTO)

17.09.2021
autor: Elżbieta Borzymek, fot. www.rzasnik.pl
Mieszkańcy gminy w niedzielę 12 września uczcili obrońców ojczyzny walczących we wrześniu 1939 r. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w Nowym Lubielu. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem „Ku czci bohaterom poległym o wolność i niepodległość ojczyzny” i na grobach żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 r.
 
Uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęła o godz. 12 w kościele pw. św. Anny Msza św. w intencji obrońców ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz ks. Wojciech Goryszewski i wikariusz ks. Janusz Saniewski.
 
Następnie w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych  oraz szkół z terenu gminy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz. Pod pomnikiem i na grobach poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy, którzy w pierwszych dniach wojny oddali życie za ojczyznę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze: kpr. strzelec samolotowy Roman Stronczak (lat 20), zestrzelony przez niemieckie myśliwce, zginął w okolicach Drozdowa, ppor. rez. Franciszek Bilecki (lat 25), poległ 7 września 1939 r. pod Michałowem. oraz kpr. rez. Antoni Kucharczyk (lat 40), zginął 5 września 1939 r. podczas walk obronnych Przedmościa Różan. 
 
Zastępca wójta Paweł Abramczyk podziękował wszystkim za uczestnictwo w uroczystości i wspólną modlitwę.
 
Przypomnijmy, że pomnik w Lubielu Nowym został odsłonięty i poświęcony 15 września w 2019 r. - To pomnik wdzięczności tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, o sprawiedliwą Polskę – mówił wtedy ks. Wojciech Goryszewski. – Zawarliśmy na tablicy wszystkich, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę. Również oddajemy cześć ofiarom II wojny światowej, pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, ubeckich kazamatach, żołnierzom wyklętym, jak również wszystkim ofiarom „nieznanych sprawców” od roku 1945 do 1958. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość