RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939 (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Obrońcom Września 1939 (FOTO)

17.09.2021
autor: Elżbieta Borzymek, fot. www.rzasnik.pl
Mieszkańcy gminy w niedzielę 12 września uczcili obrońców ojczyzny walczących we wrześniu 1939 r. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w Nowym Lubielu. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem „Ku czci bohaterom poległym o wolność i niepodległość ojczyzny” i na grobach żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 r.
 
Uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęła o godz. 12 w kościele pw. św. Anny Msza św. w intencji obrońców ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz ks. Wojciech Goryszewski i wikariusz ks. Janusz Saniewski.
 
Następnie w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych  oraz szkół z terenu gminy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz. Pod pomnikiem i na grobach poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy, którzy w pierwszych dniach wojny oddali życie za ojczyznę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze: kpr. strzelec samolotowy Roman Stronczak (lat 20), zestrzelony przez niemieckie myśliwce, zginął w okolicach Drozdowa, ppor. rez. Franciszek Bilecki (lat 25), poległ 7 września 1939 r. pod Michałowem. oraz kpr. rez. Antoni Kucharczyk (lat 40), zginął 5 września 1939 r. podczas walk obronnych Przedmościa Różan. 
 
Zastępca wójta Paweł Abramczyk podziękował wszystkim za uczestnictwo w uroczystości i wspólną modlitwę.
 
Przypomnijmy, że pomnik w Lubielu Nowym został odsłonięty i poświęcony 15 września w 2019 r. - To pomnik wdzięczności tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, o sprawiedliwą Polskę – mówił wtedy ks. Wojciech Goryszewski. – Zawarliśmy na tablicy wszystkich, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę. Również oddajemy cześć ofiarom II wojny światowej, pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, ubeckich kazamatach, żołnierzom wyklętym, jak również wszystkim ofiarom „nieznanych sprawców” od roku 1945 do 1958. 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Więcej zgłoszeń o przemocy

ZABRODZIE: Więcej zgłoszeń o przemocy

Ze sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2016 r. oraz Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w l. 2014 – 2016 wynika, że więcej   jest zgłoszeń o występowaniu przemocy w rodzinie.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

Mieszkanki Trzcianki, w mejlu do redakcji podpisanym „żony i matki”, apelują o pomoc i interwencję w sprawie, wobec której czują się bezsilne. Zarzucają sołtys, że nielegalnie i o każdej porze dnia i nocy sprzedaje alkohol w swoim sklepie. Pani sołtys stanowczo zaprzecza oskarżeniom. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiada kontrolę w sklepie, chociaż do tej pory nie zgłaszano żadnych nieprawidłowości. – Trzeba mieć dowody, pomówić jest łatwo – podkreśla członek komisji.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
zobacz więcej
SOMIANKA: 10 kandydatów do komisji wyborczych

SOMIANKA: 10 kandydatów do komisji wyborczych

Termin zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych na Wybory Prezydenta RP upływa 10 kwietnia o godz. 16. Do południa 9 kwietnia w gminie Somianka 10 kandydatów do komisji wyborczych zgłosiły dwa komitety kandydatów na Prezydenta RP.
zobacz więcej