RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

Powiat

RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

14.11.2018
autor: Opr. EB, SP Porządzie, SP Komorowo
Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się 9 i 11 listopada. W piątek zaprosiły na wieczornice szkoły w Porządziu i Komorowie. W niedzielę w kościele w Rząśniku, po Mszy św. w intencji Ojczyzny i punktualnie o 12.00, jak w całej Polsce,  odśpiewaniu hymnu narodowego, program „Niech niesie się po całym świecie, naszej niepodległości  stulecie” przedstawiła społeczność miejscowej szkoły. – Dzieci rzeczywiście wprowadziły nas w atmosferę patriotyczną – chwalił wójt. – To było bardzo piękne. Momentami cisnęły się łzy do oczu. 
 
Główne uroczystości odbyły 11 listopada w Rząśniku. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. proboszcz Robert Sulich. Po czym w kościele program patriotyczny, złożony z patriotycznych pieśni, piosenek, wierszy i tańców narodowych, przestawili uczniowie, absolwenci i nauczyciele miejscowej szkoły, gorąco oklaskiwani przez widzów.  
- Dzień 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Prześladowani przez 123 lata Polacy nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość – mówił w swoim wystąpieniu wójt Paweł Kołodziejski. – Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa. 
-  Patriotyzm tak dzisiaj odmieniany często przez wiele przypadków, to tylko przelewanie krwi czy to także nasza codzienna praca, wzajemna życzliwość i solidarność  w różnych wymiarach naszego życia? – zastanawiał się. 
Wójt podziękował ks. proboszczowi za odprawienie mszy dziękczynnej, dzieciom i ich nauczycielom za piękną akademię, mieszkańcom za liczne przybycie. Obecni, obdarowani biało-czerwonymi wiatraczkami, pochodem, na czele z władzami gminy, sztandarami szkół i jednostek OSP, przemaszerowali pod pomnik Nieznanego Żołnierza, postawiony w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, zapłonęły znicze.
 
Porządzie 
 
„Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn odśpiewany w całej Polsce o godz. 11.11” – czytamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Porządziu. – „Uroczysta akademia rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów kl. V i VIIa. Uczniowie w ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Przepiękny, porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami”. Po południu uczniowie i nauczycieli zaprosili mieszkańców na wieczór patriotyczny. 
 
Komorowo
 
Szkoła w Komorowie, również w piątkowe popołudnie, zaprosiła na wieczornicę, Podczas programu „Wolność - kocham, rozumiem…”, szkolna hala zamieniła się w studio TVP Panorama. Dziennikarze relacjonowali wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Czym jest 11 listopada dla Polaków?
Na scenie pojawiły się czarne kruki – symbole państw zaborczych oraz Biały Orzeł – Polska (w tej roli Joanna Łachacka). Dziewczynki z kl. V zaprezentowały taniec z flagą do piosenki „Mówię o tobie z dumą”. Najmłodsi przygotowali scenkę „Dla Niepodległej”, a kl. III zaśpiewała „Jestem Polką i Polakiem”. Absolwenci szkoły, Magdalena Witkowska i Ernest Bereski, również wykonali utwory o tematyce patriotycznej.
Maraton filmów o tematyce patriotycznej trwał do rana. Przy ognisku, z akompaniamentem akordeonu i gitary, śpiewano piosenki wojskowe i biesiadne. Uczniowie udekorowali biało-czerwonymi flagami wioski, w których mieszkają.
 

Szkoła Podstawowa w Komorowie, 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 - Odśpiewanie hymnu państwowego
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Młynarze nie chcą studium i planu

ZABRODZIE: Młynarze nie chcą studium i planu

Sołtys, rada sołecka, mieszkańcy i działkowicze wsi Młynarze 20 marca wystosowali do władz gminy petycję, w której domagają się zaprzestania dalszego procedowania uchwały z dnia 19 stycznia 2017 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabrodzie.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Klęknąć przed Matką... (foto)

BRAŃSZCZYK: Klęknąć przed Matką... (foto)

Pielgrzymi z parafii pw. św. Barbary w Porębie w dniach 18-23 lipca przebyli rowerami 380 km do Częstochowy. Podczas pielgrzymki odwiedzili znajdujące się na trasie kościoły i sanktuaria.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: W niedzielę kolejne Wielkie Grzybobranie

DŁUGOSIODŁO: W niedzielę kolejne Wielkie Grzybobranie

W niedzielę 11 września Wielkie Grzybobranie, na które gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków zapraszają już po raz 19. Jak już informowaliśmy, gwiazdą imprezy będzie zespół „Poparzeni Kawą Trzy”. Wystąpi też znany aktor Andrzej Grabowski.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Skansen imienia Marii Żywirskiej (foto)

BRAŃSZCZYK: Skansen imienia Marii Żywirskiej (foto)

Od 13 października 2017 r. Skansen w Brańszczyku ma imię. Uchwałą Rady Gminy jego patronką została Maria Żywirska, z domu Byczyńska, urodzona w Brańszczyku etnografka, muzealniczka, uczennica i nauczycielka w wyszkowskim Gimnazjum Koedukacyjnym Szkoły Średniej (obecnie I LO im. C.K. Norwida), autorka monografii „Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura”, nad którą pracowała ponad 60 lat. Świadkami tej historycznej chwili były córka, wnuczka i prawnuczka badaczki. 
zobacz więcej