RZĄŚNIK: Narodowe Czytanie w Komorowie

Powiat

RZĄŚNIK: Narodowe Czytanie w Komorowie

11.09.2018
autor: opr. EB
7 września 2018 r. o godz. 11.30 społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie wsłuchiwała się w słowa powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czytanej przez zaproszonych gości oraz nauczycieli. Szkoła znalazła się w gronie 3 tys. miejscowości, które włączyły się w akcję Narodowe Czytaniepod patronatem prezydenta RP Andrzjea Dudy i jego małżonki Joanny Kornhauser-Dudy oraz w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji, w tym roku odbywającej się po raz siódmy, jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, by stało się ono ważnym elementem życia każdego Polaka.
 
„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie "Przedwiośnia". Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – zapraszał do udziału w akcji  Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda. Ponadto Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości, utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
„Nie trzeba nikogo przekonywać, że czytanie jest sposobem poznawania świata, pozyskiwania wiedzy, kształci formy komunikacji, i,co warto podkreślić, jest źródłem przyjemności. (…) Oprócz wymiaru indywidualnego czytanie ma również istotny wymiar społeczny. Poziom czytelnictwa przekłada się na szacunek dla kultury, pogłębia jej znajomość, przekłada się na istotne wymiary, elementy jak kapitał społeczny. Poziom czytelnictwa to jest coś bardzo ważnego, o co musimy dbać. Czytanie jest jednym z podstawowych warunków zaistnienia wspólnego kodu kulturowego, a kod kulturowy w zasadzie kształtuje naszą tożsamość, decyduje o niej  i przekształca zbiór ludzi we wspólnotę” – dodaje minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wówczas czytano epopeję narodową „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Potem były czytane: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość