RZĄŚNIK: Mniejsze wydatki

Powiat

RZĄŚNIK: Mniejsze wydatki

08.10.2021
autor: Elżbieta Borzymek
Radni na sesji 30 września zwiększyli dochody o 358.157 zł, natomiast zmniejszyli wydatki o ponad 1.1 mln zł. Z planu inwestycyjnego została usunięta modernizacja SUW w Ochudnie (na fot.). 
 
Relacjonując zmiany w budżecie gminy, skarbnik Bożena Koch, podkreśliła, że znacznie wzrosły dochody od umów cywilnoprawnych. Zaproponowała zwiększenie planu o 80 tys. zł. Dochody od umów cywilnoprawnych już wyniosły ponad 340 tys. zł, gdy w całym ubiegłym roku 250 tys. zł. – Z tego wniosek, że jest większy obrót na rynku naszym nieruchomościami i ruchomościami – podsumowała Bożena Koch. – Więcej osób zaciąga pożyczki bądź ustanawia hipoteki. Głównie te dochody z tych źródeł pochodzą. 
Za sprzedaż małpek
Zwróciła uwagę na nowe wpływy, które pojawiły się w budżecie, w wys. 10 tys. zł. – To wpływy z tytułu opłat za sprzedaż napojów alkoholowych, ale za sprzedaż hurtową – wyjaśniła. – Od 2020 r. hurtownicy, którzy sprzedają małpeczki, uiszczają odpowiednie opłaty. Połowa tej opłaty jest przekazywana przez urząd skarbowy do budżetów gmin właściwych do miejsca dokonania sprzedaży, a 50% trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia. I my taką pierwszą wpłatę otrzymaliśmy. 
Ponad 192 tys. zł gmina otrzymała z budżetu województwa na przebudowę boiska przy szkole w Lubielu. W związku z tym, że po przetargu inwestycja ma kosztować 194 tys. zł, z dotacji trzeba będzie się rozliczyć. – I dokonać zwrotu – wyjaśniła pani skarbnik – ponieważ województwo finansuje tę inwestycję w wysokości 85% kosztów, będzie to ok. 150 tys. zł. 
O 29 tys. zł wzrosła subwencja oświatowa – to pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia dodatkowe w szkołach.  

Bez SUW w Ochudnie

Wydatki zostały zmniejszone o 1.178.734 zł, głównie z powodu usunięcia z zadań inwestycyjnych modernizacji SUW w Ochudnie, a to dlatego że gmina w tym roku nie otrzyma na to zadanie żadnego dofinansowania. Natomiast przewidziana jest modernizacja SUW w Starym Lubielu, na co będzie dofinansowanie w przyszłym roku, jest już podpisana umowa. 
Po zmianach dochody gminy wynoszą 39.228.831 zł, wydatki – 42.570.212 zł. Deficyt w wys. 3.341.381 zł jest mniejszy od planowanego o 1.536.892 zł.
Paweł Abramczyk poinformował, że zgłoszone do remontu chodniki przy drogach powiatowych na terenie gminy mają być zrobione do 5 listopada br. 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Wszystkie prace nagrodzone

RZĄŚNIK: Wszystkie prace nagrodzone

Prace uczniów klasy I Szkoły podstawowej w Komorowie im. Orła Białego zostały nagrodzone w konkursie plastycznym „Moja rodzina, moja miejscowość liczy się w spisie”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Warszawie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Kartki z życzeniami dla bohaterów

SOMIANKA: Kartki z życzeniami dla bohaterów

Na przełomie września i października uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Jackowie Górnym włączyli się w akcję „BohaterON – włącz historię!”. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Głosujmy codziennie na Brańszczyk

BRAŃSZCZYK: Głosujmy codziennie na Brańszczyk

NIVEA już po raz 4. zaprasza do ogólnopolskiej akcji społecznej, w której nie tylko tworzy nowe miejsca zabaw, ale także uczy i rozwija talenty dzieci! Do udziału w akacji zgłosił się Brańszczyk. Na razie jest na 82. miejscu i ma 476 głosów (czwartek 24 maja). Głosować należy codziennie – do 21 czerwca.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: W podziękowaniu za służbę społeczeństwu (foto)

RZĄŚNIK: W podziękowaniu za służbę społeczeństwu (foto)

Gminne obchody Dnia Strażaka, w piątek 3 maja (w przeddzień święta patrona strażaków św. Floriana), rozpoczęła uroczysta Msza św., którą odprawił ks. proboszcz Robert Sulich w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Rząśniku. – Chciałbym wam serdecznie podziękować za służbę społeczeństwu, za to, że uczestniczycie w uroczystościach, zawodach strażackich – zwrócił się do druhów wójt Paweł Kołodziejski podczas drugiej części święta, na terenie świetlicy OSP w Dąbrowie. 
zobacz więcej