RZĄŚNIK: Konkursowe gminne kolędowanie w Porządziu (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Konkursowe gminne kolędowanie w Porządziu (FOTO)

11.01.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Szkoła Podstawowa w Porządziu była gospodarzem tegorocznego Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Wygrali gospodarze oraz uczniowie z Komorowa i Starego Lubiela.
 
We wtorek 10 stycznia w sali gimnastycznej szkoły w Porządziu zgromadzili się uczestnicy przeglądu wraz z nauczycielami, dyrektorzy szkół, samorządowcy z zastępcą wójta Pawłem Abramczykiem na czele oraz rodzice. Witając zgromadzonych, dyrektor Iwona Krawczyk przypomniała słowa ks. Jana Twardowskiego: Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Na szczęście, uśmiechu nie zabrakło podczas gminnego przeglądu, choć na twarzach uczestników malowała się również trema, a jurorów - zmartwienie, bo mieli trudny orzech do zgryzienia. Oceny wykonań podjęli się: Jolanta Kwiatkowska - wiolonczelistka, pianistka, kompozytorka, poetka, Bożena Kachel - filolog, poetka, prozaik, tłumaczka, nauczycielka, Grzegorz Kwiatkowski - z zawodu leśnik, z zamiłowania muzyk, gitarzysta i wokalista oraz Marek Jończyk - dyplomowany organista, wokalista i pedagog.
W najmłodszej kategorii wiekowej I miejsce zdobył zespół reprezentujący SP w Porządziu. Pastorałkę „Anieli w niebie śpiewają” wykonali: Maja Zwalińska, Małgorzata Szatanek, Amelia Mróz, Gabriela Węcławek i Jan Jasiński. 
Jury zdecydowało się przyznać dwa II miejsca: uczniom SP w Komorowie - Aleksandrowi Bereskiemu, Wiktorowi Krakowieckiemu, Nadii Tolak, Juli Zacharskiej i Oliwii Zacharskiej oraz SP w Rząśniku - Nadii Banaszek, Nikoli Banaszek, Mai Prus, Blance Orłowskiej i Wojciechowi Lendziszewskiemu (oba zespoły wykonały utwór „Puk, puk, puk”).
III miejsce zajął duet z SP w Bielinie: Wiktor Baranowski i Wiktor Osowiecki („Świeć gwiazdeczko, świeć”).
W kategorii B reprezentantami gminy Rząśnik na przeglądzie powiatowym są uczniowie SP w Komorowie: Amelia Cholewska, Jan Cholewski oraz Zuzanna Gabriela Nowotka, którzy przygotowali pastorałkę „Zaśnij już Dziecię drogie”.
II miejsce zajął Oskar Nowicki z SP w Bielinie („Mario, czy Ty wiesz”).
Nagrody za III miejsce otrzymali reprezentanci aż trzech szkół: w Rząśniku - Antoni Ciemerych, Oliwia Zasłona, Magdalena Murziak, Aleksandra Prus i Natalia Stańczak („Pastorałka księżycowa”); w Porządziu - Joanna Pyśk, Alicja Szumacher, Roksana Głowacka („Aniołeczki”); w Starym Lubielu - Joanna Fornalska i Bartłomiej Kukwa („A kiedy Wigilii przyjdzie czas”).
W najstarszej kategorii wygrała Aleksandra Kosiorowska z SP w Starym Lubielu za wykonanie utworu „Dumna nocka”.
II miejsce jury przyznało uczennicom SP w Porządziu: Blance Bloch, Mai Bloch, Klaudii Mróz i Natalii Pawłowskiej („Przysiadło słonko”).
III miejsce zajęli reprezentanci trzech szkół: w Rząśniku - Magdalena Abramczyk, Maria Łada i Zuzanna Prus („Kolęda Maryi”); w Bielinie - Maja Skoczylas i Lena Sieńkowska („Mroźna cisza”); w Komorowie - Izabela Aleksandra Jóźwiak, Joanna Łachacka („Cicho, cicho pastuszkowie”).
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość