RZĄŚNIK: Jak nie stać się ofiarą przestępstwa? (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Jak nie stać się ofiarą przestępstwa? (foto)

10.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
- na to i inne równie ważne pytania można było uzyskać odpowiedzi na spotkaniu w Rząśniku. Z osobami starszymi i samotnymi, odpowiadając na zaproszenie wójta Pawła Kołodziejskiego, spotkali się 20 kwietnia funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie.
Strażacy po raz kolejny przestrzegali przed wypalaniem traw. Z niegroźnego, wydawałoby się, pożaru trawy może błyskawicznie powstać pożar domu czy zabudowań, zagrażający ludzkiemu życiu. 
Chociaż skończył się okres grzewczy, wciąż istnieje zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla (bez zapachu, bez smaku, dlatego tak niebezpieczny). Strażacy zachęcają do zakupu czujnika tlenku węgla, który kosztuje ok. 100 zł (na stronie KG PSP są rekomendowane czujniki, z certyfikatem).
Strażacy przypomnieli też podstawowe zasady udzielanie pierwszej pomocy osobie dorosłej, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Uczestnicy spotkania mogli to ćwiczyć na fantomie. 
Marta Gierlicka, rzecznik policji, podkreśliła, jak ważna dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa jest kultura poruszania się po drogach wszystkich uczestników ruchu. – Piesi stale narzekają na rowerzystów, rowerzyści na kierujących, kierujący na rowerzystów i na pieszych. Gdybyśmy wszyscy przestrzegali obowiązujące przepisy, szanowali się na drodze, jedni drugich, to na pewno wypadków mielibyśmy dużo mniej. I tych tragedii, które dotyczą zarówno rodzin ofiar, jak i sprawców. W ubiegłym roku na terenie powiatu było 100% więcej wypadków śmiertelnych niż w 2016. Rok 2018 nie zaczął się bezpiecznie.
Przypominała o oświetleniu roweru, obowiązkowych kamizelkach i elementach odblaskowych.
Seniorzy często padają ofiarą różnego rodzaju oszustów. Stosowane przez nich metody na wnuczka i na policjanta pozostaje aktualna i wciąż zbierają żniwo. Policjanci wyświetlili film pokazujący krok po kroku takie przestępstwo wraz z instruktażem, jak się przed nim ustrzec; co można powiedzieć, a czego nie wolno osobie, która do nas telefonuje. 
- Pamiętajcie, policji nigdy nie przekazuje się pieniędzy. Trzeba nauczyć się mówić „nie”. Jeśli ktoś tego nie potrafi, najlepszym sposobem jest rozłączenie się.
Ostatnio pojawiają się sprzedawcy „perfum”. Jeśli ktoś nie chce ich kupić, namawiają, by choć powąchał – a to nie są perfumy, lecz substancja, która usypia. – To nie są osoby, które przychodzą do nas przypadkiem, są cwane – przestrzega policjantka. Wcześniej obserwują potencjalne ofiary, wybierają samotne, by je łatwo można było okraść, gdy usną.
Jak zauważył wójt Paweł Kołodziejski, także obowiązkiem gminy, a nie tylko najbliższej rodziny, jest otoczenie troską najstarszych mieszkańców i zapewnienie im bezpieczeństwa. Podziękował służbom powiatowym, że zgodziły się wziąć udział w tym spotkaniu.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość