RZĄŚNIK: Dzień Ziemi w szkołach (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Dzień Ziemi w szkołach (foto)

28.04.2021
autor: Opr. EB
Szkoły w gminie dużą wagę przywiązują do edukacji ekologicznej swoich uczniów. Temu służy też organizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, w kalendarzu zapisany 22 kwietnia. W tym roku przyświeca im hasło „Przywróć  naszą Ziemię”. Organizowane są różnego rodzaju konkursy, a przede wszystkim akcje sprzątania śmieci, których wciąż nie brakuje wokół nas, m.in. w lasach, przy drogach czy na łąkach.
 
22 kwietnia święto naszej planety obchodzone jest od 1970 r., w Polsce od 1990 r.; obecnie w 192 krajach. 
Uczniowie szkoły w Bielinie z okazji Dnia Ziemi przygotowali prace plastyczne i uczestniczyli w konkursie „Eko-plecak” – „wykazali się dużą kreatywnością”, a ponieważ poziom był wyrównany, „wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni”. Uczniowie klasy II uczyli się, jak chronić naszą planetę i dbać o środowisko, a także sami „wykonali roboty i rakiety z rzeczy, które można ponownie przetworzyć”. 
Szkoła w Porządziu zorganizowała wirtualne obchody Dnia Ziemi. Pierwszoklasiści  kolorowali rysunki. W kl. II i III odbył się konkurs na życzenia dla Ziemi:
 
„Obyś zawsze czysta była
Góry śmieci się pozbyła
Powietrzem świeżym zawiała
Dużo pachnących kwiatów nam dała
By wody czystością lśniły 
A w lesie nowe drzewa się pojawiły
Aby ludzie zaczęli ciebie szanować
I naszą planetę w końcu ratować”.  
                                    Roksana
 
„Życzę Ci, abyś byłą zawsze zielona
i życzę Ci słonka
i czystej wody. Pięknych kwiatów,
czystych lasów!”.
                                    Alicja
 
„Ziemio kochana życzę Ci tego, żebyś była wieczna.
Zawsze piękna, radosna i słoneczna.
Pełna zwierząt i zieleni, zwilżona ciepłym deszczem,
Z czystą wodą i powietrzem.
Żeby Cię ludzie kochali
I zawsze o Ciebie dbali. 
Wszyscy śmieci segregowali 
A wodę i energię oszczędzali”.
                                     Patryk
 
Piątoklasiści projektowali kartkę do kalendarza na dzień 22 kwietnia. Kl. IV i VI wykonały plakaty promujące ochronę naszej planety. Uczniowie kl. VII  tworzyli e-gazetkę, zaś kl. VIII – wymyślali hasła związane z ochroną środowiska. Ponadto chętni z kl. VI-VIII uczestniczyli w konkursie wiedzy ekologicznej (w formie quizu).  Byli i tacy, którzy przesłali swoje zdjęcia, pokazujące, jak dbają o Ziemię (np. sadzą kwiaty).
Wyniki konkursów będą ogłoszone 30 kwietnia, nagrody wręczone w szkole, gdy wszyscy uczniowie do niej wrócą. 
 
„Choć tegoroczny Dzień Ziemi miał charakter cyfrowy, cel pozostaje ten sam: uwrażliwienie wszystkich ludzi, a w szczególności naszych uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego” – podsumowano na stronie internetowej szkoły.
 
Szkołą w Rząśniku zachęcała do aktywności na rzecz Ziemi w dniu jej święta: „Dołącz do nas, załóż rękawiczki, weź worek na śmieci i... idź na spacer. Pomóż chronić naszą planetę. Posprzątaj chociaż swoje podwórko i okolicę. Nie bądź obojętny! Czekamy na Wasze zdjęcia! Plakat okolicznościowy wykonała Julia Włodarczyk z kl. V. 
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość