Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16669.jpg

Powiat

RZĄŚNIK: Bocian za burtą! (FOTO)

03.07.2025
autor: Konrad Malec
W miejscowości Gołystok przykrą przygodę przeżył mały bocian. Prawdopodobnie ćwiczył skrzydła i pod wpływem mocniejszego podmuchu wiatru wypadł z gniazda. Na szczęście zajęli się nim okoliczni mieszkańcy. A jak należy zachować się w takiej sytuacji?
 
25 czerwca do Urzędu Gminy w Rząśniku zadzwonił pan Sławomir Chmielewski z Gołystoku, informując, że u jego sąsiadów, bocianów białych, z gniazda wypadł pisklak. Przed wieczorem tego samego dnia na miejsce przybył ekodoradca Konrad Malec, który z właściwego zawodu i zamiłowania jest przyrodnikiem, specjalistą m.in. w dziedzinie ornitologii. Konrad obejrzał bociana i orzekł, że można go wstawić ponownie do gniazda, gdyż jest cały i zdrowy. Najprawdopodobniej nieborak ćwiczył skrzydła i mocniejszy podmuch wiatru zmiótł go z gniazda. Pisklęciem zaopiekował się pan Sławomir, który dbał o bocianie dziecko i nie pozwolił mu zbyt długo siedzieć o pustym dziobie. Tu zaznaczmy, że pan Sławek zachował się, jak profesjonalista i podawał bocianowi drobiowe mięso. Gdy tylko było to możliwe, na miejsce przybyła ekipa w składzie: Sławomir Mróz – radny Gminy Rząśnik, Konrad Malec oraz Pola Malec – młoda przyrodniczka związana z rząśnicką placówką oświatową. Z nieocenioną pomocą pana Chmielewskiego i jego traktora umieścili pisklę ponownie w gnieździe.
O tej porze roku młode bociany ćwiczą mięśnie, by niebawem opuścić gniazdo, a za półtora miesiąca obrać kurs na południe, do Afryki, gdzie spędzą zimę (a młode ptaki pierwsze 2-3 lata życia). Niestety, niekiedy boćki wypadają z gniazd i przeżyć mogą tylko dzięki pomocy dobrych ludzi, takich jak mieszkańcy gminy Rząśnik. Każdy taki przypadek należy zgłaszać do właściwego terytorialnie urzędu gminy. W Gminie Rząśnik, jeśli to możliwe, staramy się umieścić bociana ponownie w gnieździe. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, ptaki są transportowane do azylu dla zwierząt przy warszawskim ogrodzie zoologicznym.
Dziękujemy panu Sławomirowi Chmielewskiemu za dobre serce i pomoc zwierzęciu w potrzebie. Podziękowania składamy również panu Sławomirowi Mrozowi za jego nieocenioną pomoc, bez jego pomocy bocian skończyłby w azylu.
W Gołystoku są dwa gniazda bocianów białych, kolejne cztery są w sąsiednim Wincentowie i kolejne trzy w Cyganach, położonych już na terenie sąsiedniej gminy Obryte. Gołystok i Wincentowo leżą na obrzeżach Pulw, jednego z najcenniejszych ornitologicznie miejsc na Mazowszu, chronionego w ramach systemu obszarów Natura 2000 (pod nazwą Bagno Pulwy). Cygany nad Pulewką, wypływającą z Pulw, nad którą również rozciągają się przyrodniczo cenne łąki (tej wiosny obserwowaliśmy na nich wędrowne stada rzadkich krwawodziobów, batalionów, rożeńców i innych ptaków). Wianuszkiem wokół Pulw spotkamy bocianie gniazda w ponadprzeciętnej liczebności. Gorąco polecamy odwiedziny Pulw i okolic z lornetką, lunetą lub aparatem fotograficznym.
Właściwym zajęciem ekodoradcy z Rząśnika jest pomoc mieszkańcom gminy w poszukiwaniu środków na ocieplenie domu, wymianę pieca, montaż fotowoltaiki czy przydomowych wiatraków energetycznych oraz inne sprawy związane z ochroną powietrza. Zachęcamy do korzystania z usług ekodoradcy. Przed poradą najlepiej skontaktować się z ekodoradcą i ustalić termin, ponieważ ekodoradca często przebywa poza urzędem, np. udzielając porad mieszkańcom w ich domach. Kontakt do ekodoradcy: tel. 29-59-29-288 lub 516-039-327, mail ekodoradca@rzasnik.pl.
Ekodoradca w Urzędzie Gminy Rząśnik jest zatrudniony w ramach projektu „Mazowsze bez smogu” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” Działania: 2.1 „Efektywność energetyczna” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
 
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom