RZĄŚNIK: Bardzo, bardzo spokojna gmina

Powiat

RZĄŚNIK: Bardzo, bardzo spokojna gmina

04.10.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Z radnymi, sołtysami i władzami gminy spotkali się 28 września komendant powiatowy policji Michał Toporkiewicz (na fot.) oraz kierownicy dwóch posterunków, które dbają o bezpieczeństwo na terenie gminy, w Somiance – Paweł Bloch i w Długosiodle – Sylwester Puławski. – Rząśnik to bardzo, bardzo spokojna gmina – podsumował pierwszych osiem miesięcy 2017 r. komendant. – Żyje się tu bezpiecznie. 
Komendant przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy i powiatu od stycznia do sierpnia br.   
Przyznał, że czas dojazdu do zdarzenia na terenie gminy jest coraz dłuższy, ale to nie świadczy o bezpieczeństwie. Przestępstw niewiele popełniono – z 657 na terenie powiatu, 43 na terenie gminy, z tego 19 kryminalnych, 6 z kategorii tych najbardziej uciążliwych (powiat – 260). Do tego wykrywalność na bardzo wysokim poziomie – ponad 91,6%. Nie było kradzieży zwykłych, rozbojów. – Śmiało można powiedzieć, że gm. Rząśnik jest najspokojniejszą na terenie powiatu wyszkowskiego – ocenił komendant. – 
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, też gmina jest bezpieczna. Doszło na jej terenie do 4 wypadków i 25 kolizji. – Niestety dwie osoby zginęły w tych wypadkach, cztery osoby są ranne. 
Policja prowadzi systematycznie wiele działań profilaktycznych, by poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Komendant apelował o używanie przez pieszych elementów odblaskowych.
- Musimy iść w kierunku tego świadomego społeczeństwa, które, widząc ograniczenie prędkości, będzie zdejmowało drogę z gazu. Przypominam, że istnieje przepis, że przekroczenie o 50 km dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym kończy się odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące, jeżeli ktoś popełni drugie takie wykroczenie – na 6 miesięcy ma zatrzymane prawo jazdy. 
- Jesteśmy coraz młodszą formacją – zauważył Michał Toprkiewicz. – Dużo starszych, doświadczonych funkcjonariuszy odeszło. Nikt w wyszkowskiej komendzie nie pracuje, kto zaczynałby pracę w 1990 r. Zostali młodzi, ale oni się starają. Niektórzy nawet się skarżą, że  za dużo jest policji. 
Dyrektor szkoły w Rząśniku Katarzyna Abramczyk przy tej okazji podziękowała komendantowi za dobrą współpracę ze szkołami, ciekawe spotkania z policjantami.   
Wójt Paweł Kołodziejski podziękował za skuteczne interwencje, będące odpowiedzią na zgłaszane problemy. Z kolei komendant zachęcał do uzupełniania mapy zagrożeń – zgłoszenia są anonimowe. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość