RZĄŚNIK: 100-lecie Szkoły Podstawowej w Porządziu (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: 100-lecie Szkoły Podstawowej w Porządziu (FOTO)

13.11.2024
autor: SP im. Księdza Jana Trzaskomy w Porządziu, opr. SB
Pogodny poranek 8 listopada zapowiadał niezapomniane wrażenia uczestnikom uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej im. księdza Jana Trzaskomy w Porządziu.
 
Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus - z udziałem uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości i społeczności lokalnej. Następnie wszyscy przeszli na plac szkoły, aby uczcić pamięć pierwszego kierownika placówki oświatowej poprzez złożenie kwiatów przed pamiątkową tablicą poświęconą Panu Marianowi Przychodzkiemu. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie, ufundowanej przez Wójta Gminy Rząśnik, tablicy upamiętniającej jubileusz - wydarzenia z 8 listopada 2024r. W progach szkoły czekało na gości „słodkie” powitanie, po czym dyrektor Iwona Krawczyk dokonała otwarcia uroczystości. Rozpoczęto ją od wprowadzenia pocztów sztandarowych ze szkół gminy Rząśnik oraz z Sieczych i odśpiewania hymnu narodowego.
Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się kapłani, absolwenci szkoły, rodzice, przyjaciele szkoły, sponsorzy, poseł Arkadiusz Czartoryski, dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Teresa Michalak, radni gminy i powiatu tej i poprzednich kadencji, wójt Marek Leszczyński oraz wójt w latach 1990-2010 Jan Kozon, obecni i emerytowani gminni urzędnicy, przedstawiciele policji, wojska i Nadleśnictwa Wyszków, dyrektorzy szkół podstawowych i średnich.
Dla szkoły bardzo ważna była obecność byłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników: Grażyny Prus – dyrektor w latach 2007-2021, Anny Piecychny, Krystyny Mogielnickiej, Krystyny Skalik, Danuty Piątek, Haliny Ciach, Teresy Rutki, Krystyny Baranowskiej, Agnieszki Todorowskiej. Zaproszenie na uroczystość przyjęły również wnuczki Mariana Przychodzkiego – pierwszego kierownika szkoły: Jolanta Deptuła i Lidia Pikora.
Podkreślając charakter uroczystości, dyrektor Krawczyk zacytowała słowa A. de Saint-Exupery’ego: „Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić.”
Bogactwem człowieka jest przyjaźń, a przyjaźnie najczęściej zawiera się w szkole. Szkoła to miejsce, gdzie ważna jest przyszłość, ale kluczową rolę odgrywa także przeszłość. Szkoła w Porządziu przeszła niełatwą stuletnią drogę, aby w końcu dojść do świetności, gdzie młodzi ludzie nabywają niezbędne w życiu umiejętności, zdobywają wiedzę, nawiązują przyjaźnie.
Pani dyrektor przedstawiła historię szkoły i osoby, które ją tworzyły, przypomniała ważne wydarzenia, trudności i sukcesy. Przez 100 lat szkoła funkcjonowała w skrajnie różnych realiach politycznych, społecznych i lokalowych, przeszła wiele reform, by dziś cieszyć oczy i serca wszystkich.
Dalszą część uroczystości poprowadzili uczniowie i absolwenci, pod kierunkiem nauczycielek Marzeny Zwolińskiej i Barbary Włodarczyk. W barwnych strojach, przy wtórze pięknych melodii i w urokliwej scenerii artyści zaprezentowali krótką historię szkoły. Każdy z przyjemnością wysłuchał pieśni i piosenek, nasycił wzrok tańcami i wzruszał się, oglądając prezentację, którą tworzyły fotografie dawne i współczesne. To była prawdziwa duchowa uczta.
Uroczystość zakończyła się gorącymi podziękowaniami skierowanymi do wszystkich, którzy przyczynili się nie tylko do uświetnienia uroczystości, ale przede wszystkim spowodowali, że szkoła rozkwitła. Najgorętsze podziękowania otrzymali uczniowie, bo to oni tworzą szkołę i są w niej najważniejsi.
Następnie głos zabierali goście, kierując miłe słowa do społeczności szkolnej.
I tak spotkanie jubileuszowe dobiegło końca. Pani dyrektor zaprosiła na poczęstunek, dziękując wszystkim za obecność. Była to niecodzienna okazja do rozmów, wspomnień, ale również wzruszeń. Powrót po latach do miejsc, w których zostawiło się część siebie, jest nieoceniony, wyciska łzę z oka i powoduje szybsze bicie serca.
„Nic tak naprawdę nie jest dla nas stracone, dopóki o tym pamiętamy.” (L.M. Montgomery)
 
 
WOK - akaki
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość