DŁUGOSIODŁO: Zmierzyli się z „Balladyną” (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Zmierzyli się z „Balladyną” (foto)

24.09.2020
autor: Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle
Gminna Biblioteka Publiczna oraz działający przy bibliotece Klub Przyjaciół Książki wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowali fragment „Balladyny”. Podczas krótkiej inscenizacji odczytano scenę 3 aktu 1 dramatu Juliusza Słowackiego.
 
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
„Balladyna” jest lekturą tegorocznej, dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania. Członkowie Klubu Przyjaciół Książki postanowili podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tym trudnym tekstem w piątek 18 września.
Wystąpili: Wdowa – Teresa Paradowska, Balladyna – Monika Gajownik, Alina – Kinga Biernat, Kirkor – Jakub Ognik, Skierka – Matylda Biernat, Sługa – Filip Giziewicz.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość