DŁUGOSIODŁO: Wróciło Wielkie Grzybobranie (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Wróciło Wielkie Grzybobranie (FOTO)

13.09.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
173,77 kg grzybów zebrano w niedzielę 12 września podczas Wielkiego Grzybobrania, na które gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków zaprosili już po raz 18. Nie zabrakło grzybów, smacznych potraw i gwiazd. Muzyczną był zespół "Łzy".  
 
Wielkie Grzybobranie wróciło po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi, wnioskując z frekwencji – ku zadowoleniu miłośników grzybów i dobrej zabawy. Patrząc na wypełniony plac targowy w Długosiodle, zadowolenia nie kryli wójt Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Waldemar Wańczyk. - Od 18 lat organizujemy Wielkie Grzybobranie, które poprzedzone jest wielkim sprzątaniem lasów. Pamiętajcie, co jest w tym wszystkim najważniejsze: edukacja ekologiczna po to, żebyśmy potrafili cieszyć się piękną przyrodą jeszcze przez wiele wieków - podkreślił wójt Jastrzębski. Z myślą o tym bogate i ciekawe stoiska edukacyjne przygotowało Nadleśnictwo Wyszków. 
Wielką przyjemność ze spacerów po okolicznych lasach miały drużyny zgłoszone do Wielkiego Grzybobrania.
W kategorii gwiazd rywalizowały dwie drużyny. Lepsi (zebrali 28,80 kg grzybów) okazali się: Dawid Czupryński, Katarzyna Chorzępa, Marcel Sabat i Agnieszka Wielgosz. Warto dodać, że jedną z najważniejszych ról Marcela Sabata jest postać Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec". O kultywowaniu pamięci o "Zośce", który zginął w Sieczychach, nie trzeba przypominać. 
II miejsce (13,60 kg grzybów) zajęli: Żora Korolyov, Anna Sandowicz oraz Agata Załęcka z mężem Jakubem Kwiatkowskim. Pochodzący z Wyszkowa pan Jakub, rzecznik PZPN i team manager reprezentacji Polski w piłce nożnej, od lat bierze udział w Wielkim Grzybobraniu. Nie mogło być inaczej, bo jego tata Wojciech Kwiatkowski przez wiele lat był wyszkowskim nadleśniczym. - Zawsze wracam tutaj z wielką przyjemnością - zapewnił Jakub Kwiatkowski. - Po dzisiejszym grzybobraniu mamy takie spostrzeżenie, że w lasach jest zdecydowanie czyściej. Brawa dla państwa, bo to wy o to dbacie. I wielkie gratulacje za to, co się tutaj co roku odbywa. 
Cieszymy się, że w kategorii dziennikarzy zwyciężyła drużyna "Nowego Wyszkowiaka"! Po raz kolejny znaleźliśmy się na I miejscu i po raz kolejny zawdzięczamy je Krzysztofowi Gregorczykowi, podleśniczemu Leśnictwa Wiśniewo, który zabrał nas w swoje tajemne miejsca, gdzie grzyby dosłownie rosły jak po deszczu. Zebraliśmy 18,9 kg grzybów. 
II miejsce, podobnie jak 2 lata temu, zajęła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego (17,81 kg), III – "Wyszkowiaka" (15,52 kg). 
W kategorii samorządowców I miejsce ponownie zajęła drużyna Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. I ponownie urzędnicy okazali się rekordzistami grzybobrania, ich zbiory ważyły aż 34,31 kg. II miejsce zajęła samorządowa drużyna gminy Brańszczyk (24,58 kg), III - Samorząd Województwa Mazowieckiego (20,20 kg). 
 
Najsmaczniejsze 
Niełatwy orzech do zgryzienia mieli jurorzy konkursów na najsmaczniejszą potrawę z grzybów i domową nalewkę. 
Zdaniem komisji w tym roku najlepsze były flaczki z kani, które dopełniał pierożek z grzybami, wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach. II miejsce zajęła grupa samopomocowa "Supermama", III - grupa "Nasza Struga". 
Jeśli chodzi o nalewki, to jurorzy najwyżej ocenili "Agrestową rozkosz" Kingi Biernat. II miejsce zajęła "Ostra róża" grupy "Nasza Struga", III - "Ziołowe szaleństwo" Moniki Banaszek z Chrzczanki Folwark. 
Pysznych potraw i nalewek mogli spróbować nie tylko jurorzy, bo oferta kulinarna na stoiskach gastronomicznych była bardzo bogata. Królowały tradycyjne kanapki ze smalcem i ogórkiem, dziczyzna, mięsa i wędliny, pierogi, krokiety i pyzy, domowe ciasta, nalewki. Nie zabrakło dań o tajemniczo brzmiących nazwach, np. "Kopnięcie łosia".
Stoiska kulinarne - myśliwskie przygotowały koła łowieckie: "Dzik", "Bekas", "Czajka", "Bór", "Barbara", "Lis" i "Leszczyna". Strefę gastronomiczną przygotowały również koła gospodyń wiejskich w Starych Suskach i  Sieczychach, grupy "Supermama" i "Nasza Struga", stowarzyszenie "Moja wieś" z Grądów Szlacheckich oraz sołectwo Łączka.  
 
Działo się... 
… na scenie i poza nią. Imprezę poprowadził dziennikarz Roman Czejarek. Zanim drużyny grzybiarzy wróciły z lasu, plac targowy wypełnił się po brzegi, a oczekiwanie umilał Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Akteon".  
Tradycją Wielkiego Grzybobrania są zawody drwali. Tym razem wygrał je Albert Wiśniewski. II miejsce zajął Jakub Morsztyn, III – Andrzej Wiśniewski. 
Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli też pokaz ptaków drapieżnych przygotowany przez grupę sokolniczą "Rabiec".  
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół w Starym Bosewie, oczywiście programem o tematyce grzybiarskiej. 
Potem na scenę wszedł zespół "Avangarda", po nim - "Kwestia 07", który zasłynął utworem "Toksyna". 
O godz. 19 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru - zespołu "Łzy". Publiczność głośno śpiewała takie przeboje, jak "Narcyz się nazywam", "Oczy szeroko zamknięte" i, oczywiście, "Agnieszka".
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: NIE dla nocnej sprzedaży alkoholu (foto)

RZĄŚNIK: NIE dla nocnej sprzedaży alkoholu (foto)

Trzy uchwały mające związek ze znowelizowaną przez sejm w styczniu br. ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi podjęli na sesji w dniu 20 sierpnia radni. Zakazali m.in. sprzedaży (do spożycia poza miejscem sprzedaży) na terenie gminy Rząśnik napojów alkoholowych w godzinach 22 – 6.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Nabór zakończony

RZĄŚNIK: Nabór zakończony

Przyjmowanie wniosków mieszkańców o dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska zostało zakończone w dniu ogłoszenia naboru, 1 kwietnia, z powodu wyczerpania środków zaplanowanych na ten cel w budżecie gminy. Wnioski złożone od 2 kwietnia nie podlegają już rozpatrzeniu. Gmina szacuje, że spośród 62 przyjętych 1 kwietnia wniosków pozytywnie rozpatrzy ok. 44. Największe zainteresowanie było fotowoltaiką. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

Słońce, plaża i uśmiechnięte buzie oraz miłe wspomnienia o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” pozostały 45 kolonistom z gmin Somianka i Zatory. Miejscem pobytu była malownicza miejscowość Chłapowo koło Władysławowa położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Kolory sportu”.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Norwid w skansenie (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Norwid w skansenie (FOTO)

Gmina Biblioteka Publiczna w Brańszczyku włączyła się w obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Zaprasza do Skansenu im. Marii Żywirskiej na wystawę „Cyprian Norwid. Żar słowa i treści rozsądek”. 
zobacz więcej
Zitcom
O G Ł O S Z E N I E
Sąd Rejonowy w Wyszkowie II Wydział Karny wyrokiem z dnia 16 czerwca 2021 r. sygn. IIK 225/21 skazał Michała Bala ur. 24.03.1984 r. w Wyszkowie s. Krzysztofa i Mirosławy zam. Tuchlin 49a gm. Brańszczyk za to, że
 
1. w dniu 6 maja 2021 r. w starorzeczu rzeki Bug w msc. Tuchlin, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą sieci rybackiej typu wonton dokonał połowu jednej ryby z gatunku jaź, czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym,
 
2. w dniu 7 czerwca 2017 r. w wodach rzeki Bug w msc. Udrzyn, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą sieci rybackiej typu drygawica dokonał połowu jednej ryby z gatunku boleń, czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym,
 
3. w dniu 24 marca 2021 r. w starorzeczu rzeki Bug w msc. Tuchlin, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą trzech sieci rybackich typu drygawica oraz wonton dokonał połowu łącznie 3,5 kg ryb z gatunku krąp, lin, jaź, leszcz czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
 
orzeka:
 
1. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 1 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
2. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 2 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
3. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 3 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
4. na podstawie art. 85 § 1 k.k., art. 86 § 1 i § 2 k.k. wymierzone oskarżonemu Michałowi Bala w punktach 1-3 sentencji niniejszego wyroku jednostkowe kary grzywny łączy i wymierza mu karę łączną grzywny w wysokości 200 /dwustu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 15 /piętnastu/ złotych;
 
5. na podstawie art. 27c ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz.U.2019.2168 j.t./ orzeka, na koszt oskarżonego, podanie orzeczenia o skazaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie treści wyroku na stronie internetowej tygodnika Nowy Wyszkowiak przez okres 30 /trzydziestu/ dni;
 
6. na podstawie art. 27c ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ orzeka przepadek rybackich narzędzi połowowych ujętych i opisanych w wykazach dowodów rzeczowych.
Zitcom