173,77 kg grzybów zebrano w niedzielę 12 września podczas Wielkiego Grzybobrania, na które gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków zaprosili już po raz 18. Nie zabrakło grzybów, smacznych potraw i gwiazd. Muzyczną był zespół "Łzy".
Wielkie Grzybobranie wróciło po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi, wnioskując z frekwencji – ku zadowoleniu miłośników grzybów i dobrej zabawy. Patrząc na wypełniony plac targowy w Długosiodle, zadowolenia nie kryli wójt Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Waldemar Wańczyk. - Od 18 lat organizujemy Wielkie Grzybobranie, które poprzedzone jest wielkim sprzątaniem lasów. Pamiętajcie, co jest w tym wszystkim najważniejsze: edukacja ekologiczna po to, żebyśmy potrafili cieszyć się piękną przyrodą jeszcze przez wiele wieków - podkreślił wójt Jastrzębski. Z myślą o tym bogate i ciekawe stoiska edukacyjne przygotowało Nadleśnictwo Wyszków.
Wielką przyjemność ze spacerów po okolicznych lasach miały drużyny zgłoszone do Wielkiego Grzybobrania.
W kategorii gwiazd rywalizowały dwie drużyny. Lepsi (zebrali 28,80 kg grzybów) okazali się: Dawid Czupryński, Katarzyna Chorzępa, Marcel Sabat i Agnieszka Wielgosz. Warto dodać, że jedną z najważniejszych ról Marcela Sabata jest postać Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec". O kultywowaniu pamięci o "Zośce", który zginął w Sieczychach, nie trzeba przypominać.
II miejsce (13,60 kg grzybów) zajęli: Żora Korolyov, Anna Sandowicz oraz Agata Załęcka z mężem Jakubem Kwiatkowskim. Pochodzący z Wyszkowa pan Jakub, rzecznik PZPN i team manager reprezentacji Polski w piłce nożnej, od lat bierze udział w Wielkim Grzybobraniu. Nie mogło być inaczej, bo jego tata Wojciech Kwiatkowski przez wiele lat był wyszkowskim nadleśniczym. - Zawsze wracam tutaj z wielką przyjemnością - zapewnił Jakub Kwiatkowski. - Po dzisiejszym grzybobraniu mamy takie spostrzeżenie, że w lasach jest zdecydowanie czyściej. Brawa dla państwa, bo to wy o to dbacie. I wielkie gratulacje za to, co się tutaj co roku odbywa.
Cieszymy się, że w kategorii dziennikarzy zwyciężyła drużyna "Nowego Wyszkowiaka"! Po raz kolejny znaleźliśmy się na I miejscu i po raz kolejny zawdzięczamy je Krzysztofowi Gregorczykowi, podleśniczemu Leśnictwa Wiśniewo, który zabrał nas w swoje tajemne miejsca, gdzie grzyby dosłownie rosły jak po deszczu. Zebraliśmy 18,9 kg grzybów.
II miejsce, podobnie jak 2 lata temu, zajęła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego (17,81 kg), III – "Wyszkowiaka" (15,52 kg).
W kategorii samorządowców I miejsce ponownie zajęła drużyna Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. I ponownie urzędnicy okazali się rekordzistami grzybobrania, ich zbiory ważyły aż 34,31 kg. II miejsce zajęła samorządowa drużyna gminy Brańszczyk (24,58 kg), III - Samorząd Województwa Mazowieckiego (20,20 kg).
Najsmaczniejsze
Niełatwy orzech do zgryzienia mieli jurorzy konkursów na najsmaczniejszą potrawę z grzybów i domową nalewkę.
Zdaniem komisji w tym roku najlepsze były flaczki z kani, które dopełniał pierożek z grzybami, wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach. II miejsce zajęła grupa samopomocowa "Supermama", III - grupa "Nasza Struga".
Jeśli chodzi o nalewki, to jurorzy najwyżej ocenili "Agrestową rozkosz" Kingi Biernat. II miejsce zajęła "Ostra róża" grupy "Nasza Struga", III - "Ziołowe szaleństwo" Moniki Banaszek z Chrzczanki Folwark.
Pysznych potraw i nalewek mogli spróbować nie tylko jurorzy, bo oferta kulinarna na stoiskach gastronomicznych była bardzo bogata. Królowały tradycyjne kanapki ze smalcem i ogórkiem, dziczyzna, mięsa i wędliny, pierogi, krokiety i pyzy, domowe ciasta, nalewki. Nie zabrakło dań o tajemniczo brzmiących nazwach, np. "Kopnięcie łosia".
Stoiska kulinarne - myśliwskie przygotowały koła łowieckie: "Dzik", "Bekas", "Czajka", "Bór", "Barbara", "Lis" i "Leszczyna". Strefę gastronomiczną przygotowały również koła gospodyń wiejskich w Starych Suskach i Sieczychach, grupy "Supermama" i "Nasza Struga", stowarzyszenie "Moja wieś" z Grądów Szlacheckich oraz sołectwo Łączka.
Działo się...
… na scenie i poza nią. Imprezę poprowadził dziennikarz Roman Czejarek. Zanim drużyny grzybiarzy wróciły z lasu, plac targowy wypełnił się po brzegi, a oczekiwanie umilał Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Akteon".
Tradycją Wielkiego Grzybobrania są zawody drwali. Tym razem wygrał je Albert Wiśniewski. II miejsce zajął Jakub Morsztyn, III – Andrzej Wiśniewski.
Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli też pokaz ptaków drapieżnych przygotowany przez grupę sokolniczą "Rabiec".
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół w Starym Bosewie, oczywiście programem o tematyce grzybiarskiej.
Potem na scenę wszedł zespół "Avangarda", po nim - "Kwestia 07", który zasłynął utworem "Toksyna".
O godz. 19 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru - zespołu "Łzy". Publiczność głośno śpiewała takie przeboje, jak "Narcyz się nazywam", "Oczy szeroko zamknięte" i, oczywiście, "Agnieszka".