DŁUGOSIODŁO: Wielkie Grzybobranie! (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Wielkie Grzybobranie! (foto)

09.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad 113 kg grzybów zebrano podczas tegorocznego Wielkiego Grzybobrania. Dopisały zbiory, humory uczestników, atrakcje i pogoda.
Już po raz szesnasty wójt Stanisław Jastrzębski powitał uczestników Wielkiego Grzybobrania. – Długosiodło jest perełką na Mazowszu, otoczoną lasami – podkreślił, apelując, by z lasu zabierać nie tylko grzyby, ale i śmieci.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk zachęcał do odkrywania uroków gminy Długosiodło: - Naprawdę jest tu co oglądać, a mieszkańcy są niezwykle gościnni.
Do udziału w tegorocznym Wielkim Grzybobraniu zgłosiło się 13 drużyn. W sumie zebrały aż 113,41 kg grzybów. Wracających z lasu witała wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
W kategorii aktorów z nagrodami za I miejsce wyjechała drużyna serialu „Na sygnale”: Lea Oleksiak, Monika Mazur, Agata Załęcka i Tomasz Piątkowski. Uzbierali 9,5 kg grzybów, a rozdali mnóstwo autografów.
W kategorii dziennikarzy zwyciężyło wydawnictwo Rynek Instalacyjny (13,1 kg), II miejsce zajęła ekipa TVP Polonia (8,6 kg).
11,6 kg zebrała drużyna Gminy Wyszków, co dało jej I miejsce w kategorii samorządowców. II miejsce zajęła ekipa Powiatowego Urzędu Pracy (11,1 kg), III – Starostwa Powiatowego w Wyszkowie (10,57 kg).
Królową grzybobrania została Aleksandra Dzierżawa (Rynek Instalacyjny), królem – Jan Kachel.
Ze swojej funkcji zadowoleni byli jurorzy konkursów kulinarnych, m.in. na najsmaczniejszą potrawę z grzybami. Wygrała grzybowa roladka wykonana przez Grzegorza Mroza. II miejsce zajęła rolada ze szpinakiem i leśnymi grzybami zgłoszona przez Zespół Szkół w Długosiodle, III – fantazja pod kurką grupy „Nasza struga”.
Oddzielną konkurencję mieli myśliwi. Jurorzy uznali, że najsmaczniejszą potrawę zjedli na stoisku koła łowieckiego „Barbara”. II miejsce ex aequo zajęły koła: „Bekas”, „Bór”, „Kamionka”, „Dzik” obwód 194, „Dzik” obwód 193, „Leszczyna” i „Lis”.
Do konkurencji na najlepszą domową nalewkę „Smak puszczy” zgłoszono osiem propozycji. Zwyciężyła porzeczkowa nalewka Ilony Magdaleny Świercz. II miejsce zajęło ziołowe co nieco Moniki Banaszek, III – cytrynówka na leśnym miodzie zgłoszona przez sołectwo Stare Suski.
Sporej zręczności wymagały konkurencje w zawodach drwali. I miejsce zajął Cezary Gęsich, II - Andrzej Rutkowski, III – ex aequo Sebastian Wanat, Andrzej Wiśniewski, Krzysztof Mirosław Zając i Ryszard Chełchowski.
Równie widowiskowy, ale już nie na punkty, był pokaz ptaków drapieżnych przygotowany przez grupę sokolniczą „Rabiec”. Jak co roku, mali i duzi uczestnicy grzybobrania z wielkim zainteresowaniem oglądali m.in. sokoły i myszołowy.
Sporo działo się również na scenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieczychach przygotowali na tę okazję inscenizację bajki o Czerwonym Kapturku. Do tradycji Wielkiego Grzybobrania przeszły już koncerty zespołu Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wyszkowie oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”.
Publiczność śmiała się do łez podczas występu kabaretu „Jurki”, do tańca porwały zespoły „Nixon”, młodzieżowy „The OrchestRose” oraz „Markus P”. Imprezę, jak zwykle z humorem, poprowadził dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.
Wielkie Grzybobranie to również wielka degustacja potraw z grzybów. Jak zwykle dłuuuga kolejka ustawiła się do zupy grzybowej. Przepyszne jedzenie przygotowały również: grupa samopomocowa Supermama, grupa „Nasza struga”, klub seniora „Jutrzenka”, sołectwa Stare Suski, Wólka Grochowa i Łączka oraz Zespół Szkół w Długosiodle.
Lasy to jednak nie tylko grzyby, o czym Nadleśnictwo przypominało na swoich stoiskach, gdzie poprzez zabawę starało się edukować… nie tylko dzieci.
 
Podziękowanie dla wszystkich ludzi lasu
Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję niż Wielkie Grzybobranie do wręczenia honorowego obywatelstwa gminy Długosiodło Wojciechowi Kwiatkowskiemu, emerytowanemu już nadleśniczemu Nadleśnictwa Wyszków. Podobne wyróżnienie kilka lat temu otrzymał jego poprzednik Waldemar Żmijewski. – Współpraca z nadleśnictwem układa się wspaniale – pochwaliła przewodnicząca rady gminy Maria Gałązka, odczytując podjętą przez radę uchwałę.
Wojciech Kwiatkowski nie krył wzruszenia tym wyróżnieniem: - Nie jestem mieszkańcem tej gminy, ale przepracowałem tu ponad pół wieku. To naprawdę prestiżowe wyróżnienie, a na tę chwilę pracowało bardzo wielu leśników.
- To podziękowanie dla wszystkich ludzi lasu – potwierdził Stanisław Jastrzębski.
- Sprawdziłem, jakie są profity z tego tytułu. To m.in. darmowa komunikacja. Liczę na lektykę, ewentualnie, że wójt weźmie mnie na barana – dodał z właściwym sobie poczuciem humoru Wojciech Kwiatkowski.
- Komunikację zaproponujemy, ale najpierw dietka – z uśmiechem odparł Stanisław Jastrzębski.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość