DŁUGOSIODŁO: Widowiskowa rekonstrukcja bitwy pod Przetyczą (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Widowiskowa rekonstrukcja bitwy pod Przetyczą (FOTO)

23.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Mnóstwo osób, wykorzystując piękną pogodę, pojawiło się w niedzielę 21 maja w Przetyczy Włościańskiej, by obejrzeć rekonstrukcję zwycięskiej dla Polaków bitwy, która rozegrała się 160 lat temu, podczas powstania styczniowego.
 
Kiedy Zygmuntowi Padlewskiemu, jednemu z głównych inspiratorów wybuchu powstania, nie udało się zdobyć Płocka, zgrupował powstańców w Puszczy Białej. Pod koniec lutego przybył w rejon Długosiodła. Do puszczy przybyli też powstańcy dowodzeni przez Władysława Cichorskiego ps. Zameczek. Ten skonfiskował pieniądze z kasy carskiego magazynu solnego w Wyszkowie, magistratu i, dwukrotnie, z poczty. Rosjanie wysłali więc do puszczy wojsko. W nocy z 27 na 28 lutego 1863 r. pod Przetyczą spotkało się ono z powstańcami „Zameczka”. 
Bitwa trwała zaledwie ok. pół godziny. Polacy od początku przejęli inicjatywę, zaatakowali rosyjską piechotę i po krótkiej walce zmusili ją do ucieczki. Jak zanotował „Zameczek”, dokonała się ona w popłochu. Niestety, sam nie mógł ścigać Rosjan, bo nie miał jazdy. Powstańcy pozbierali więc tylko porozrzucane karabiny. W starciu zginęło ośmiu Rosjan, a kilkunastu było rannych. Straty polskie to dwóch zabitych. Zwycięstwo bardzo podniosło morale ludności, czego wyrazem była rekrutacja kolejnych ochotników.
Widowisko historyczne oparte na tamtych wydarzeniach odbyło się 21 maja w Agroturystyce Stawy Folwarczne nad Traktem Furmańskim. Wzięły w nim udział grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” w Barwach 6 Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, „Zagończycy” z Kolna, 201 Pułk Ułanów z Radzymina, 2 Pułk Ułanów Legionowych Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański, Jan Piórkowski, Ogólnopolska Grupa Historyczna 9 Rota, Stowarzyszenie Historyczne 51 Pułku Strzelców Kresowych z Iłży, Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pogranicze” z Nidzicy, Familia Kalinowskich z Kresów Lublin i Kulik Zamość - karmelita trzewiczkowy.
Rekonstruktorzy nie tylko pokazali, jak wyglądały bitwy powstańców z Rosjanami, ale też starali się odtworzyć atmosferę tamtych lat. Udało się to również uczniom Szkoły Podstawowej w Blochach, którzy, pod kierunkiem Grażyny Elak, przygotowali gawędy o bohaterach powstania styczniowego. Były też pokazy dżygitówki, musztry kozackiej i ptaków drapieżnych oraz koncert duetu akordeonowego „Vertim & Mamzel”, ognisko i żołnierska grochówka.
Przy kapliczce poświęconej zwycięskiemu starciu oddziałów powstańczych z wojskiem carskim pod Przetyczą złożono kwiaty. W tej części uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, goście z sąsiednich gmin i mieszkańcy.
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Wycieczka do Sejmu

ZABRODZIE: Wycieczka do Sejmu

38 uczniów ze szkół Gminy Zabrodzie oraz 5 opiekunów 3 października 2018 roku wzięło udział w wycieczce do Sejmu RP, zorganizowanej przez Waldemara Kazimierza Manieckiego, radnego Gminy Zabrodzie, na zaproszenie ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Była to nagroda za najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2017/2018 dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zabrodziu, Adelinie, Dębinkach oraz Gimnazjum w Zabrodziu.
zobacz więcej
SOMIANKA: Bardzo udana pierwsza w gminie akcja krwiodawstwa (foto)

SOMIANKA: Bardzo udana pierwsza w gminie akcja krwiodawstwa (foto)

Porębska Kropelka Oddział Klubu HDK Legion zorganizowała w piątek 12 lutego pierwszą w gminie Somianka akcję krwiodawstwa pod hasłem „Krwi nie zastąpi żaden lek”. Akcja zakończyła się sukcesem. Jej efektem jest oddanie 9.450 ml krwi. Zrejestrowało się 38 osób, krew oddało 21 osób.
zobacz więcej
SOMIANKA: Zbiórka darów trwa

SOMIANKA: Zbiórka darów trwa

Cały czas trwa zbiórka darów rzeczowych dla mieszkańców Ukrainy. Prowadzą ją Gminny Ośrodek Kultury oraz szkoły w Ulasku, Somiance i Woli Mystkowskiej. Dary zbierała też parafia w Popowie Kościelnym, która zaprasza 16 marca dzieci i dorosłych z Ukrainy na wyjazd do Warszawy. Zapisy od dzisiaj (piątek) – tel. 605 780 645. To dar dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie, od parafii Popwowo Kościelne. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Na rok przed 100-leciem odzyskania niepodległości

BRAŃSZCZYK: Na rok przed 100-leciem odzyskania niepodległości

Gminne uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada w Brańszczyku. Po Mszy św. i złożeniu kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II, odbył się Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej pod patronatem wójta. Wystąpiło 61 wykonawców.
zobacz więcej
Zitcom

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie