DŁUGOSIODŁO: Warszawska Syrenka (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Warszawska Syrenka (foto)

14.03.2018
autor: Gminna Biblioteka Publiczna
Gminna Biblioteka Publiczna już po raz kolejny zorganizowała eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. W gminie Długosiodło wpisały się już w tradycję, pierwszy raz odbyły się w 2006r. Mimo upływu lat, dzieci i młodzież chętnie w nim uczestniczą, wzbudza wiele emocji i duże zainteresowanie żywym słowem.
Istotą konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. Organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury – tam też odbędzie się finał.
W tym roku do eliminacji gminnych przystąpiło 44 uczestników, którzy wygrali eliminacje szkolne. W kategorii klasy 0-III udział wzięło 15 uczestników, klas IV-VI - 15 uczestników, kl. VII i gimnazjów – 14.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał organizator i komisja w składzie: Daria Galant - autorka powieści, filmów dokumentalnych, obrazów, scenariuszy, opowiadań, Bożena Kachel – filolog, poetka, prozaik, Jolanta Szyszkowska - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Długosiodle, Wioleta Frontczak - pracownik Centrum Kultury w Długosiodle.
W każdej kategorii wyłoniono najlepszą trójkę, która będzie reprezentować gminę na etapie powiatowym.
Klasy 0-III: I - Mateusz Owsiak, SP w Dalekiem („Talerz” Jana Brzechwy), II - Amelia Winczewska, SP w Starym Bosewie („O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima), III - Filip Wieczorkiewicz, SP w Dalekiem („Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner)
Klasy IV-VI: I - Roksana Urraso, SP w Długosiodle („Dziad i baba” Józefa Ignacego Kraszewskiego), II - Natalia Długołęcka, SP w Starym Bosewie („Dama” Agnieszki Frączek), III - Jan Dyl, SP w Długosiodle („Artysta” Sławomira Mrożka)
Klasy VII i gimnazja: I - Piotr Adamowicz, SP w Długosiodle („Colloquium niedzielne na ulicy” Juliana Tuwima), II - Gabriela Stysiak, SP w Sieczychach („Taktowne umieranie” Jana Brzechwy), III - Jagna Andrusiuk, SP w Długosiodle („Cztery świece” Paulo Coelho)
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami o historii i pięknie naszej Ojczyzny. Nagrody wręczyła zastępczyni wójta Ewa Karczewska.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Druga udana akcja krwiodawstwa w Zabrodziu! (foto)

ZABRODZIE: Druga udana akcja krwiodawstwa w Zabrodziu! (foto)

Specjalny autobus do poboru krwi po raz drugi zaparkował w Zabrodziu, na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury i siedzibie OSP. Tym razem, 17 maja 2021 r., krwiodawcy również nie zawiedli – zebrano niemal 11 litrów krwi!
zobacz więcej
SOMIANKA: Chcą jednej Somianki

SOMIANKA: Chcą jednej Somianki

Za połączeniem miejscowości Somianka i Somianka-Parcele w jedną miejscowość Somianka  opowiedziało się 81,63%, przeciw 16,84% uczestników konsultacji społecznych.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Żeby opuszczony pałac nie niszczał

ZABRODZIE: Żeby opuszczony pałac nie niszczał

Konferencja naukowa „Dlaczego Dębinki? – związki Cypriana Kamila Norwida z ziemią zabrodzką” odbyła się 2 grudnia w GOK w Zabrodziu. Mówili o tym naukowcy dr Tomasz Korpysz i dr hab. Piotr Chlebowski. Prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysik przedstawił wizję funkcjonowania i otoczenia pałacu w Dębinkach, do niedawna siedziby domu dziecka, który od września funkcjonuje w Wyszkowie. Głównym celem tego spotkania było doprowadzenie do tego, by opuszczony zabytek nie niszczał.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Kwiatek, dobry uczynek, pocztówka dla Jana Pawła II  (foto, wideo)

BRAŃSZCZYK: Kwiatek, dobry uczynek, pocztówka dla Jana Pawła II (foto, wideo)

Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie w sposób oryginalny uczciła setne urodziny swojego patrona. Zaprosiła szkolną społeczność do udziału w trzech akcjach dedykowanych Janowi Pawłowi II: „Kwiatek dla Papieża”, Mój dobry uczynek dla Jana Pawła II” oraz „Wirtualna pocztówka”. Nagrano też on-line „Barkę” – ulubiona pieśń Papieża Polaka. 
zobacz więcej