DŁUGOSIODŁO: W roku wielkich poetów recytowali Baczyńskiego, Różewicza i Norwida (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: W roku wielkich poetów recytowali Baczyńskiego, Różewicza i Norwida (FOTO)

16.11.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Do młodzieży i dorosłych skierowany był organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Długosiodle Konkurs Recytatorski: Rok Wielkich Pisarzy i Poetów Polskich - Baczyński / Lem / Norwid / Różewicz.
 
Patronem roku 2021 jest nie tylko Cyprian Norwid, który urodził się równo 200 lat temu. Polski sejm uhonorował także Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Wszystkim czterem poświęcony był konkurs, na który w niedzielę 14 listopada zaprosiła Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle.
Uczestnicy konkursu najchętniej wybierali utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Dwie osoby przygotowały wiersze Cypriana Norwida, nikt natomiast nie sięgnął po żaden z klasyków literatury fantastyczno-naukowej Stanisława Lema. Warto więc podkreślić, że to najpopularniejszy i najczęściej wydawany na świecie polski pisarz. Jedną z jego powieści - „Solaris” zekranizowały sławy Hollywood Steven Soderbergh i James Cameron, a w rolę głównego bohatera wcielił się George Clooney.
Oceny recytacji podjęło się jury w składzie: zastępczyni wójta Ewa Karczewska, przewodnicząca rady gminy Teresa Paradowska oraz Jolanta Szyszkowska z gminnej biblioteki. I miejsce komisja przyznała Natalii Długocłęckiej za recytację wzruszającego utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Których nam nikt nie wynagrodzi”. Wiersz powstał w piątym roku niemieckiej okupacji i jest manifestem młodych ludzi dojrzewających w czasie II wojny światowej: Bogu podamy w końcu dłonie / spalone skrzydłem antychrysta, / on zrozumie, że ta młodość / w tej grozie jedna była czysta.
Do trudnych wojennych doświadczeń nawiązują również dwa utwory Tadeusza Różewicza, które na konkurs wybrali laureaci kolejnych miejsc. Jan Karamuz (II miejsce) recytował „Budzik”, Kinga Puchalska (III miejsce) - wiersz „Ocalony”.
Poetyckie niedzielne popołudnie w Centrum Kultury urozmaiciły gościnne występy Teresy Paradowskiej i Jana Długołęckiego.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Cztery komitety i komisarz zgłosili

SOMIANKA: Cztery komitety i komisarz zgłosili

Cztery komitety wyborcze kandydatów na prezydenta RP – Andrzeja Dudy (7 osób), Krzysztofa Bosaka (7 osób), Mirosława Piotrowskiego (6 osób), Romualda Starosielca (6 osób) i Komisarz Wyborczy (9 osób) zapełnili obwodowe komisje do minimalnego składu (5 osób).
 
zobacz więcej
SOMIANKA: Uczta dla oka (foto)

SOMIANKA: Uczta dla oka (foto)

Kolejny już pokaz taneczny dali uczestnicy zajęć prowadzonych przez MB Studio Martyny Busławskiej. Pokaz, zorganizowany przez GOK w Somiance, odbył się 29 maja w hali sportowej szkoły w Woli Mystkowskiej.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Zapisy na mammografię

ZABRODZIE: Zapisy na mammografię

Już można zapisywać się na bezpłatna mammografię. Badanie będzie można zrobić  30 sierpnia w godz. 13-16 w mammobusie, który stanie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu. Na bezpłatne badanie mogą zgłaszać się kobiety w wieku 50 – 69 lat. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Parada moli książkowych (foto)

DŁUGOSIODŁO: Parada moli książkowych (foto)

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera” – powiedział Monteskiusz. Nigdy nie zawiodą, nie odrzucą, nie wyśmieją. Towarzyszą nam we wszystkich momentach naszego życia. Bardzo często niosą pociechę, pozwalają, choć na chwilę, oderwać się od rzeczywistości, która czasami tak bardzo daje nam w kość. Nie przekonamy się jednak o tym nigdy, stroniąc od czytania. Mieszkańców naszej gminy próbowali przekonać o tym uczniowie wszystkich szkół oraz przedszkoli, paradując w poniedziałek ulicami Długosiodła.
zobacz więcej