DŁUGOSIODŁO: Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (FOTO)

22.11.2022
autor: Marzena Dyl
21 listopada uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długosiodle, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Blochach i Zespołu Szkół w Starym Bosewie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF.
 
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne z gminy Długosiodło, które zorganizowały „Niebieski Marsz” z udziałem przedstawicieli władz lokalnych. Unoszące się nad pochodem niebieskie baloniki i niebieskie stroje uczestników były wyraźnie widoczne. Kolor niebieski wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W czasie przemarszu ulicami Długosiodła uczniowie przypomnieli prawa przysługujące dzieciom. Na zakończenie marszu wybrzmiało ważne przesłanie: „Każdy człowiek czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa.”
Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Patrole głównie w terenie

ZABRODZIE: Patrole głównie w terenie

Obsada Posterunku Policji w Zabrodziu jest zbyt mała, by mógł funkcjonować 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Policjanci pełnią służbę w różnych godzinach. - Patrole są głównie w terenie, bo chyba chodzi o to, żeby reagować na ulicy, w środowisku, a nie o to, żeby siedzieć na krześle na posterunku – na ostatniej sesji do radnych i sołtysów zwrócił się kierownik posterunku asp. Zbigniew Kwieciński.
zobacz więcej
SOMIANKA: Spis z natury azbestu

SOMIANKA: Spis z natury azbestu

W związku z przystąpieniem do opracowania „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Somianka” od 29 maja do 11 czerwca na terenie gminy przeprowadzana będzie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Pożegnanie Janusza Pakuły (FOTO)

ZABRODZIE: Pożegnanie Janusza Pakuły (FOTO)

- Niesamowita postać. Myślę, że w historii Słopska i całej gminy Zabrodzie długo takiego nie będzie. Człowiek, który wielu rzeczom potrafił sprostać, nie potrafił sobie poradzić z koronawirusem – mówił 27 lutego podczas mszy pogrzebowej ks. Andrzej Rybicki. W sobotę rodzina, przyjaciele i mieszkańcy gminy pożegnali zmarłego 22 lutego Janusza Mariana Pakułę: sołtysa wsi Słopsk, radnego Gminy Zabrodzie, prezesa gminnego ZOSP, prezesa OSP Słopsk. Spoczął na cmentarzu w Niegowie.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Tenisiści walczyli o Puchar Wójta (foto)

RZĄŚNIK: Tenisiści walczyli o Puchar Wójta (foto)

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Rząśnik odbył się 27 stycznia w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Trzaskomy w Porządziu. W  turnieju uczestniczyło 70 zawodników.
zobacz więcej