DŁUGOSIODŁO: Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Uczniowie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (FOTO)

22.11.2022
autor: Marzena Dyl
21 listopada uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długosiodle, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Blochach i Zespołu Szkół w Starym Bosewie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF.
 
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne z gminy Długosiodło, które zorganizowały „Niebieski Marsz” z udziałem przedstawicieli władz lokalnych. Unoszące się nad pochodem niebieskie baloniki i niebieskie stroje uczestników były wyraźnie widoczne. Kolor niebieski wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W czasie przemarszu ulicami Długosiodła uczniowie przypomnieli prawa przysługujące dzieciom. Na zakończenie marszu wybrzmiało ważne przesłanie: „Każdy człowiek czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa.”
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Śpiewali dla Niepodległej (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Śpiewali dla Niepodległej (FOTO)

Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej „Zaśpiewaj dla Niepodległej” był jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

Mieszkańcy i przyjezdni coraz silniej odczuwają trudności związane z przebudową głównej drogi z Zabrodzia do Adelina. Nie ma już możliwości przejazdu przez budowę skrzyżowania przy banku, więc by przejechać z Niegowa do Zabrodzia, trzeba kierować się na prawie 12-kilometrowy objazd. Sytuację dodatkowo utrudniają braki w oznakowaniu objazdu, które wykonawca na bieżąco ma uzupełniać.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

40 lat temu Szkoła Podstawowa w Długosiodle otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. 27 października, kiedy odbyła się jubileuszowa uroczystość, placówka wypełniła się gośćmi, przyjaciółmi, którzy wpisali się w historię szkoły.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wieczór poezji Wisławy Szymborskiej (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Wieczór poezji Wisławy Szymborskiej (FOTO)

Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej, obchodząc w ten sposób 100. rocznicę urodzin polskiej noblistki. Z okazji tego ważnego dla polskiej literatury jubileuszu Gminna Biblioteka Publiczna, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długosiodle, zorganizowała wieczór poetycko-muzyczny. Zaproszeni goście zaprezentowali 14 wierszy z dorobku poetki. Poezji towarzyszyły występy solistów Studia Piosenki.
zobacz więcej