DŁUGOSIODŁO: Święta już widać, słychać i czuć (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Święta już widać, słychać i czuć (FOTO)

19.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Najpiękniejsze tradycyjne kolędy i współczesne pastorałki można było usłyszeć w niedzielę podczas Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Jednocześnie przed Centrum Kultury odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Można też było obejrzeć wystawę tradycyjnych świątecznych pocztówek.
 
- Patrzmy w gwiazdę betlejemską, żeby oczy nasze nabrały blasku, żeby nabrały jej światła. Przyjdźmy do żłóbka Jezusa, żeby ręce nasze się ogrzały. Śpiewajmy kolędy, żeby serca nasze odtajały, żeby stały się bardziej wrażliwe na wszystko, co wokół nas - zachęcała prowadząca przegląd dyrektor GCIKSiR Ewa Krysiak.
Ponieważ konkurs rozpoczęli, jak zwykle, najmłodsi uczestnicy, otuchy dodali im jurorzy, którzy tym razem sami wystąpili w roli wykonawców. Adam Rosiński i Grzegorz Kruciński wykonali m.in. pochodzący ze świątecznego albumu Czerwonych Gitar utwór „Dzień jeden w roku”. Oceny występów konkursowych, oprócz pana Adama i pana Grzegorza, podjął się Jarosław Ptak. 
W najmłodszej i najbardziej uroczej kategorii - przedszkolnej jury przyznało dwa I miejsca: Marii Popławskiej i Zuzannie Brejnak z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle („Maleńkie dziecię”) oraz Wiktorii Filipiak reprezentującej ZS w Starym Bosewie („Uboga stajenka”).
W kategorii klas „0”-II zwyciężył duet z ZSP w Długosiodle Barbara Otwinowska i Karol Wyszomirski, który wykonał pastorałkę „Cicho, cicho na paluszkach”. II miejsce - Amelia Krajewska, Iga Pałubińska, Aleksander Traczyk, Jagoda Zaradkiewicz i Michał Czpliński z SP w Blochach („Gore gwiazda”), III - Lena Stopka, Dominika Nisio i Alan Michalak z SP w Sieczychach („Skrzypi wóz”). 
W kategorii klas III-V na przeglądzie powiatowym gminę będą reprezentowały uczennice SP w Długosiodle: Kaja Filipiak, Katarzyna Słowik i Magda Tarnożek („Pastorałka od serca”). II miejsce zajęła Lena Godlewska z ZS w Starym Bosewie („Mario, czy już wiesz”), III miejsce ex aequo - Lena Deluga z SP w Sieczychach („Gdy się Chrystus rodzi”) oraz reprezentujący SP w Blochach zespół w składzie: Natalia Ostrowska, Maria Mikołajczyk, Łukasz Bączek i Sebastian Filipowicz („A na dudkach Ci grali”).
W najstarszej kategorii wiekowej, klas VI-VIII zwyciężył Alen Runo z ZS w Starym Bosewie, który zachwycił wykonaniem pastorałki „Maleńka miłość”. II miejsce zajął duet z SP w Długosiodle: Aleksandra Icińska i Dominika Kobiałka („Mario, czy już wiesz”).
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie paczki i zostali zaproszeni na teatrzyk „Świąteczna kartka z Afryki”.
W międzyczasie przed Centrum Kultury odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było kupić m.in. regionalne produkty, rękodzieło artystyczne, świąteczne dekoracje i swojskie wyroby wędliniarskie. Za prawidłowe odpowiedzi w ekologicznym quizie rozdawano choinki ufundowane przez Nadleśnictwo Wyszków.
W centrum kultury można oglądać ciekawą wystawę „Pocztówka świąteczna” - bożonarodzeniowych kartek z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego, z zawodu prawnika i menadżera kultury, z zamiłowania - kolekcjonera sztuki ludowej. Zawodowo (od lat związany z Samorządem Województwa Mazowieckiego) i społecznie organizator wielu przedsięwzięć promujących kulturę ludową.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Zmiany we władzach Bractwa Zabrodzkiego

ZABRODZIE: Zmiany we władzach Bractwa Zabrodzkiego

Nowym prezesem Stowarzyszenia na rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie został wybrany Arkadiusz Redlicki (na fot.). Dotychczasowy prezes i współzałożyciel Bractwa Andrzej Krzeczkowski zrezygnował z funkcji i członkostwa w Bractwie, ale nie ze współpracy.
zobacz więcej
SOMIANKA: Pomoc żywnościowa

SOMIANKA: Pomoc żywnościowa

Rusza kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 – PODPROGRAM 2016 – informują Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Proszą o zgłaszanie się osób, które potrzebują pomocy żywnościowej. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

Gościem na sesji 20 grudnia była dyrektor KRUS Joanna Bala (na fot.), także radna wojewódzka. Druhom Grzegorzowi Jeżowi i Sławomirowi Słomczyńskiemu, prezesowi jednostki OSP w Somiance podziękowała  za współpracę. – Jeżeli ja widzę, że są potrzeby OSP, a są, i to ogromne, staram się wspierać i pomagać – podkreśliła. Poinformowała, że udało się pozyskać z Funduszu Składkowego 8 tys. zł na zakup wyposażenia dla strażaków, m.in. radiotelefonu, kombinezonu i rękawic pszczelarskich do łapania rojów, flar ostrzegawczych, rękawic specjalnych. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Bardzo świąteczny Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek (FOTO)

SOMIANKA: Bardzo świąteczny Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek (FOTO)

Świętem społeczności lokalnej był XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Ponieważ odbył się w niedzielę, salę gimnastyczną ZSP w Woli Mystkowskiej szczelnie wypełniły rodziny uczestników. Był czas nie tylko na wspólne kolędowanie, ale też rozmowy i integrację mieszkańców całej gminy.
zobacz więcej