DŁUGOSIODŁO: Spotkanie na grzybach (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Spotkanie na grzybach (foto)

12.09.2016
autor: Ewa Elward
W niedzielę 11 września odbyło się XIV Wielkie Grzybobranie w Długosiodle. W grzybowe szranki stanęło 15 drużyn, wśród nich reprezentacja aktorów. Zebrały ponad 150 kg grzybów.    
Spotkanie prowadził tradycyjnie już Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny  Programu I Polskiego Radia, rodzinnie związany z Wyszkowem. Czas oczekiwania na powrót drużyn z lasu umilała wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP. Licznie zgromadzonych na Stadionie Leśnym powitali: nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, wójt Stanisław Jastrzębski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Marek Roman i dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Sławomir Trzaskowski.
– Tradycja grzybobrania w naszym kraju trwa już wiele lat. Dzisiejszy rok może dla grzybiarzy nie jest obiecujący, ale po koszach widać, że jak się chce, to można – grzybowy „urobek” drużyn ocenił Wojciech Kwiatkowski. Towarzyszący mu gospodarz gminy podkreślił znaczenie współpracy samorządu z Lasami Państwowymi, zarówno w kwestii organizacji Grzybobrania, jak i m.in. budowy dróg. 
– Główny cel i przesłanie imprezy to edukacja ekologiczna, reszta jest dodatkiem, zabawą – zaznaczył, zapraszając do kosztowania frykasów ze stoisk kulinarnych i korzystania z licznych atrakcji.
W lasy wyruszyło 15 drużyn. Łącznie zebrały ponad 153 kg grzybów. Ich ważeniem zajęła się komisja: Stanisław Jastrzębski, Wojciech Kwiatkowski i Marek Roman. Ekipa aktorów – Małgorzata Kosik, Kazimierz Mazur senior, Kazimierz Mazur junior i Waldemar Obłoza – zebrała 16,68 kg. Dla Kazimierza Mazura seniora nie było to pierwsze grzybobranie na tym terenie. Przyznał, że już jako kilkulatek przyjeżdżał tu z mamą. Najwięcej grzybów (15,74 kg) wśród dziennikarzy zebrała drużyna Wydawnictwa Special OPS. Bardzo dobrze zadebiutowali przedstawiciele gminy Zabrodzie, którzy przynieśli 25,07 kg grzybów. Nagrody zdobył też Klub Przyjaciół Wyszkowa, któremu udało się zebrać 17,31 kg grzybów. Najpiękniejszy okaz grzybobrania – rodzinę koźlarzy czerwonych zaprezentował Eugeniusz Szymaniak.
W grzybowe szranki stanęły również drużyny: starostwa powiatowego, urzędów miejskich w Wyszkowie i Ostrowi Mazowieckiej, Przyjaciele i Grasik, gminy Wąsewo, Zespołu Szkół nr 1, (rolnika) Adama Kraśki i przyjaciół, nadleśnictwa Płońsk, Janusza Piechocińskiego i przyjaciół, wydawnictwa Aleksander z Pułtuska, Grupy Wołomin. 
Rozstrzygnięto trzy konkursy. Najsmaczniejsze potrawy myśliwskie, przygotowane przez koła łowieckie, wybrała komisja w składzie: Janusz Świderek, Bogusław Piątek i Anna Staniszewska: I miejsce – „Zlot”, II – „Bór”, „Leszczyna”, „Lis”, „Narew”, III – „Bekas”, IV – „Dzik”, V – „Bekas”. Potrawy z grzybami kosztowało jurorzy: Beata Kiljańczyk-Szawłowska, Janusz Piechociński, Elżbieta Mirko, Małgorzata Kamińska, Stanisław Jastrzębski i Ewa Wiązowka. Nagrodzili (nagrodami były podgrzewacze) Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych, Grupe Nieformalną „Nasza Struga”, sołectwo Stare Suski. Swoich sił próbowały też sołectwa: Przetycz Włościańska, Wólka Grochowa, Łączka, kluby seniora: „Jutrzenka” z Jaszczułt i „Strażnicy Tradycji” z Chrzczanki Włościańskiej, Stowarzyszenie Grądy Szlacheckie „Moja Wieś”, „Supermamy”. W konkursie na nalewkę komisję tworzyli: Marek Roman, Tomasz Sieromiński i Waldemar Żmijewski. Wyróżnili Danutę Pakiełę, sołectwo Przetycz Włościańska oraz Iwonę Mróz. 
Impreza miała też edukacyjny charakter. Na stoiskach Lasów Państwowych można było uzyskać wiele informacji o lesie, jego mieszkańcach, pożytku, jaki daje człowiekowi. Rozdawane były sadzonki, ulotki, prezentowano gatunki grzybów. Wójt Stanisław Jastrzębski apelował, by dbać o czystość podczas leśnych wycieczek. 
– Lasy są dla was wszystkich otwarte – podkreślił nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski.  – To nasze wspólne dobro. Szanujmy je i pamiętajmy, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi. Gospodarzem jest przyroda. Puszcza Biała, okolice Długosiodła są czymś pięknym i wspaniałym. 
Uczestnicy z apetytem próbowali licznych przysmaków, nalewek, odwiedzali stoiska. Panowie (i nie tylko) próbowali sił na Ścieżce Drwala i w wejściu na słup. 
Na scenie wystąpili: dzieci ze szkoły w Blochach, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” oraz Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie pod kierunkiem Jany Dąbkowskiej. Wielu zaciekawił pokaz ptaków i psów myśliwskich, zaprezentowany przez Agatę Bielowską. 
Impreza zakończyła się cieszącymi się zainteresowaniem występami zespołu cygańskiego „Romanca”, kabaretu Cezarego Pazury, koncertem „Power Play” i potańcówką przy muzyce zespołu „Reflex”.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość