DŁUGOSIODŁO: Śpiewali i... tańczyli dla Niepodległej (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Śpiewali i... tańczyli dla Niepodległej (FOTO)

15.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, na który gmina Długosiodło zaprosiła w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne świętowanie rozpoczęło się nietypowo, bo od korowodu tanecznego „Krokiem poloneza”, który przeszedł ulicami Długosiodła.
 
11 listopada po południu w Długosiodle rozbrzmiały dźwięki jednego z najsłynniejszych polonezów - muzyki napisanej przez Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz”. W łączącym pokolenia korowodzie ruszyli i najmłodsi, i najstarsi mieszkańcy. Przeszli do Centrum Kultury, gdzie odbył się Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej „Śpiewamy dla Niepodległej”.
- Przetrwanie czasu niewoli przez polski naród wspierały pieśni powstańcze, religijne i patriotyczne. W czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń ostała się wolna, znajdując schronienie w prywatnych domach, kościołach i stowarzyszeniach społecznych - mówiła prowadząca uroczystość dyrektor GCIKSiR Ewa Krysiak. - Trafnie siłę pieśni narodowej oceniali wrogowie Polski, zabraniając jej wykonywania w okresie zaborów. Pieśń budząca w sercach Polaków echa niezłomnej siły i wzruszenie, zagrzewająca do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych była równie niebezpieczna, jak oręż i odwaga walczących. Niech patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stanie się bohaterką dzisiejszej uroczystości.
Przegląd rozpoczęła ta najważniejsza polska pieśń - odśpiewany przez wszystkich na stojąco „Mazurek Dąbrowskiego”.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wystąpiło wiele zespołów i solistów, więc jury (w składzie: Adam Rosiński, Tomasz Drążewski i Grzegorz Kruciński) nie miało łatwego zadania. 
W kategorii przedszkolaków I miejsce zdobyli Wanda Zbrzeźna, Pola Kuczyńska, Leon Warych i Zofia Rosińska-Jeglicka za wykonanie „Szarej piechoty”. Dwa II miejsca zajęły małe solistki: Helena Pierzynowska („Co to jest niepodległość”) i Maria Popławska („Wielkie święto”). Wszyscy uczęszczają do Przedszkola Samorządowego w Długosiodle.
W kategorii klas „0”-II zwyciężył duet Weronika Wicińska i Zofia Machnowska z ZS w Starym Bosewie („Warszawskie dzieci”). II miejsce przyznano Wiktorii Kandybowicz, Izabeli Pawłowskiej i Barbarze Otwinowskiej z SP w Długosiodle („Jesteśmy Polką i Polakiem”). Były dwa III miejsca: Julia Krajewska, Alicja Pujer i Alicja Staniszewska z SP w Blochach („Przybyli ułani pod okienko”) oraz Jakub Soliwoda z SP w Długosiodle („Jest takie miejsce – Polska”).
Kategoria klas III-V: I miejsce - Lena Godlewska z SP w Starym Bosewie („Dziś idę walczyć Mamo”), II - Maja Kiełczewska z SP w Starym Bosewie („Jest takie miejsce, jest taki kraj”), III - Nina Godlewska, Maja Kobiałaka, Lena Ponichtera i Iga Kubica z SP w Długosiodle („Pałacyk Michla”).
Kategoria klas VI-VIII: I miejsce - Aleksandra Nasiadka, Zofia Mikołajczyk, Lena Kwiatkowska i Nina Kwiatkowska z SP w Blochach („Biały krzyż”), II miejsce - Laura Wołyniec z SP w Sieczychach („Dziewczyna z granatem”) oraz Dominika Kobiałka z SP w Długosiodle („Jest takie miejsce”).
W kategorii dorosłych wystąpiły trzy kluby seniora i wszystkie zdobyły równorzędne nagrody: „Bosewskie starszaki”, „Złota jesień”, i „Strażnicy tradycji”.
W przerwie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dalekiem.
Na uroczystość zaprosili: Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość