DŁUGOSIODŁO: Śmieci mocno w górę

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Śmieci mocno w górę

29.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Od 1 lutego w Gminie Długosiodło zmieni się nie tylko odbiorca śmieci, ale przede wszystkim opłata śmieciowa. Będzie drożej o 25%!
 
Gmina kilkukrotnie ogłaszała przetarg na odbiór odpadów w 2021 r. Za każdym razem składane oferty mocno przewyższały zaplanowane na ten cel środki. Ostatecznie dotychczasowy odbiorca śmieci (Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Maz.) przegrał z ostrołęckim konsorcjum RDF i MPK Pure Home, które za odbiór i zagospodarowanie tony śmieci zaoferowało kwotę 919,46 zł brutto (odbiór - 321,46 zł, zagospodarowanie - 594 zł). Oferta ZGK opiewała na 980 zł brutto.
- Została wybrana najtańsza oferta, ale i tak droższa od roku ubiegłego - na ostatniej sesji rady gminy poinformowała zastępczyni wójta Ewa Karczewska. - Nie zmieniają się zasady odbioru. Macie państwo obowiązek segregować odpady, nadal możecie państwo wystawić ich dowolną ilość. Ale, niestety, musimy zwiększyć opłatę za odpady komunalne. Proponujemy o 25%. 
Za podwyżką zagłosowało 10 radnych, 3 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu.
Stawki obowiązujące od 1 lutego 2021 r.
opłata dla gospodarstw segregujących śmieci
od gospodarstw domowych liczących 1 osobę - 43 zł
od gospodarstw domowych liczących 2 osobę - 84 zł
od gospodarstw domowych liczących 3-4 osoby - 114 zł
od gospodarstw domowych liczących 5 osób i więcej - 127 zł
stawka dla osób kompostujących bioodpady:
od gospodarstw domowych liczących 1 osobę - 28 zł
od gospodarstw domowych liczących 2 osobę - 56 zł
od gospodarstw domowych liczących 3-4 osoby - 76 zł
od gospodarstw domowych liczących 5 osób i więcej - 85 zł
stawka dla osób niesegregujących śmieci
od gospodarstw domowych liczących 1 osobę - 86 zł
od gospodarstw domowych liczących 2 osobę - 168 zł
od gospodarstw domowych liczących 3-4 osoby - 228 zł
od gospodarstw domowych liczących 5 osób i więcej - 255 zł
Od 1 lutego wzrośnie również ryczałtowa stawka za odbiór odpadów z terenów letniskowych. Będzie wynosiła 181 zł za rok od 1 domu letniskowego, jeśli odpady są segregowane i 362 zł, jeśli nie są segregowane. W tym przypadku uchwałę radni podjęli jednogłośnie.
W związku ze zmianami, mieszkańcy będą musieli złożyć nowe deklaracje odnośnie odbioru opadów. - Przypominamy również, że jeśli w ciągu roku w gospodarstwie maleje lub zwiększa się liczba osób, macie państwo obowiązek złożyć nową deklarację w ciągu 14 dni. Kontrolujemy to na podstawie ewidencji ludności, państwo składacie wyjaśnienia, dlaczego w deklaracji liczba osób jest mniejsza - zauważyła Ewa Karczewska. - Również wzywamy w tej chwili przedsiębiorców, żeby okazali się umowami z firmami, które mają prawo świadczenia tego typu usług na terenie naszej gminy.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość