DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

06.09.2023
autor: GCIKSiR w Długosiodle
Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. W pobliskim Lipniaku-Majoracie miał miejsce mord dokonany na kilkuset osobach.
 
Stoczono tu bitwę, która była jedną z największych zmagań partyzanckich Armii Krajowej. Gdy ucichły odgłosy walki, Niemcy rozpoczęli eksterminację ludności cywilnej okolicznych miejscowości, by ukarać ją za pomoc partyzantom. Brutalne akcje represyjne dotknęły w pierwszym rzędzie mieszkańców gminy Długosiodło oraz uciekinierów koczujących w Puszczy Białej. 2 września 1944 r., we wsi Lipniak-Majorat, przeprowadzono najdramatyczniejszą i najbardziej brutalną akcję pacyfikacyjną. Przez wieś i pobliskie pola przeszła niemiecka obława. Przeszukiwano całą okolicę i spędzano wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Zatrzymanym stawiano zarzut współpracy z partyzantką. Mężczyznom kazano wykopać głębokie doły i rozpoczęto masakrę. Ofiary ustawiano w rzędach na skraju wykopów i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Śmierć poniosło 448 osób. Zidentyfikowano 129 ofiar – 15 mężczyzn, 59 kobiet oraz 55 dzieci.
Co roku w Lipniaku-Majoracie i Pecynce oddajemy hołd poległym partyzantom i cywilom, którzy zapłacili wysoką cenę za bycie Polakiem. Masowy mord dokonany na kilkuset osobach naznaczył tę ziemię na zawsze.
2 września uroczystość rozpoczęła się w Lipniaku-Majoracie, gdzie tragiczne wydarzenia z 1944 roku przedstawiła m. in. Elwira Sawicz-Bakuła - wnuczka śp. Eugeniusza Bębenka, pochodzącego z położonej w pobliżu Broku miejscowości Bojany, który stracił w Lipniaku Majoracie trzech członków rodziny. Hołd zamordowanym mieszkańcom Długosiodła, Wiśniewa, Bojan, Brańszczyka, Poręby, okolic Ostrowi Mazowieckiej, Broku, Izabelina, Sokołowa Podlaskiego, Sterdyni i Stoczka Węgrowskiego złożyli marszałek województwa Adam Struzik, starosta powiatu wyszkowskiego Wojciech Kozon, władze gminy Długosiodło i sąsiednich gmin, organizacje pozarządowe, młodzież i mieszkańcy.
Pomnik ofiar w Lipniaku-Majoracie został w tym roku odnowiony ze środków pozyskanych od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstał m. in. mural przedstawiający sceny z tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w męczeńskiej wsi Puszczy Białej w gminie Długosiodło. Odsłonięcia tego wielkoformatowego dzieła dokonali marszałek Adam Struzik, wójt Stanisław Jastrzębski i autor projektu muralu Wieńczysław Pyrzanowski. W intencji poległych modlił się z zebranymi ks. kan. Zygfryd Żebrowski.
W hołdzie poległym przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i szkół złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce. Tu, przy Pomniku Poległych w Bitwie pod Pecynką, odbyła się polowa Msza Święta, apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych.
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi (FOTO)

ZABRODZIE: Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi (FOTO)

Gala finałowa XXI Powiatowego Konkursu „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce odbyła się 28 maja. Wśród laureatów byli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Rowerem do historii (FOTO)

RZĄŚNIK: Rowerem do historii (FOTO)

Rower - pojazd tak popularny, że nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Od XIX w. przeszedł jednak niesamowitą ewolucję, a wynalazcy dwoili się i troili, by z „maszyny do biegania” uczynić pojazd łatwy w użytkowaniu, praktyczny i bezpieczny. Początki roweru łatwe nie były, o czym mogli przekonać się uczestnicy pikniku rodzinnego „Rowerem do historii”, na który 2 czerwca zaprosiła Gmina Rząśnik. Przejechać się bicyklem - to fajna przygoda.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Dzień Rodziny w Zespole Placówek Oświatowych (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Dzień Rodziny w Zespole Placówek Oświatowych (FOTO)

zobacz więcej
ZABRODZIE: Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku (FOTO)

ZABRODZIE: Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku (FOTO)

W sobotę 25 maja druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku świętowali 60-lecie swojej jednostki. Były odznaczenia, wyróżnienia, strażacki poczęstunek. Uroczystość na kwadrans przerwał silny deszcz, ale potem wszystko odbywało się zgodnie z planem.Jest to dla nas niezwykle ważne wydarzenie, które celebruje zarówno nasze bogate dziedzictwo, jak i niezłomną determinację oraz poświęcenie wszystkich, którzy w ciągu tych lat oddali swe serca dla dobra społeczności – podkreślił dh Adrian Urbaniak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku.
zobacz więcej