DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

06.09.2023
autor: GCIKSiR w Długosiodle
Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. W pobliskim Lipniaku-Majoracie miał miejsce mord dokonany na kilkuset osobach.
 
Stoczono tu bitwę, która była jedną z największych zmagań partyzanckich Armii Krajowej. Gdy ucichły odgłosy walki, Niemcy rozpoczęli eksterminację ludności cywilnej okolicznych miejscowości, by ukarać ją za pomoc partyzantom. Brutalne akcje represyjne dotknęły w pierwszym rzędzie mieszkańców gminy Długosiodło oraz uciekinierów koczujących w Puszczy Białej. 2 września 1944 r., we wsi Lipniak-Majorat, przeprowadzono najdramatyczniejszą i najbardziej brutalną akcję pacyfikacyjną. Przez wieś i pobliskie pola przeszła niemiecka obława. Przeszukiwano całą okolicę i spędzano wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Zatrzymanym stawiano zarzut współpracy z partyzantką. Mężczyznom kazano wykopać głębokie doły i rozpoczęto masakrę. Ofiary ustawiano w rzędach na skraju wykopów i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Śmierć poniosło 448 osób. Zidentyfikowano 129 ofiar – 15 mężczyzn, 59 kobiet oraz 55 dzieci.
Co roku w Lipniaku-Majoracie i Pecynce oddajemy hołd poległym partyzantom i cywilom, którzy zapłacili wysoką cenę za bycie Polakiem. Masowy mord dokonany na kilkuset osobach naznaczył tę ziemię na zawsze.
2 września uroczystość rozpoczęła się w Lipniaku-Majoracie, gdzie tragiczne wydarzenia z 1944 roku przedstawiła m. in. Elwira Sawicz-Bakuła - wnuczka śp. Eugeniusza Bębenka, pochodzącego z położonej w pobliżu Broku miejscowości Bojany, który stracił w Lipniaku Majoracie trzech członków rodziny. Hołd zamordowanym mieszkańcom Długosiodła, Wiśniewa, Bojan, Brańszczyka, Poręby, okolic Ostrowi Mazowieckiej, Broku, Izabelina, Sokołowa Podlaskiego, Sterdyni i Stoczka Węgrowskiego złożyli marszałek województwa Adam Struzik, starosta powiatu wyszkowskiego Wojciech Kozon, władze gminy Długosiodło i sąsiednich gmin, organizacje pozarządowe, młodzież i mieszkańcy.
Pomnik ofiar w Lipniaku-Majoracie został w tym roku odnowiony ze środków pozyskanych od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstał m. in. mural przedstawiający sceny z tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w męczeńskiej wsi Puszczy Białej w gminie Długosiodło. Odsłonięcia tego wielkoformatowego dzieła dokonali marszałek Adam Struzik, wójt Stanisław Jastrzębski i autor projektu muralu Wieńczysław Pyrzanowski. W intencji poległych modlił się z zebranymi ks. kan. Zygfryd Żebrowski.
W hołdzie poległym przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i szkół złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce. Tu, przy Pomniku Poległych w Bitwie pod Pecynką, odbyła się polowa Msza Święta, apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

RZĄŚNIK: Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp (FOTO)

W Lubielu Nowym 8 września odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Pisarskiego ps. Sęp, ofiary terroru stalinowskiego, członka lokalnych struktur Narodowych Sił Zbrojnych działających na terenie powiatu wyszkowskiego. Został zamordowany 29 stycznia 1946 r. na terenie Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. Toledo, a ciało ukryto w nieznanym miejscu. Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Szlak turystyczny „Tropami historii” (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Szlak turystyczny „Tropami historii” (FOTO)

Turystyczny szlak historyczny w gminie Długosiodło to propozycja wycieczki połączonej z lekcją historii.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

We współpracy z Urzędem Gminy w Długosiodle oraz zespołem edukatorów A&M Art of Nature 21 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Długosiodle odbył się Piknik Ekologiczny. Był podsumowaniem działań całej społeczności szkolnej w związku z przypadającą w tym roku po raz 30. akcją Sprzątanie Świata, która odbyła się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

ZABRODZIE: Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie: w sobotę 9 września do Niegowa, w niedzielę 10 września do Dębinek. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.
zobacz więcej