Żeby Polska była Polską, nasi przodkowie walczyli przez 123 lata niewoli. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Święto Niepodległości uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba ją stale pielęgnować. 11 listopada w całym kraju świętowano powrót Polski jako niepodległego państwa na mapę Europy. Nie inaczej było też w Długosiodle.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych i władz gminy. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny.
Dalsza część uroczystości upłynęła pod hasłem „Radosna niepodległości”. Przed budynkiem Centrum Kultury zgromadziły się wszystkie pokolenia mieszkańców - dzieci wraz z rodzicami, młodzież i seniorzy. W tym wyjątkowym dniu przenieśli się w czasie do chwil, które ukształtowały naszą historię i niepodległość. W samo południe dołączyli do akcji „Niepodległa do Hymnu, łącząc się z Polakami na wszystkich kontynentach, którzy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie dzieci ze Studia FEN oraz wszyscy zgromadzeni w biało-czerwonym korowodzie przemierzyli rynek w takt poloneza, jednego z najdostojniejszych polskich tańców. To właśnie polonez jest jednym z najważniejszych symboli polskości i patriotyzmu. Jego popularność w okresie zaborów sprawiła, że stał się swego rodzaju manifestacją polskości i wpisał się w polską tradycję niepodległościową. 5 grudnia 2023 roku, podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa, został wpisany na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Przetrwanie polskiego narodu przez czas niewoli wspierały pieśni powstańcze i patriotyczne. Budziły w sercach Polaków echa niezłomnej siły i zagrzewały do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych. Były równie niebezpieczne, jak oręż i odwaga walczących. Dlatego patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stała się bohaterką dalszej części uroczystości. W międzypokoleniowym patriotycznym śpiewaniu wzięli udział uczniowie szkół gminnych, seniorzy z Długosiodła i Jaszczułt. Rozbrzmiały znane wszystkim pieśni, m. in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Jest takie miejsce, taki kraj” czy „Szara piechota”. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Rotę” z Klubem Seniora „Złota Jesień”.