DŁUGOSIODŁO: Premiera widowiska "Ballady i romanse” (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Premiera widowiska "Ballady i romanse” (FOTO)

07.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle
Widowisko słowno-muzyczne „Ballady i romanse”, którego premiera miała miejsce w niedzielę 4 września na scenie Centrum Kultury w Długosiodle, wspaniale łączy śpiew, teatr i taniec, łączy pokolenia, bo występują w nim mieszkańcy gminy od młodzieży do seniorów, i w końcu łączy tradycję, mickiewiczowską ludowość z kulturą współczesną. Wielkie brawa dla twórców!
 
Tytuł widowiska nie jest, oczywiście, przypadkowy, bo właśnie w miniony weekend cała Polska czytała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nie inaczej było zresztą w Długosiodle, gdzie mogliśmy usłyszeć balladę „Rybka”, którą przeczytała zastępczyni wójta Ewa Karczewska i „Romantyczność” w wykonaniu Jakuba Ognika.
- Wydany 200 lat temu zbiór „Ballady i romanse” zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu - przypomniała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Ewa Krysiak. - Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe utwory okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dzieje naszej literatury. Od dziesiątek lat łączą pokolenia Polaków, zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niech „Ballady i romanse” ponownie odkryją przed nami swoją wartość, ogromną, niezapomnianą i wiecznie żywą. 
Trudno wyobrazić sobie lepszą niż Narodowe Czytanie okazję do podsumowania realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Długosiodle projektu „Śród dnia przyjdź kiedy… To może we śnie?”. Dzięki środkom pozyskanym przez bibliotekę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wakacje odbywały się warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne, których efektem jest właśnie widowisko słowno-muzyczne pt. „Ballady i romanse”.
Twórcy sięgnęli m.in. po ballady „Świtezianka” i „Lilije” oraz utwór Fryderka Chopina. Ludowy charakter widowiska - tak bliski twórczości Adama Mickiewicza - podkreślały utwory znane z polskiej tradycji, m.in. „Dwa serduszka, cztery oczy”. Twórcom udało się fantastycznie wpleść elementy kultury współczesnej, m.in. polską wersję podbijającej listy przebojów na całym świecie piosenki „Shallow”, jeden z najbardziej znanych utworów zespołu Metallica „Nothing Else Matters”, „Do kołyski” zespołu Dżem, a w finale - „Wznieś serce nad zło” Ryszarda Rynkowskiego. Dobór repertuaru nie był przypadkowy, bo - co ważne - położono duży nacisk na przekazanie widzom mądrości i wartości, których uczą „Ballady i romanse”: „Z Mickiewiczem za pan brat. Rusza dzisiaj morał w świat. Opowiemy o „Lilijach”, o postawach typu żmija, o przyjaźni nieprawdziwej, o manipulacji żywej, która również dziś istnieje. O niej szepczą nasze knieje. By uczulić wszystkich z nas i na dobro znaleźć czas.”
- Dziękuję młodzieży, która w wakacje brała udział w warsztatach, dziewczynom - seniorkom, wszystkim paniom - dziękowała Ewa Krysiak. - Było to międzypokoleniowe przedsięwzięcie - seniorów, średniaków i młodzieży. Dziękuję paniom bibliotekarkom, które opracowały projekt i pozyskały środki z ministerstwa. Za muzyczną część widowiska odpowiadała Agnieszka Łazicka-Andrusiuk, choreografię - Blanka Malinowska. Warsztaty teatralne przeprowadziła Daria Galant. 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość