DŁUGOSIODŁO: Prawie 16 milionów na inwestycje

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Prawie 16 milionów na inwestycje

18.01.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
… planuje w 2024 r. wydać gmina Długosiodło. - To olbrzymi wysiłek finansowy, z czego 14 mln zł to środki zewnętrzne, w dużej części już je mamy - podkreśla wójt Stanisław Jastrzębski.
 
Gmina planuje osiągnąć dochody w wysokości 52 mln 752 tys. zł, wydać – 54 mln 497 tys. zł. Deficyt planuje się pokryć przychodami z tytułu emisji papierów wartościowych. - Co nie oznacza, że tak musi być, bo być może zostanie pokryty wolnymi środkami z 2023 r. i prawdopodobnie tak będzie - na sesji budżetowej zaznaczyła skarbnik gminy Anna Wicińska. - Wydatki bieżące zostały zaplanowane na podstawie wykonania w 2023 r. Zaplanowane zostały bardzo oszczędnie.
Na koniec 2024 r. zadłużenie gminy ma wynieść 21 mln 095 tys. zł. 
- Coraz więcej będziemy dokładać do oświaty - zauważyła pani skarbnik. - Subwencja wynosi 10 mln 459 tys. zł, a planowane wydatki – 17 mln 195 tys. zł. Czyli wydatki finansowane są tylko w 60% z subwencji oświatowej.
Wydatki inwestycyjne planowane są na poziomie 15 mln 930 tys. zł. - Inwestycje zostaną zrealizowane w większości ze środków pozyskanych - podkreśliła Anna Wicińska.

A o tym, co konkretnie gmina zamierza zrealizować, mówił wójt Stanisław Jastrzębski.
 • Dokumentacja na rozbudowę sieci wodociągowej w Kalinowie, Blochach, Chrzczance-Folwarku – 40 tys. zł i budowa tej sieci (ok. 3,5 km) – 100 tys. zł. - Gmina jest zwodociągowana w 100%, ale ciągle pojawiają się nowi mieszkańcy, którzy, budując się, potrzebują przyłączy. Nasza gmina ma rozciągnięty charakter zabudowy, kolonijny. Jeśli gmina wyraziła zgodę na budowanie się, to musi doprowadzić media: musi być dojazd, wodociąg, odbiór ścieków - wyjaśniał wójt.
 • Modernizacja stacji uzdatniania wody w Starym Bosewie (wymiana dwóch sprężarek wraz z robotami towarzyszącymi).
 • Dokumentacja na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Długosiodle i Starym Bosewie.
 • Budowa drogi gminnej Długosiodło - Stare Bosewo (przez Zamłynie, ok. 2,8 km) – 4 mln 100 tys. zł, w tym 2 mln zł dotacji z Samorządu Województwa Mazowieckiego, 2 mln zł – z PROW
 • Budowa i przebudowa dróg gminnych na terenie gminy Długosiodło (ok. 4,5 km) – 5 mln 200 tys. zł, w tym 4 mln 750 tys. zł z Polskiego Ładu. Konkretnie chodzi o: rozbudowę drogi gminnej w Kalinowie (866 m), rozbudowę dwóch dróg w Augustowie (1 km i 661 mb), ul. Radosną w Starym Bosewie (282 m), drogę w Jaszczułtach (808 mb), przebudowę drogi Przetycz-Folwark – Augustowo (1,6 km).
 • Wykonanie dokumentacji na budowę i przebudowę dróg gminnych na terenie gminy Długosiodło (ok. 10 km) – 200 tys. zł.
 • Modernizacja nawierzchni bitumicznych dróg gminnych na terenie gminy Długosiodło (powierzchniowe utrwalenie), ok. 7 tys. m2 – 155 tys. zł.
 • Modernizacja nawierzchni nieutwardzonych dróg gminnych na terenie gminy Długosiodło, dowóz pospółki drogowej wraz z wbudowaniem na powierzchni ok. na powierzchni ok. 14.500 m2 – 155 tys. zł.
 • Przebudowa ul. Kasztanowej w Długosiodle. - Umówiliśmy się z panem Kowalczykiem, że my zapłacimy za materiał, a on wykonałby roboty, bo to jego samochody korzystają z tej drogi - wyjaśnił wójt.
 • Zakup nieruchomości – 70 tys. zł. - Gdyby przy inwestycjach trzeba było wykupić jakieś grunty - sprecyzował Stanisław Jastrzębski.
 • - Przygotowujemy dokumentację na zagospodarowanie przestrzeni po drugiej stronie naszego parku - mówił o kolejnych planach, na które w budżecie zapisana jest kwota 45 tys. zł. - Po lewej stronie mamy kościół, park, a po prawej stronie są chaszcze, nieużytki. Udało nam się wykupić tereny. Chcemy starać się o pieniądze z urzędu marszałkowskiego na budowę zbiornika retencyjnego. Wydobędziemy torf, który wykorzystamy do produkcji ziemi ogrodniczej. W tym miejscu powstanie piękny zbiornik. Wody gruntowe są tam tak wysoko, że wystarczy wbić łopatę.
 • Program „Mazowsze bez smogu” – 342 tys. zł na zakup sprzętu do przeprowadzania kontroli przede wszystkim wyziewów z kominów. - Jesteśmy położeni w pięknym obszarze, nie mamy trucicieli, pod warunkiem, że sami sobie nie trujemy. Zdarzają się sytuacje, że ktoś wpadnie na pomysł palenia np. chemicznie nasączonych wykładzin. Jest tu jeszcze możliwość zakupienia samochodu do przeprowadzania tych kontroli – mówił wójt.
 • Rozbudowa oświetlenia drogowego na terenie gminy, montaż nowych punktów oświetlenia drogowego typu led i solarnego, ok. 25 szt. - Złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu, otrzymaliśmy promesę wstępną na kwotę 240 tys. zł. Dokładając 60 tys. zł, chcemy dokończyć modernizację oświetlenia ulicznego. Wymiana starych lamp powoduje duże oszczędności w kosztach energii elektrycznej - podkreślił Stanisław Jastrzębski.
 • Dokumentacja techniczna na świetlicę w Blochach - 35 tys. zł. - Mieszkańcy od lat upominają się. Przy remizie stała drewniana wiata, ale chcieliby też mieć świetlicę. Przygotowujemy dokumentację techniczną. Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie przynajmniej rzędu 80%, to będziemy rozważali rozpoczęcie budowy - zaznaczył wójt. - Szkoły pracują do godz. 14-15, ale ogrzewamy je ciągle. Wszędzie mamy miejsca, gdzie można przygotować posiłek. Korzystajcie państwo z tego dobrodziejstwa. Te budynki mają służyć społeczności lokalnej. Oczywiście to musi odbywać się w porozumieniu z dyrekcją szkoły i na ustalonych zasadach, bo trzeba za to ponosić odpowiedzialność.
 • Po 490 tys. zł na modernizację cmentarza (dokończenie budowy alejek) i modernizację wież kościoła (Polski Ład).
 • Budowa bieżni okólnej (o powierzchni 2.077 m2) wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Długosiodle. - Długo dyskutowaliśmy, zastanawialiśmy się, czy warto - przyznał Stanisław Jastrzębski. - Pozwolenie na budowę ma termin ważności. Mamy obszar przygotowany. Chcemy zachęcać dzieci i młodzież, ale i dorosłych do wysiłku fizycznego. Ta polityka ma służyć do zachęcania do osiedlania się na terenie naszej gminy. 1 mln 515 tys. zł to środki pozyskane z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe 1 mln 900 tys. zł już mamy przeniesione od marszałka z innego instrumentu.
Na terenie stadionu ma też powstać kort tenisowy. - Powstanie tam centrum sportu, które będzie służyć naszym mieszkańcom, ale mogłyby korzystać kluby z innych miejscowości. Ostatnio nawet klub z Ostrowi Maz. zwrócił się o wynajem. Środki zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie obiektu - dodał wójt.
- Prawie 16 mln zł. To olbrzymi wysiłek finansowy, z czego 14 mln zł to środki zewnętrzne, w dużej części już je mamy. Ale mimo wszystko 2 mln zł z własnego budżetu musimy przeznaczyć - podsumował Stanisław Jastrzębski.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość