DŁUGOSIODŁO: Pamięci wygnanych Żydów

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Pamięci wygnanych Żydów

30.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Ludność żydowską - tysiąc osób, dorosłych i dzieci, wygnanych z Długosiodła na początku II wojny światowej będzie upamiętniał pomnik znajdujący się przy wejściu do parku. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowana jest na czwartek 3 października.
 
Jak czytamy na stronie internetowej gminy, ludność żydowska zaczęła napływać do Długosiodła po powstaniu listopadowym. „W roku 1867 Długosiodło, podległe dotychczas Pułtuskowi, włączono do powiatu ostrowskiego. Mimo wielu trudności, wieś rozbudowywała się i w 1881 roku liczyła 63 domy i 460 mieszkańców. Cała zaś gmina stała się wielonarodowościowa i wielowyznaniowa. Liczyła 3276 mężczyzn i 3301 kobiet, w tym 2 księży, 9 szlachty, 222 zdymisjonowanych żołnierzy, 15 kupców i 653 rolników żydowskich oraz 9 cudzoziemców. Resztę ludności stanowili włościanie i rolnicy. Mieszkało tu 5 prawosławnych rosyjskich urzędników, 1160 ewangelików i 668 Żydów wyznania mojżeszowego. Pozostali mieszkańcy byli polskimi katolikami.
Rozwój gminy brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. „8 września 1939 r. do Długosiodła wkroczyli Niemcy, rozpoczynając sześcioletnią okupację. Zapanował terror - egzekucje, aresztowania, deportacje do obozów. 5 października 1939 r. naziści zmusili Żydów do opuszczenia miejscowości. Dano im na to dwie godziny, nie pozwalając zabrać jakichkolwiek bagaży. Próbujących ukrywać się, rozstrzeliwano. Doszło też do wielu drastycznych egzekucji.
Całą żydowską ludność Długosiodła, 1000 dorosłych i dzieci wygnanych przez Niemców 5 października 1939 r. i zamordowanych na Białorusi w latach 1940 - 1942 będzie upamiętniał pomnik przy wejściu na parku. Zaplanowana na 3 października uroczystość odsłonięcia rozpocznie się o godz. 11 od odśpiewania hymnu Polski. W programie także: historia żydowskiej ludności gminy Długosiodło, przemówienia, program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Długosiodle, wspólna modlitwa w intencji Żydów zamordowanych w okresie II wojny światowej i odśpiewanie hymnu Izraela.
W uroczystości mają wziąć udział m.in. krewni Żydów z Długosiodła, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele Ambasady Izraela w Polsce. Nie zabraknie również przedstawicieli środowiska lokalnego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Pierwsi sołtysi wybrani

BRAŃSZCZYK: Pierwsi sołtysi wybrani

Pierwsze sołeckie zebranie wyborcze odbyło się 28 marca, ostatnie zaplanowano na 28 kwietnia. Przypomnijmy, że według nowych zasad, kandydat na sołtysa musi najpierw być zgłoszony w urzędzie gminy z listą popierających go minimum 5 mieszkańców sołectwa. Kandydaci do rady sołeckiej zgłaszani są podczas zebrania. Jak dotąd frekwencja na zebraniach nie jest wysoka (od 11,6% do 38%).
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Jasełka na wzgórzu bielińskim (foto)

BRAŃSZCZYK: Jasełka na wzgórzu bielińskim (foto)

Po raz jedenasty w Brańszczyku, na wzgórzu bielińskim odbyły się plenerowe jasełka. To ogromne przedsięwzięcie, angażujące i przyciągające nie tylko lokalną społeczność. W poruszającym serca spektaklu „Gdzie jest nasze Betlejem?” wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku oraz ich przyjaciele.
zobacz więcej
SOMIANKA: Podpisali umowę

SOMIANKA: Podpisali umowę

Powiat wyszkowski, reprezentowany przez starostę Jerzego Żukowskiego, podpisał 15 maja z firmą Drogi i Mosty Jana Kaczmarczyka z Kacic umowę na realizację zadania „Budowa drogi powiatowej Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka etap III – Poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego”, dofinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu”.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Sto lat edukacji

BRAŃSZCZYK: Sto lat edukacji

„Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli” – ta myśl św. Jana Pawła II była mottem uroczystości w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowych Budach. W niedzielę 19 czerwca świętowano tam stulecie nauczania. Przypomniano początki nauczania zarówno w rejonie, jak i miejscowości. O części artystycznej wystąpili uczniowie.
zobacz więcej