DŁUGOSIODŁO: Pamięci wygnanych Żydów

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Pamięci wygnanych Żydów

30.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Ludność żydowską - tysiąc osób, dorosłych i dzieci, wygnanych z Długosiodła na początku II wojny światowej będzie upamiętniał pomnik znajdujący się przy wejściu do parku. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowana jest na czwartek 3 października.
 
Jak czytamy na stronie internetowej gminy, ludność żydowska zaczęła napływać do Długosiodła po powstaniu listopadowym. „W roku 1867 Długosiodło, podległe dotychczas Pułtuskowi, włączono do powiatu ostrowskiego. Mimo wielu trudności, wieś rozbudowywała się i w 1881 roku liczyła 63 domy i 460 mieszkańców. Cała zaś gmina stała się wielonarodowościowa i wielowyznaniowa. Liczyła 3276 mężczyzn i 3301 kobiet, w tym 2 księży, 9 szlachty, 222 zdymisjonowanych żołnierzy, 15 kupców i 653 rolników żydowskich oraz 9 cudzoziemców. Resztę ludności stanowili włościanie i rolnicy. Mieszkało tu 5 prawosławnych rosyjskich urzędników, 1160 ewangelików i 668 Żydów wyznania mojżeszowego. Pozostali mieszkańcy byli polskimi katolikami.
Rozwój gminy brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. „8 września 1939 r. do Długosiodła wkroczyli Niemcy, rozpoczynając sześcioletnią okupację. Zapanował terror - egzekucje, aresztowania, deportacje do obozów. 5 października 1939 r. naziści zmusili Żydów do opuszczenia miejscowości. Dano im na to dwie godziny, nie pozwalając zabrać jakichkolwiek bagaży. Próbujących ukrywać się, rozstrzeliwano. Doszło też do wielu drastycznych egzekucji.
Całą żydowską ludność Długosiodła, 1000 dorosłych i dzieci wygnanych przez Niemców 5 października 1939 r. i zamordowanych na Białorusi w latach 1940 - 1942 będzie upamiętniał pomnik przy wejściu na parku. Zaplanowana na 3 października uroczystość odsłonięcia rozpocznie się o godz. 11 od odśpiewania hymnu Polski. W programie także: historia żydowskiej ludności gminy Długosiodło, przemówienia, program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Długosiodle, wspólna modlitwa w intencji Żydów zamordowanych w okresie II wojny światowej i odśpiewanie hymnu Izraela.
W uroczystości mają wziąć udział m.in. krewni Żydów z Długosiodła, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele Ambasady Izraela w Polsce. Nie zabraknie również przedstawicieli środowiska lokalnego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość