DŁUGOSIODŁO: Ogromne przeżycie (fot)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Ogromne przeżycie (fot)

18.10.2017
autor: SB, fot. Agata Pędzich, krakow.pl
Wielkim przeżyciem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Długosiodle był udział w czterodniowym zlocie szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, w dniach 12 – 15 października. Był to uroczysty i pełen atrakcji finał Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez sejm i senat w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.
Tadeusz Kościuszko był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej i przywódcą ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, polskim i amerykańskim generałem, bojownikiem o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, mieszkańcy Krakowa usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.
Na uroczystości do Krakowa pojechała liczna delegacja Długosiodła: 25 uczniów (w tym poczet sztandarowy), dyrektor Urszula Kmoch i troje wychowawców. 
Zlot rozpoczął się na Kopcu Kościuszki, z udziałem władz miejskich i regionalnych, gości z całego świata, szkolnych pocztów sztandarowych i uczniów. – Chodzi o to, aby młode pokolenie przeniosło pamięć o historii na następne pokolenie. Kościuszko zasługuje na wdzięczność i ciągle posiadamy wobec jego zasług dług wdzięczności. Fenomen Kościuszki polega na tym, że to człowiek zgody narodowej – mówił prezes Komitetu Kopca Kopciuszki Mieczysław Rokosz.
Podczas uroczystości została zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”. Charakteryzuje ją aksamitny, bordowy kolor i obfite kwitnienie. Tadeusz Kościuszko lubił prace w ogrodzie, urządził m.in. słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś.
Wiele radości przyniósł młodzieży późniejszy korowód z pochodniami na szczyt kopca. 13 października wzięła udział w miejskiej grze terenowej śladami Tadeusza Kościuszki, która była okazją do zwiedzenia miasta i miejsc związanych z Kościuszką.
Przedstawiciele Długosiodła uczestniczyli – 15 października, w dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki – w uroczystości w Katedrze na Wawelu, którą rozpoczął… głos Dzwonu Zygmunta. Po niej sprzed TAURON Areny Kraków wystartował bieg „5 dla Kościuszki”. I tu kolejna dobra wiadomość. Jako 13. (na 800 uczestników) na metę dobiegł nauczyciel SP w Długosiodle Wojciech Trentowski.
Delegacja wróciła z jeszcze jednym wyróżnieniem. Szkoła została uhonorowana przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki odznaką pamiątkową In Memoriam.
Młodzież z Długosiodła z chęcią brała udział we wszystkich atrakcjach finału Roku Tadeusza Kościuszki. Wraz z krakowianami i… Tadeuszem Kościuszką ustawili się do portretu zbiorowego w czapkach krakuskach, wzięli udział w lekcji śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”.
- To dla nas ogromne przeżycie – tuż po powrocie powiedziała nam dyrektor szkoły Urszula Kmoch. – To wielka promocja dla szkoły i dla gminy. Dla dzieci – wspaniała lekcja historii. Mieliśmy okazję spotkać się z ludźmi z całego świata, bo przecież byli goście m.in. z USA, Szwecji, Australii, Białorusi. Z udziału w finale Roku im. Tadeusza Kościuszki i zlocie szkół jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość