DŁUGOSIODŁO: Noc w bibliotece (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Noc w bibliotece (foto)

05.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Mimo pięknej pogody, wiele osób zdecydowało się spędzić sobotni wieczór w… gminnej bibliotece. Długosiodło znalazło się na mapie tegorocznej Nocy Bibliotek. 3 czerwca ponad 1.300 książnic w całej Polsce było otwartych do późnych godzin nocnych.
Ogólnopolska akcja mająca na celu przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsc nie tylko wypożyczania książek, ale szerzej rozumianego życia kulturalnego została zorganizowana już po raz trzeci. W tym roku pod hasłem „Czytanie porusza”. Inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Noc w bibliotece w Długosiodle dzieci rozpoczęły od obejrzenia filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. Dorośli – od spotkania z lokalną poetką Bożeną Kachel, która właśnie wydała drugi już tomik poezji pt. „Obrazy z moich myśli”. Pani Bożena pochodzi z Marianowa. – Tu się urodziłam, wychowałam, ale krótko mieszkałam. Cieszę się, że od 1,5 roku znowu tu mieszkam – podkreśliła.
Pisze o naturze, życiu codziennym, zachodzących zmianach. Wiele wierszy, zwłaszcza te napisane podczas wieloletniego pobytu we Włoszech, wyrażają tęsknotę za domem: „Przeszłość / ma łzy w oczach, / w ustach / gorzki smak tęsknoty. / Z daleka: mały punkt / na mapie świata, / na mapie Europy, / rozrasta się na mapie Polski, / olbrzymieje w moim sercu… / Puszcza Biała!
Pracownicy biblioteki przygotowali dla nocnych gości, małych i dużych, wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkie krążyły oczywiście wokół znanych książek. Jedną z nich była gra towarzyska „Flirt”, wykorzystująca cytaty utworów Bolesława Leśmiana. 
Artystyczną niespodziankę zgotowali niezawodni gimnazjaliści z Długosiodła.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość