DŁUGOSIODŁO: Noc w bibliotece (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Noc w bibliotece (foto)

05.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Mimo pięknej pogody, wiele osób zdecydowało się spędzić sobotni wieczór w… gminnej bibliotece. Długosiodło znalazło się na mapie tegorocznej Nocy Bibliotek. 3 czerwca ponad 1.300 książnic w całej Polsce było otwartych do późnych godzin nocnych.
Ogólnopolska akcja mająca na celu przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsc nie tylko wypożyczania książek, ale szerzej rozumianego życia kulturalnego została zorganizowana już po raz trzeci. W tym roku pod hasłem „Czytanie porusza”. Inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Noc w bibliotece w Długosiodle dzieci rozpoczęły od obejrzenia filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. Dorośli – od spotkania z lokalną poetką Bożeną Kachel, która właśnie wydała drugi już tomik poezji pt. „Obrazy z moich myśli”. Pani Bożena pochodzi z Marianowa. – Tu się urodziłam, wychowałam, ale krótko mieszkałam. Cieszę się, że od 1,5 roku znowu tu mieszkam – podkreśliła.
Pisze o naturze, życiu codziennym, zachodzących zmianach. Wiele wierszy, zwłaszcza te napisane podczas wieloletniego pobytu we Włoszech, wyrażają tęsknotę za domem: „Przeszłość / ma łzy w oczach, / w ustach / gorzki smak tęsknoty. / Z daleka: mały punkt / na mapie świata, / na mapie Europy, / rozrasta się na mapie Polski, / olbrzymieje w moim sercu… / Puszcza Biała!
Pracownicy biblioteki przygotowali dla nocnych gości, małych i dużych, wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkie krążyły oczywiście wokół znanych książek. Jedną z nich była gra towarzyska „Flirt”, wykorzystująca cytaty utworów Bolesława Leśmiana. 
Artystyczną niespodziankę zgotowali niezawodni gimnazjaliści z Długosiodła.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Modernizacja, jeśli pogorszą się parametry (foto)

RZĄŚNIK: Modernizacja, jeśli pogorszą się parametry (foto)

Nasz Czytelnik, w imieniu mieszkańców Plewicy i Rogóźna, zwrócił się do Nowego Wyszkowiaka z prośbą o interwencję w sprawie podłączenia obydwu miejscowości do nowej infrastruktury energetycznej i transformatora, ponieważ obecna sieć jest dość awaryjna. Zły jej stan potwierdzają przysłane zdjęcia. Rzeczniczka PGE w odpowiedzi argumentuje, że zmiana stacji transformatorowej sytuacji nie poprawi, ponieważ obydwie są zasilane z tej samej linii średniego napięcia, a to od niej w głównej mierze zależy „pewność zasilania odbiorcy”. Do przyłączenia wszystkich mieszkańców Rogóźna i Plewicy potrzebna byłaby dodatkowa inwestycja sieciowa plus modernizacja istniejącej infrastruktury.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wspólnie dla Zabrodzia (foto)

ZABRODZIE: Wspólnie dla Zabrodzia (foto)

Kandydatem na wójta Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnie dla Zabrodzia jest Krzysztof Jezierski. Siebie i swoją drużynę przedstawił na spotkaniu 28 września.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Nie jest tak, że liczę na karierę i zyski, tylko naprawdę to lubię

DŁUGOSIODŁO: Nie jest tak, że liczę na karierę i zyski, tylko naprawdę to lubię

Dawida Bedeckiego doskonale znają bywalcy gminnych imprez plenerowych. Młody, sympatyczny wokalista nagrał właśnie pierwszą piosenkę. Przez pierwszy tydzień utwór "To co chciałbym Ci dać" doczekał się ponad 30 tysięcy wyświetleń na YouTube, dziś jest ponad 121 tys.
W rozmowie z Nowym Wyszkowiakiem Bedi opowiada, jak chłopak ze szkoły muzycznej, gdzie grał na waltorni, trafia na scenę disco-polo.
zobacz więcej
SOMIANKA: Kolonie w Zakopanem (foto)

SOMIANKA: Kolonie w Zakopanem (foto)

Wakacje, słońce, urokliwe widoki za oknem, beztroska… Pozostały tylko miłe wspomnienia na myśl o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”.
zobacz więcej