DŁUGOSIODŁO: Noc Bibliotek... jak w filmie (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Noc Bibliotek... jak w filmie (foto)

10.10.2019
autor: Gminna Biblioteka Publiczna
Najmłodsi uczestnicy tegorocznej Nocy Bibliotek mogli poczuć się jak prawdziwi operatorzy i aktorzy na prawdziwym planie filmowym. Jednym z punktów bogatego programu były warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Chodorowskiego, aktora znanego m.in. z „Na Wspólnej” i „Mój rower”.
 
V wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w Długosiodle w piątek 4 października, pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Jest to przedsięwzięcie ogólnopolskie, któremu przyświeca idea promowania biblioteki jako najbardziej dostępnej instytucji kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku. W ostatnich latach wszystkie biblioteki, te w Gminie Długosiodło również, bardzo się zmieniły i trzeba przypominać ich społeczną rolę oraz ogromny potencjał.
Wieczorne spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Motocykl” Krzysztofa Chodorowskiego - aktora teatralnego i serialowego (znanego m.in. z „Na Wspólnej” i filmu „Mój rower”), na co dzień występującego w Tatrze Capitol, od dwóch lat studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Opowiedział uczestnikom o powstawaniu filmu.
Po projekcji dorośli uczestnicy udali się na spotkanie z Darią Galant - powieściopisarką i reżyserką. Autorka opowiadała o swojej pracy i pasji pisarskiej, zainteresowaniach oraz twórczych inspiracjach. Były rozmowy o życiu, o potrzebie realizowania marzeń. Chętnie odpowiadała na wszystkie zdawane pytania.
Równolegle młodzież i dzieci pod okiem zawodowych filmowców poznawali proces powstawania filmu. Na stworzonym specjalnie na tę okazję planie przyswajali podstawowe terminy, uczyli się podstaw fachowego języka i prowadzenia narracji oraz kompozycji kadru i obrazu ruchomego. Uczyli się obsługi filmowej kamery cyfrowej poprzez standardy zapisu obrazu i dźwięku, czynności reżyserskich, operatorskich i montażowych. Poznawali kolejne etapy powstawania filmu oraz rolę człowieka przed i za kamerą. W wyniku ich pracy powstało nagranie sceny z filmu „Motocykl” pod kierunkiem jego autora Krzysztofa Chodorowskiego. Razem z nim warsztaty prowadzili Michał Stańczyk i Marcin Rostkowski – studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Tegorocznej akcji Noc Bibliotek towarzyszył film „Ptyś i Bill”, nakręcony na podstawie komiksu o tym samym tytule, w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu, a Ptyś - rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzają bohaterów w tarapaty.
Niezainteresowani filmem grali w gry planszowe, które w ostatnich latach wracają do łask. Duża grupa młodzieży chętnie przychodzi na środowe „Wieczory z grami” pod kierunkiem Andrzeja Lisa i Wiolety Frontczak.
 
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość