DŁUGOSIODŁO: Nic nie zastąpi pracy rąk ludzkich (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Nic nie zastąpi pracy rąk ludzkich (foto)

19.08.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Zmienia się polska wieś, gospodarstwa są coraz lepiej wyposażone. Ale nic nie zastąpi pracy rąk ludzkich. Nasi rolnicy gospodarują na najsłabszych glebach, ale dzięki ich poświęceniu ta ziemia cały czas rodzi – podczas Gminnych Dożynek rolnikom dziękował wójt Stanisław Jastrzębski.
Dożynki odbyły się 19 sierpnia, jak zwykle w odpust św. Rocha – patrona parafii. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym. 
Dożynkowy korowód na plac targowy poprowadziła kapela „Puszcza Biała” w składzie: Stanisław Mierzejewski, Ryszard Długołęcki, Krystyna Krawczyk i Lilla Jagiełło oraz starostowie dożynek Iwona i Adam Gąsiewscy. Tradycyjny bochen chleba starostowie przekazali wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu, jego zastępczyni Ewie Karczewskiej oraz wiceprzewodniczącemu rady gminy Krzysztofowi Kowalskiemu.
– Bo wszyscy, od myszy do cesarza, żyją z gospodarza – znane powiedzenie przypomniał wójt. – Zmienia się polska wieś, gospodarstwa są coraz lepiej wyposażone. Ale nic nie zastąpi pracy rąk ludzkich. Nasi rolnicy gospodarują na najsłabszych glebach, ale dzięki ich poświęceniu ta ziemia cały czas rodzi. Chcemy dziś życzyć rolnikom w całym kraju, żeby ich praca była zawsze szanowana, bez względu na rządy. Mam nadzieję, że dożyjemy lepszych czasów.
Życzenia rolnikom złożyli również radni sejmiku mazowieckiego Mirosław Augustyniak i Marian Krupiński oraz radny powiatowy Krystian Pędzich.
Zgodnie z tradycją, samorządowcy podzielili się chlebem ze zgromadzonymi. Dożynkową tradycją jest również uhonorowanie wyróżniających się rolników. W tym roku byli to: Iwona i Adam Gąsiewscy, Urszula i Mirosław Kądzielowie oraz Danuta Gałązka.
Nagrodzono również największych producentów mleka. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Maz. wyróżniła: Marię i Mieczysława Łyczkowskich, Urszulę i Krzysztofa Fabisiaków, Annę i Sylwestra Gołębiewskich, Halinę i Andrzeja Orłowskich, Barbarę i Tomasza Karamuzów, Dorotę i Bogdana Mostowskich; PPHU „Mleks” – Renatę i Andrzeja Żebrowskich, Ewę i Jana Szyszkowskich, Agatę i Wiesława Mostowskich, Justynę i Tadeusza Pałubińskich, Kamila Kanię.
Najpiękniejszą dekorację uroczystości dożynkowych stanowią wieńce wykonane z tegorocznych plonów. W przygotowanie tych dzieł sztuki mieszkańcy poszczególnych sołectw i grup społecznych wkładają wiele wysiłku. Nic więc dziwnego, że wszystkie zostały nagrodzone, nie tylko gromkimi oklaskami. W tym roku wieńce przygotowali: sołectwa Znamiączki, Kalinowo, Wólka Grochowa, Chrzczanka Włościańska, Grupa Samopomocowa „SuperMama”, Stowarzyszenie Grądy Szlacheckie Moja Wieś, Klub Seniora „Jutrzenka” z Jaszczułt, Akademia Aktywnych Seniorów w Blochach, Klub Seniora „Bosewskie Starszaki”, Klub Seniora Strażnicy Tradycji Chrzczanka Włościańska, Klub Seniora „Złota Jesień”, Klub Seniora „Zosieńka” w Siechychach, Klub Seniora „Niezapominajka” oraz Grupa „Nasza Struga”.
Niektórzy zostali nagrodzeni podwójnie, ponieważ przygotowali stoiska kulinarne z pysznymi, tradycyjnymi potrawami: „SuperMama”, „Nasza Struga”, „Moja Wieś”, „Jutrzenka”, a także Koło Gospodyń Wiejskich Sieczychy.
Dożynki były okazją również do nagrodzenia laureatów konkursu plastycznego „Dla Niepodległej – projekt muralu”. Do udziału w konkursie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zaprosiło w ramach projektu „Przyśniła się… Polska czekana przez tyle lat”. I miejsca zajęły: Wiktoria Frontczak i Dorota Grzonek, II – Matylda Biernat i Marta Grzałka, III – Magdalena Grzonek i Kinga Biernat.
 
Honorowe obywatelstwo
Część artystyczna rozpoczęła się wyjątkowo, bo od krótkiego koncertu czterogłosowego chóru parafialnego, który może poszczycić się stuletnią historią. Dla wielu parafian, przynależność do chóru jest rodzinną tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Ponad 50 lat chór prowadził pan organista Wiesław Piątkowski. Na ostatniej sesji rada gminy nadała mu honorowe obywatelstwo, a uroczystość dożynkowa stała się okazją do wręczenia tego zaszczytnego tytułu. – Nie tak łatwo zdobywa się honorowe obywatelstwo – podkreśliła przewodnicząca rady Maria Gałązka.
- To dla mnie ogromne wyróżnienie, jestem wdzięczny za wszystko – dziękował Wiesław Piątkowski. Chór złożył swojemu Mistrzowi, oczywiście, muzyczne podziękowania.
Program artystyczny tegorocznych dożynek był bardzo zróżnicowany tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Folklor warszawski, a więc m.in. znane utwory Stanisława Grzesiuka, zaprezentowała działająca od ponad 20 lat Kapela z Targówka. Piękne i znane utwory z pogranicza opery i operetki zaśpiewali Artyści Scen Poznańskich: Emilia Zielińska, Sylwia Strugińska, Oskar Jasiński i Klaudiusz Kapłon, którzy do Długosiodła przyjechali z koncertem „Z arią i piosenką przez świat”.
Zaprezentowali się też lokalni artyści: członkowie Stowarzyszenia „Teraz My” z Kalinowa i „Nasza Struga” z Wólki.
Dożynki zakończyły się w rytmach disco. Wystąpił Dawid Bedecki, a potem gwiazda wieczoru – zespół Joker.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość