DŁUGOSIODŁO: Nagrodzeni za odkrywanie historii (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Nagrodzeni za odkrywanie historii (foto)

20.04.2020
autor: Uczestnicy Szkoły Dialogu z SP w Długosiodle
Szkoła Podstawowa w Długosiodle za „odkrywanie historii” zdobyła główną nagrodę w programie Szkoła Dialogu. Inspiracją była uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ludności żydowskiej.
 
W październiku 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle rozpoczęła realizację programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Jego celem było zapoznanie uczniów klas VII i VIII z historią Żydów z Długosiodła oraz ich wkładem społecznym, kulturalnym i ekonomicznym w życie miejscowości.
Program został zrealizowany dzięki edukatorom z Forum Dialogu – Anecie Ceglarek i Stanisławowi Niemojewskiemu. Pokazali oni uczniom, jak ciekawa jest lokalna historia i w jaki sposób poszukiwać źródeł informacji. W szkole opiekę nad realizacją zadań sprawowały nauczycielki Marta Piotrak i Agata Pędzich. Inspiracją do rozpoczęcia pracy nad odkrywaniem lokalnej historii stała się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ludności żydowskiej, która miała miejsce 3.10.2019 r. Z tej okazji uczniowie przygotowali program artystyczny; mieli także okazję do spotkania z potomkami dawnych żydowskich mieszkańców Długosiodła, w tym swoimi rówieśnikami.
W czasie realizacji programu Szkoła Dialogu grupa 21 uczniów kl. VII i VIII a wzięła udział w czterech kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez edukatorów. Następnie uczniowie przygotowali i przeprowadzili wycieczkę, która miała na celu przybliżenie historii i miejsc związanych z żydowskimi mieszkańcami miejscowości oraz ich kulturą i religią. W wycieczce wzięli udział uczniowie, dyrekcja szkoły, przedstawiciele władz samorządowych oraz GCIKSiR. Zaproszenie zechciał też przyjąć badacz lokalnej historii – Krzysztof Jaworski.
W dniu 17.04.2020 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca ubiegłoroczny program. Wzięło w nim udział niemal 40 szkół podstawowych i średnich z całej Polski. Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach: różnorodność działań, odkrywanie historii, innowacyjność, wpływ na lokalną społeczność. Spośród 5 nominowanych szkół w kategorii odkrywanie historii główna nagroda została przyznana Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle. W laudacji ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział: „Sami przyznali, że początkowo nie zdawali sobie sprawy, że niemal połowę mieszkańców ich miasteczka stanowili Żydzi. Zainspirowani spotkaniem z rówieśnikami – potomkami Żydów niegdyś mieszkających w ich miejscowości – podjęli się niełatwego zadania odkrywania historii. Aby zdobyć jak najwięcej informacji, wertowali kroniki, rozmawiali z sąsiadami i bliskimi, zaglądali do przedwojennych ksiąg uczniowskich […] Zadbali również o przekazanie swoich odkryć tym, którzy nie mogli uczestniczyć w zorganizowanej przez nich wycieczce, przygotowując ogólnodostępną wystawę […] Zobaczyli swoje miasteczko na nowo, uświadamiając sobie, że także od nich zależy badanie i postrzeganie lokalnej historii.”
Nagroda jest dla nas dużym wyróżnieniem i powodem do dumy. Na ten sukces złożyła się praca edukatorów, uczniów, nauczycieli, władz i instytucji gminnych oraz osób, które dzieliły się z nami swoją wiedzą i wspierały duchowo. 
Za to wszystko serdecznie dziękujemy.
 
Do obejrzenia:
Gala Szkoły Dialogu
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość