DŁUGOSIODŁO: Międzypokoleniowe świętowanie (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Międzypokoleniowe świętowanie (FOTO)

15.11.2023
autor: GCIKSiR w Długosiodle
Pod hasłem „Radosna niepodległości” wszystkie pokolenia mieszkańców - dzieci wraz z rodzicami, młodzież i seniorzy - 11 listopada wspólnie świętowały 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Obchody w naszej gminie rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych i władz gminy. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny.
Dalsza część uroczystości upłynęła pod hasłem „Radosna niepodległości”. Przed budynkiem Centrum Kultury zgromadziły się wszystkie pokolenia mieszkańców - dzieci wraz z rodzicami, młodzież i seniorzy. W tym wyjątkowym dniu przenieśli się w czasie do chwil, które ukształtowały naszą historię i niepodległość. W samo południe dołączyli do akcji „Niepodległa do Hymnu”, łącząc się z Polakami na wszystkich kontynentach, którzy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie dzieci ze Studia FEN zatańczyły poloneza - taniec, który odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej kultury narodowej. Od XVIII wieku aż po czasy współczesne pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskości i patriotyzmu. Jego popularność w okresie zaborów sprawiła, że stał się swego rodzaju manifestacją polskości i wpisał się w polską tradycję niepodległościową. W rytm słynnej kompozycji Wojciecha Kilara z filmu :Pan Tadeusz” zafalowały biało-czerwone balony i elementy garderoby tancerzy.
Przetrwanie polskiego narodu czasu niewoli wspierały pieśni powstańcze i patriotyczne. Budziły w sercach Polaków echa niezłomnej siły i zagrzewały do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych. Były równie niebezpieczne, jak oręż i odwaga walczących. Dlatego patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stała się bohaterką dalszej części uroczystości. W międzypokoleniowym patriotycznym śpiewaniu wzięli udział uczniowie wszystkich szkół gminnych, seniorzy z Długosiodła i Jaszczułt oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Starych Susk. Rozbrzmiały znane wszystkim pieśni „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak długo na Wawelu” czy „Biały krzyż”.
Święto Niepodległości uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
Boże Narodzenie - Długosiodło
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość