DŁUGOSIODŁO: Lokalne mistrzynie gotowania (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Lokalne mistrzynie gotowania (foto)

10.11.2020
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. „Grądy Szlacheckie - moja wieś"
Schab po warszawsku wygrał konkurs kulinarny „Z profesjonalizmu na domowy stół” po raz czwarty zorganizowany przez stowarzyszenie „Grądy Szlacheckie - moja wieś”. Danie wykonała pani Lucyna Łojek.
 
Konkurs poprzedziły warsztaty kulinarne „Z profesjonalizmu na domowy stół”. Od czerwca odbyło się 20 spotkań, w których brały udział nie tylko mieszkanki Grądów, ale też sąsiednich miejscowości, a nawet letnicy ciekawi tajników domowej kuchni. Panie nie tylko gotowały, ale też wybrały się do piekarni, pasieki i hodowli kóz, gdzie wyrabiany jest ser. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa część wyjazdów trzeba było odwołać.
Epidemia zmieniła również przebieg tegorocznego konkursu, który odbył się 6 listopada w świetlicy w Grądach Szlacheckich. Motywem przewodnim tym razem było wesele i związany z nim poczęstunek. Niestety, z powodu obostrzeń epidemiologicznych nie odbyła się wspaniała biesiada, podczas której w latach wcześniejszych można było nie tylko spróbować mistrzowskich potraw, ale też poznać przepisy.
O tytuł najsmaczniejszego dania konkurowało siedem dań. I miejsce zdobył schab po warszawsku przygotowany przez Lucynę Łojek, II - rolada rybna w galarecie Jolanty Styczeń, III - ryba z brzoskwinią Haliny Nowak. Warto wspomnieć również o pozostałych potrawach. Agnieszka Gąsiewska wykonała roladki z łososiem w cieście naleśnikowym, Irena Lalak - wariację łososiową z awokado, Apolonia Pielach - sałatkę warstwową, a Justyna Mróz - skrzydełka w occie.
Kulinarne warsztaty i konkurs odbyły się w ramach projektu, na którego realizację stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Nowa radna

RZĄŚNIK: Nowa radna

Renata Krawczyk, zgłoszona przez KWW Przyjazna Gospodarna Gmina, była jedyną kandydatką na radnego gminy w okręgu nr 13 w wyborach uzupełniających. Została radną bez głosowania. Zastąpi zmarłego w listopadzie 2018 r., przez 20 lat przewodniczącego rady gminy, Krzysztofa Soliwodę. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Budują sieć światłowodową

DŁUGOSIODŁO: Budują sieć światłowodową

Trwa budowa sieci światłowodowej na terenie Gminy Długosiodło w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Sprawdź gdzie i na jakich zasadach.
zobacz więcej
SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

W listopadzie parafie naszego regionu, które zarządzają cmentarzami wpisanymi do rejestru zabytków nieruchomych, otrzymały kuriozalne pismo. Z upoważnienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podpisała je pani Małgorzata Balcerzak, kierownik Delegatury w Ostrołęce. Dokument słusznie przypomniał administratorom cmentarza, że obiekt jest zabytkiem nieruchomym, który potrzebuje ochrony i opieki. Słuszne jest też stwierdzenie, że właściwa opieka i ochrona zabytku jest trudna z racji przede wszystkim na to, że „oprócz wartości zabytkowych, są one w większości przypadków czynne i używane”.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wystawa Muzeum Niepodległości

DŁUGOSIODŁO: Wystawa Muzeum Niepodległości

Na wystawę „Generał Józef Haller i jego żołnierze” zapraszają Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle. Wernisaż w czwartek 23 września o godz. 17.
zobacz więcej