DŁUGOSIODŁO: Kulinarna Bitwa Regionów (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Kulinarna Bitwa Regionów (FOTO)

20.08.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
„Co Bug da”, czyli zupa rybna z palanycą z dwóch krańców rzeki dała Kołu Gospodyń Wiejskich w Skuszewie „Kółko” zwycięstwo w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się w niedzielę 18 sierpnia w Długosiodle. Królowały regionalne smaki i muzyka… najpierw ludowa, potem z kinowych ekranów.
 
Wydarzenie zorganizowano w ramach Dnia Gminy Długosiodło. Przed sceną stanęły wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Starej Pecyny i Znamiączek oraz grupę „Supermama”. Na scenie - artyści propagujący muzykę ludową: Koło Gospodyń ze Starych Susk oraz zespoły „Puszcza Biała”, „Polski Łan” i „Maciejowa Kapela”.
Między parkiem a urzędem gminy stanęły stoiska gastronomiczne, głównie kół gospodyń wiejskich, które wspięły się na kulinarne wyżyny, startując w konkursie „Bitwa Regionów”. - Zachęcamy, żebyście skorzystali ze znakomitych dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich - do smakowania zachęcał wójt Stanisław Jastrzębski.
„Bitwa regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Reprezentacje KGW przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Konkurencja jest bardzo duża, w tegorocznej, 9. już edycji konkursu w całym kraju zgłosiły się 2002 koła, w tym 238 z terenu województwa mazowieckiego. 
W Długosiodle odbył się I etap, w którym wzięło udział 12 kół z powiatów wyszkowskiego i pułtuskiego. Dla gospodyń opinia każdego smakosza jest ważna, ale tego dnia starały się zdobyć uznanie szczególnie trzech osób zasiadających w jury: prezes Dwór Mościbrody Małgorzaty Borkowskiej, zastępczyni dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie Justyny Zembrowskiej oraz kucharza z 20-letnim stażem, laureata wielu nagród w konkursach kulinarnych dla zawodowców Ernesta Gajownika. 
Cieszymy się, że zwycięskim daniem okazała się potrawa przygotowana przez gospodynie z powiatu wyszkowskiego - KGW w Skuszewie „Kółko”, które serwowało zupę rybną z palanycą z dwóch krańców rzeki, czyli „Co Bug da…”. Teraz swoją zupę panie zawiozą na półfinały wojewódzkie.
II miejsce zajęło KGW Mierzeniec i staropolska gęś faszerowana „na luzie” w żurawinowej kąpieli; III - KGW w Dębinach „Nad stawem” i wiejski barszcz dudkowy z ziemniakami ze skwarkami.
Czego jeszcze można było spróbować? M.in. gołąbków, kaczki, schabowego, bigosu, kartaczy i roladek wieprzowych. Gospodynie zapraszały też na tradycyjny chleb ze smalcem, pyzy i żurek oraz, oczywiście, słodkości.
 
Z regionu na światowe sceny
Na koniec najedzeni widzowie przenieśli się już w inny klimat światowych musicali i przebojów muzyki filmowej. Młodzi artyści operowi wykonali znane wszystkim piosenki i zachwycili zarówno miłośników kina jak i prawdziwych melomanów, m.in. „Zimny drań”, „Dumka na dwa serca” , „Czterdziestolatek”, „Titanic” czy „Pocahontas”. Po mistrzowsku i w wirtuozowskich aranżacjach wyśpiewali je: Marta Zębik - altowiolistka, Julita Ziółko - absolwentka wokalistyki operowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Piotr Solorz - kompozytor, wokalista, aktor oraz autor tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia Oskar Jasiński.
Zadanie pn. Kultura na trawie - cykl wirtuozowskich koncertów plenerowych dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Boże Narodzenie - PWiK
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość