DŁUGOSIODŁO: Jubileuszowe XX Wielkie Grzybobranie (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Jubileuszowe XX Wielkie Grzybobranie (FOTO)

03.10.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Wielkie Grzybobranie jest największą imprezą Długosiodła, z której gmina i wyszkowskie Nadleśnictwo słyną już od 20 lat. W tym roku jedni mieli więcej, inni mniej szczęścia do grzybów, ale wszyscy jednakowo mogli cieszyć się z pięknej pogody złotej polskiej jesieni oraz przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
 
W niedzielę (1 października) rano kilkanaście drużyn rano wyruszyło do okolicznych lasów, z których przywieźli w sumie prawie 17 kg grzybów. Biorąc pod uwagę suszę, to zaskakująco dobry wynik. - Pogoda dopisała, grzyby, o dziwo, też. Brak opadów postawił pod znakiem zapytania dzisiejsze zbiory, ale są nie gorsze niż w grzybowych latach - zauważył nadleśniczy Waldemar Wańczyk. 
Przypomnijmy, że na Wielkie Grzybobranie od 20 lat zaprasza gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków. Ubiegłe lata wspominali poprzedni szefowie nadleśnictwa.
- Bywały lata, że było i 1,5 tony grzybów. Ale nie chodzi przecież o to, żeby króliczka złapać, tylko żeby go gonić - z właściwym sobie poczuciem humoru zauważył Wojciech Kwiatkowski.
- Razem z wójtem Stanisławem rozpoczynaliśmy Wielkie Grzybobranie 20 lat temu - wspominał natomiast Waldemar Żmijewski. - Był taki rok, że uzbieraliśmy 940 kg grzybów. Teraz mamy lata suche, kłopoty klimatyczne, więc grzybów nie ma aż tyle. Puszcza Biała niezmiennie słynie jednak z grzybów, dużo osób tutaj przyjeżdża, mają działki, domki. 
- Od kilku lat mamy takie szczęście, że grzyby w lasach pojawiają się po Wielkim Grzybobraniu. Mam nadzieję, że i w tym roku się doczekamy. Zapraszamy do Długosiodła - dodał wójt Stanisław Jastrzębski.
Od 20 lat w Wielkim Grzybobraniu uczestniczą aktorzy znani z małego i dużego ekranu. W tym roku aktorski zespół tworzyli: Patrycja Potyralska, Marcin Mroczek (całej Polsce znany jako Piotr Zduński z serialu „M jak miłość”), Dawid Czupryński i Paweł Janyst.
W kategorii dziennikarzy I miejsce zajęło Radio Oko (1,6 kg grzybów), II - redakcja „Nowego Wyszkowiaka” (0,75 kg :)). Za wspólny spacer po lesie i rodzinną atmosferę gorąco dziękujemy podleśniczemu Krzysztofowi Gregorczykowi.
Samorządowcy: I miejsce - Powiat Wyszkowski (17,96 kg grzybów), II - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (2,5 kg).
Pozostałe drużyny: I miejsce - Nowa Lewica (24,44 kg), II - Polskie Stronnictwo Ludowe (9,75 kg), III - Uchodźcy z Ukrainy (1,79 kg).
Królową grzybobrania została Myka Kurpiewska (Nowa Lewica), królem - Wojciech Kondeja (Powiat Wyszkowski). Nagrodę za fenomen grzybobrania odebrały Beata Kiełczewska i Justyna Pokora (Polskie Stronnictwo Ludowe) za okazałego siedzunia sosnowego (znanego również jako szmaciak gałęzisty).
Część artystyczną, zgodnie z tradycją grzybobrania, rozpoczęli lokalni artyści. W tym roku żywiołowy program taneczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Dalekiem. 
Z ludowym repertuarem przyjechał zespół „Mały Śląsk” z Radzionkowa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. Swoje programy prezentuje w całym kraju i za granicą, m.in. we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Turcji, Hiszpanii i Niemczech, USA. 
Później na scenie królowała już muzyka disco. Ze swoim przebojem „Ona działa na mnie jak” przyjechał nowy zespół Piękni i Młodzi Dawid Narożny - założony przez byłego męża Magdy Narożnej. 
Następnie wystąpił zespół Topky. Angelika Żmijewska i Paula Karpowicz w ubiegłym roku nagrały z Miłym Panem i Defisem piosenkę „Jeden taniec, jedna noc”. Popularny utwór można było usłyszeć również w Długosiodle - w duecie, bo gwiazdą wieczoru był właśnie zespół Defis. Panowie znani są z takich utworów, jak „Niespotykany kolor”, „Musisz się starać” czy „Będziemy pić”. 
W tradycję Wielkiego Grzybobrania na trwałe wpisał się już pokaz grupy sokolniczej „Rabiec” oraz konkurs drwali. W tym roku triumfował Ryszard Chełchowski. II miejsce zajął Andrzej Wiśniewski, III - Jakub Falkowski.
Wielkie Grzybobranie to również wielkie degustowanie przeróżnych potraw, nie tylko z grzybów. Choć to do smacznej zupy grzybowej ustawiła się najdłuższa kolejka. W sumie rozdano (a w zasadzie rozlano do talerzy) aż 180 litrów. 
Tłoczno było również przy stoiskach myśliwskich, które od lat zadziwiają różnorodnością potraw z dziczyzny. W tym roku równorzędne nagrody otrzymały koła łowieckie: „Bekas”, „Bór”, „Dzik” Warszawa, „Dzik” Wyszków, „Leszczyna”, „Kamionka”, „Lis” oraz „Barbara” Długosiodło (wielkie podziękowania za gościnę!). 
Był też konkurs na najsmaczniejszą potrawę z grzybów, który wygrała grupa „Nasza Struga”. II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczydole Starym, III - sołectwo Ostrykół Dworski. 
W całej Polsce coraz większą popularnością cieszą się domowe nalewki, co widać również po konkursie „Smak Puszczy”. Co roku wpływa coraz więcej zgłoszeń. Tym razem I miejsce zajęła agrestówka Agnieszki Pawłowskiej („Kolorowy zawrót głowy”), II miejsce - „Leśna rozkosz” KGW w Sieczychach, III - „Śliwka węgierka” Jarosława Rychlickiego.
Boże Narodzenie - Brańszczyk
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość