DŁUGOSIODŁO: Gmina będzie czipowała psy

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Gmina będzie czipowała psy

24.03.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina zaostrza walkę z bezdomnością zwierząt i brakiem odpowiedzialności właścicieli. Ma temu służyć czipowanie psów, które samorząd będzie przeprowadzał sukcesywnie w poszczególnych miejscowościach.
 
- Są instytucje, które wyrywkowo kontrolują, obserwują gospodarstwa domowe. Tam, gdzie są nieprawidłowości, potrafi taka firma wjechać i odebrać zwierzę, podać właściciela do sądu i obciążyć go jeszcze kosztami związanymi z leczeniem tego zwierzęcia. Proszę uczulić mieszkańców. Jeśli ktoś jest właścicielem zwierzęcia czy gospodarskiego, czy domowego, to ponosi za nie odpowiedzialność - na ostatniej sesji uczulał wójt Stanisław Jastrzębski. - Przypominam, że w dalszym ciągu realizujemy akcję kastracji kotek i suczek, dopłacamy. Można więc to zrobić, żeby unikać dzikich miotów. Chcemy w tym roku rozpocząć również powszechną akcję znakowania zwierząt, szczególnie psów. Finanse nam pewnie nie pozwolą wykonania wszystkiego od razu, ale będziemy sukcesywnie, wioska po wiosce starali się zaczipować, oznakować i zarejestrować te psy, które mają właścicieli, żebyśmy taką bazą mogli dysponować.
Gmina będzie płaciła za czipowanie, co w sumie będzie tańsze od odławiania bezpańskich psów i umieszczania ich w schroniskach. Za jedno zwierzę płaci w tej chwili 2 tys. zł.
Na tej samej sesji rada gminy jednogłośnie przyjęła programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Długosiodło. - Ten program reguluje zadania, jakie na nas spoczywają, ale również państwa obowiązki - mieszkańców uczula wicewójta Ewa Karczewska. - Państwo ponosicie odpowiedzialność za zwierzęta, które trzymacie. To nie są zabawki, to istoty żywe.
Program przewiduje, że samorząd sukcesywnie, miejscowościami będzie czipował psy. Pierwotnie program mówił również o czipowaniu kotów, ale zapis zniknął po sugestii lekarza weterynarii, że te zwierzęta bardzo źle znoszą elektroniczne znakowanie.
Niezmiennie gmina w 80% będzie dofinansowywała sterylizację i kastrację psów i kotów. - Zabieg może zostać przeprowadzony w dwóch naszych gabinetach. Ponieważ ten nowy gabinet złożył nam wyższą ofertę, więc dofinansujemy do kwoty niższej, którą proponuje drugi gabinet. Możecie państwo gabinet wybrać, ale pokrywamy 80% kosztów niższej oferty - na sesji zaznaczyła wicewójt. 
Dofinansowanie będzie przyznawane na następujących zasadach:
- właściciel zwierzęcia musi być osobą zamieszkałą na terenie gminy Długosiodło
- właściciel musi wyrazić zgodę na elektroniczne trwałe oznakowanie zwierzęcia, czyli zaczipowanie
- zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie
Wniosek należy złożyć do urzędu gminy i poczekać na pozytywną odpowiedź. W gabinecie weterynarii właściciel zwierzęcia płaci 20% kosztu zabiegu.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość