materialy/info/med1/2960.jpg

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Dożynki w strugach deszczu (foto)

21.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, GCIKSiR w Długosiodle
Dożynki należą już do wieloletniej tradycji polskiej wsi, także powiatu wyszkowskiego. Tegoroczny sezon dożynkowy otworzyła 20 sierpnia uroczystość powiatowo – gminna, tym razem zorganizowana w Długosiodle. Przejdzie do historii nie tylko z powodu atrakcji, ale… fatalnej, deszczowej pogody. Zarówno rolnicy, jak i organizatorzy przyznawali, że takiej aury podczas uroczystości dożynkowych nie pamiętają.
Uczestnicy dożynek często zabierają z domów parasole, ale aby chronić się przed słońcem. Tym razem pogoda od rana nie nastrajała optymistycznie, a prognozy nie pozostawiały złudzeń – padać nie przestanie. Organizatorzy nie poddali się jednak i planów nie zmienili. Uroczystość rozpoczęła więc Msza św. w kościele św. Rocha – odpustowa, ku czci patrona parafii. Po niej korowód dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Wyszkowie, w strugach deszczu przeszedł na plac targowy. Delegacje niosły ciężkie, imponujące wieńce dożynkowe, jak się da chroniąc je przed deszczem: płaszczami, foliami, a nawet parasolkami.
Drugą część uroczystości rozpoczął tradycyjny dożynkowy obrzęd. Starostowie dożynek Urszula i Krzysztof Fabisiakowie z Chrzczanki Folwark przekazali przedstawicielom gmin i powiatu dożynkowy bochen: - Oto trud naszej ziemi z tegorocznego zboża, dzielcie nim sprawiedliwie.
- Przyrzekamy i obiecujemy dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło – w imieniu wszystkich samorządowców deklarował starosta powiatu Bogdan Pągowski. Postarali się, by dożynkowego chleba nie zabrakło dla żadnego z uczestników uroczystości.
Gości na terenie gminy Długosiodło przywitał gospodarz wójt Stanisław Jastrzębski, szczególne podziękowania za przybycie kierując do rolników: – Chleb jest darem pracy rąk ludzkich. Dziś praca na roli z pewnością jest łatwiejsza niż za naszych dziadów, ale nadal wymaga poświęcenia i trudu. Żeby były owoce, potrzeba nie tylko pracy rolników, ale też pomocy ze strony różnych instytucji.
Do życzeń przyłączył się starosta Pągowski: - Pomimo różnych przeciwności, plony udało się zebrać, żniwa dobiegły końca. Dziękuję za ten trud.
Życzenia popłynęły również ze strony radnej sejmiku mazowieckiego Cecylii Domżały i europosła Jarosława Kalinowskiego. – W powiecie wyszkowskim nie brakuje mądrych siewców. To widać w każdej naszej gminie – chwalił. Przypomniał negocjacje w sprawie rolnictwa, 15 lat temu przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i mówił o obawach dotyczącej obecnej sytuacji: - Wiążą się z polityką polskiego rządu, który prowadzi Polskę na manowce. Obawiam się, że jako pierwsi zapłacą za to rolnicy. Niech ciężka praca przynosi wam satysfakcję, również tym, którzy się z moimi słowami nie zgadzają. Chociaż raz bądźmy mądrzy przed szkodą.
 
Wyróżnienia
Dożynki są okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wyrazem gratulacji za wyniki produkcyjne w gospodarstwach oraz wdzięczności za postawę społeczną i zaangażowanie, a przez to podniesienie poziomu gospodarstw rolnych były odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je:
  • Gmina Brańszczyk: Wiesław Jachna, Danuta Szymańska
  • Gmina Długosiodło: Anna Bloch, Anna Puścian, Renata Żebrowska, Andrzej Żebrowski
  • Gmina Somianka: Adam Ciach
  • Gmina Wyszków: Jarosław Liwski, Jan Rzemek
  • Gmina Zabrodzie: Sylwester Jędrasik, Janusz Jędrasik, Andrzej Michalik
Ponieważ to dożynki nie tylko powiatowe, ale i gminne, wyróżnienia dla swoich rolników za całoroczny wysiłek i poświęcenie włożone w tegoroczne zbiory przygotowała gmina Długosiodło. Zasłużyli na nie: Barbara i Tomasz Karamuzowie, Marianna i Mieczysław Sówkowie, Elżbieta i Jacek Osowieccy, Dorota i Bogdan Mostowscy, Agata i Wiesław Mostowscy, Ewa i Jan Szyszkowscy, Lucyna i Sławomir Łojkowie, Urszula i Krzysztof Fabisiakowie, Ewa i Krzysztof Kuleszowie, Ewa i Andrzej Paziowie, Krystyna i Sławomir Baranowscy, Krystyna i Antoni Kuleszowie, Renata i Andrzej Żebrowscy, Anna i Marek Blochowie, Eugeniusz Wieczorek, Marianna i Tadeusz Jaworscy, Hałyna i Andrzej Orłowscy, Bożena i Krzysztof Kaliszowie, Cecylia i Andrzej Długołęccy, Danuta i Dariusz Korzybowie, Danuta i Tomasz Kępkowie, Anna i Sylwester Gołębiewscy, Hanna i Józef Melionowie, Iwona i Adam Gąsiewscy, Beata i Jacek Kandybowiczowie, Maria i Zygmunt Szulkowscy, Halina i Antoni Kosińscy, Jolanta i Wacław Zielińscy, Urszula i Tomasz Turowscy, Marzena i Andrzej Jagiełłowie, Alicja Kryszpin i jej syn Robert.
Na nagrody zasłużyły też imponujące wieńce dożynkowe. Starosta nagrodził delegacje dożynkowe wszystkich gmin, a wójt – twórców wszystkich wieńców gminy Długosiodło, a przygotowano ich aż 16 (!): grupa samopomocowa „Supermama”, stowarzyszenia: „Nasza Struga”, „Grądy Szlacheckie Moja Wieś”, kluby seniora: „Jutrzenka” z Jaszczułt, „Akademia Aktywnych Seniorów” z Bloch, „Bosewskie Starszaki”, „Strażnicy Tradycji” z Chrzczanki Włościańskiej, „Złota jesień”, „Niezapominajki” z Długosiodła i „Zosieńka” z Sieczych oraz sołectwa: Kalinowo, Wólka Grochowa, Dębienica, Budy Przetycz, Zalas i Znamiączki.
40 rolników z powiatów: wyszkowskiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, węgrowskiego, makowskiego, ostrowskiego, wołomińskiego, łomżyńskiego, ciechanowskiego, mińskiego i nowodworskiego wyróżniła firma „Mleks”. Wśród nagrodzonych znalazł się Wojciech Mościcki z gminy Zabrodzie.
Nagrody wśród uczestników konkursu rozlosował KRUS.
Deszcz nie zniechęcił do odwiedzania stoisk gastronomicznych z przepysznymi potrawami „jak kiedyś babcie gotowały”. Wystawiły się gminy Rząśnik i Zabrodzie, grupa samopomocowa „Supermama”, grupa Nasza Struga, klub motocyklowy, sołectwa Augustowo i Łączka, Klub Seniora „Jutrzenka” Jaszczułty i Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach, firma „Mleks”.
 
Muzycznie
Na ludową nutę zagrał, zaśpiewał i zatańczył warszawski zespół „Gaik”. Wielką niespodziankę artyści sprawili, zapraszając publiczność na scenę do wspólnego poloneza. Na szczęście o śpiewanie ze sceny operetkowych arii nie poprosili artyści Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej. Choć wiele osób, kryjąc się pod parasolami z pewnością chętnie nuciło znane melodie. Tę część artystyczną zakończyła kapela „Puszcza Biała”.
Po niej przed sceną tłumnie stawiła młodzież, dla której zagrały zespoły „Gesek”, „Baflo” „Camasutra”.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość