DŁUGOSIODŁO: Dofinansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Dofinansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła

05.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. funduszedlamazowsza.eu
Jeszcze tylko do piątku mieszkańcy mogą zgłaszać udział w programie budowy instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Dofinansowanie Długosiodło pozyskało w ramach partnerskiej współpracy z gminami Stoczek, Strachówka i Jadów.
W sumie projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 9,9 mln zł. Umowę podpisano pod koniec ubiegłego roku. - Niektórzy są przestraszeni udziałem własnym. Uważam, że będzie tak, jak z kolektorami. Kto skorzysta, będzie zadowolony, kto nie – będzie miał pretensje, że gmina go nie namówiła. Dlatego namawiam publicznie – mówił wówczas wójt Stanisław Jastrzębski. – Kwota udziału własnego na razie jest orientacyjna, przetarg powinien pokazać mniejszą. Drugiej takiej okazji nie będzie. Daję państwu do namysłu. Jeśli ktoś chciałby skorzystać, to namawiam. 
Sporo osób już skorzystało. Ponad 190 umów gmina podpisała na pompy ciepła i ponad 100 na fotowoltaikę. Udział własny wynosi 30%, czyli w przypadku pomp ciepła 3 tys. zł, fotowoltaiki – w zależności od wielkości instalacji. Liderem projektu jest gmina Stoczek i to ona będzie ogłaszała przetarg na wykonawstwo. 
Dofinansowanie pochodzi z unijnych środków – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego: „Gminy biorące udział w projekcie zmagają się z niską emisją i ponadnormatywnymi stężeniami substancji szkodliwych. Ma to związek przede wszystkim ze stosowanymi do tej pory w okresie grzewczym przez mieszkańców surowcami energetycznymi. Dzięki realizacji tego projektu wielu mieszkańców gmin Stoczek, Strachówka, Długosiodło i Jadów zyska możliwość korzystania z OZE. W ramach inwestycji zainstalowanych zostanie łącznie 931 instalacji OZE, w tym 359 fotowoltaicznych oraz 572 pompy ciepła. Ponadto 8 instalacji fotowoltaicznych pojawi się w budynkach użyteczności publicznej. Realizacja projektu przyczyni się przede wszystkim do obniżenia wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej i cieplnej. Wpłynie też na poprawę jakości powietrza.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość