DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

06.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
40 lat temu Szkoła Podstawowa w Długosiodle otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. 27 października, kiedy odbyła się jubileuszowa uroczystość, placówka wypełniła się gośćmi, przyjaciółmi, którzy wpisali się w historię szkoły.
 
- Fakt posiadania tak zaszczytnego imienia zobowiązuje nas do wcielania w życie głoszonego przez Tadeusza Kościuszkę hasła: „Siebie samego zwyciężaj - to największe zwycięstwo”. Jak widać, Kościuszko to postać ogromnie mądra, to bohater wciąż potrzebny. Twierdził, że „Obywatel, który chce szczycić się być dobrym Polakiem, powinien poświęcić wszystko dla Ojczyzny i być zawsze ludzkim i sprawiedliwym” - cytowały prowadzące uroczystość Grażyna Kaniewska i Dominika Zbrzeźna. - Zatem z okazji święta szkoły życzymy wam, drodzy uczniowie, abyście zawsze potrafili mierzyć wysoko i umieli osiągać najwyższe cele. Byście wcielali w życie idee kościuszkowskie, służyli ojczyźnie swoją nauką i szlachetną postawą, postępowali uczciwie i sprawiedliwie. 
Licznie zgromadzonych gości, w tym m.in. byłych i obecnych pracowników szkoły, jej dyrektorów, absolwentów oraz przedstawicieli samorządu, organizacji i instytucji współpracujących ze szkołą, powitały dyrektor szkoły Urszula Kmoch i wicedyrektor Mirosława Banaszek.
- Mamy dziś okazję do wspominania tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia planów na przyszłość. Każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, tworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi - podkreśliła Urszula Kmoch. - Dzisiejszy dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą są nauczyciele i wychowawcy, wsparciem rodzice i samorząd, a dumą absolwenci. 40 lat w życiu naszej szkoły to lata pracy wielu pedagogów, kilkudziesięciu roczników uczniów, to zwykła codzienność i wspaniałe święta. Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku dyrektorów i nauczycieli, którzy wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Przez 40 lat szkoła zmieniła się. Wkraczamy w nowoczesne technologie, ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły. Staramy się sprawić, by uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć. 
 
Pogoda była piękna
Zgodnie ze słowami pani dyrektor, jubileuszowa uroczystość połączyła przeszłość z przyszłością. Po 40 latach przy sztandarze ponownie stanęły osoby, które tworzyły pierwszy poczet: Piotr Rydzewski, Elwira Sawicz-Bakuła, Dorota Szwaczyk i Teresa Bedecka. 
Do 1983 r. cofnęli się ówcześni dyrektorzy szkoły Witold Chmiel i Teresa Kośnik.
- Prace nad nadaniem szkole imienia rozpoczęły się jeszcze w stanie wojennym, w 1981 r. Mieliśmy ogromną pomoc w postaci pomników Tadeusza Kościuszki, które już wówczas były. To nam pomogło walczyć o imię, które jest. Nie było to wcale takie proste, bo ówczesna władza miała swoich idoli - wspominał Witold Chmiel.
Przypomniał, że 40 lat temu był tylko tzw. stary budynek szkoły, 8 sal lekcyjnych i piaszczyste boisko. - Pogoda była piękna, choć trochę chłodno - opowiadał o samej uroczystości nadania imienia. - Nie mieliśmy tylu gości, co dziś. To oznacza, jak wielką pracę i zaangażowanie wkłada szkoła i władze gminy. Jako inicjatorzy, jesteśmy ogromne dumni. Dzisiaj żyjemy w innych czasach, innych warunkach. To sztafeta pokoleń. Miło jest na to wszystko patrzeć. Miło jest patrzeć na wasze warunki, ale i myśmy nie narzekali. 
- Kiedy szłam dzisiaj do szkoły, drzewa szeptały: upływa szybko życie, jak potok płynie czas. Bliżej drzwi usłyszałam: 40 lat minęło jak jeden dzień. Cieszę się, że doczekałam tego dnia - mówiła z kolei Teresa Kośnik. - Zwracam się do was, najmłodsi, słowami poety: „Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg”, prawdy jasnego płomienia. Spełniajcie swoje marzenia, czyńcie życie lepszym, prawdziwszym, wzrastajcie w rzeczywistość mocno, ale prawdziwie. Dodam jeszcze: nie depczcie przeszłości ołtarzy.
Jak szkoła zmieniała się przez lata, mogliśmy zobaczyć na multimedialnych prezentacjach. O Tadeuszu Kościuszce uczniowie opowiedzieli w swoim programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Marty Piotrak i Julity Gąsiewskiej.
 
Przygotowując się do jubileuszowej uroczystości i w ramach tzw. pracy z patronem uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach: międzyszkolnym literackim dla starszych uczniów oraz szkolnym plastycznym dla młodszych.
W konkursie plastycznym, w kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
Miłosz Turowski, Amelia Groszyk, Hanna Dziel, Amelia Andrzejak, Aleksander Kukielski, Lena Skoczeń, Magda Tarnożek, Katarzyna Słowik, Julia Mróz, Marcel Jaworski, Lena Michalak, Alicja Michalak.
Wyróżnienia: Piotr Pawłowski, Bartłomiej Jagiełło, Franciszek Gołębiewski, Maria Koprowska, Bartosz Klejna, Hubert Zbrzeźny, Zofia Damętka, Marcel Pawłowski, Aleksandra Jagielska, Zuzanna Zbrzeźna, Barbara Otwinowska, Zofia Łazarecka, Wiktoria Kandybowicz, Maria Domańska, Klaudia Icińska, Alan Mróz, Stanisław Białousz, Julia Rychlicka.
Co ważne, prace uczniów znalazły się w kalendarzu, który upamiętnia to ważne dla szkoły wydarzenie. 
Międzyszkolny konkurs literacki przebiegał pod hasłem „Siebie samego zwyciężaj, to największe zwycięstwo”. 
Kategoria klas IV-VI
I miejsce - Maja Pleńska z SP w Blochach, II - Lena Ponichtera z SP w Długosiodle, III - Julia Karamuz z SP w Długosiodle
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce - Natalia Falkowska z SP nr 1 w Ostrowi Maz., II - ex aequo Lena Paluszak i Amelia Sępkowska, obie z SP w Starym Bosewie, III - Anna Mioduszewska z SP nr 1 w Ostrowi Maz.
Wyróżnienia: Paulina Puścian z i Alan Kacprzyk z SP w Blochach.
Biblioteka - Ślady obecności
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość