DŁUGOSIODŁO: 40 lat minęło...

Powiat

DŁUGOSIODŁO: 40 lat minęło...

07.09.2018
autor: Beata Sierzan
W 1978 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce powołało w Długosiodle Zasadniczą Szkołę Rolniczą. W tym samym roku utworzono również Średnie Studium Zawodowe dla dorosłych na podbudowie programowej szkoły podstawowej kształcące w zawodzie rolnika. Organem prowadzącym był wtedy Urząd Wojewódzki Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu w Ostrołęce. Teraz placówkę – pod nazwą Zespół Szkół – prowadzi Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.
 
Pierwszym dyrektorem (do roku 1990) była Krystyna Stadnik. Kolejni dyrektorzy to: Janina Jasińska, Jan Bruzgo i obecnie (od 1 września 2000 r.) – Dorota Stadnik. Od 1992 r. szkoła ma siedzibę w budynku gminnym przy ulicy Poniatowskiego 25.
1 września 2000 r. Zasadnicza Szkoła Rolnicza została przekształcona w Zespół Szkół w Długosiodle. 
Placówka wykształciła 1305 absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły policealnej (w zawodach: rolnik, technik rachunkowości, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej), liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, a także liceum profilowanego o kierunku rolniczo-spożywczym.
Od 1 września funkcjonuje Branżowa Szkoła I stopnia – wielozawodowa, która kształci pracowników młodocianych na potrzeby lokalnego rynku pracy, odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy na terenie: Długosiodła, Wyszkowa, Rząśnika, Białegobłota, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej.
Kształcimy w wielu zawodach m.in.: fryzjer, sprzedawca, rolnik, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, lakiernik, blacharz samochodowy, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, cukiernik, piekarz, stolarz. Cały czas zapraszamy do podjęcia kształcenia w zawodzie drukarz i współpracy z drukarnią Quad/Graphics w Wyszkowie – jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw w branży poligraficznej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Od tego roku szkoła wprowadziła nowe zawody, które cieszą się zainteresowaniem uczniów: operator maszyn leśnych (we współpracy z firmą ZHUP QUERCUS s.c.) oraz ślusarz i mechanik – monter maszyn i urządzeń w partnerstwie z Ardagh Glass – liderem w dziedzinie produkcji opakowań metalowych i szklanych dla większości wiodących marek rynku spożywczego.
W ofercie szkoły znajduje się także kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie rolnik.
Szkoła cały czas się rozwija, uczniowie osiągają sukcesy w sporcie, z zakresu przedsiębiorczości, są świetnymi fachowcami w swoim zawodzie.
Dodatkowym jej atutem są projekty unijne. Dzięki nim młodzież zdobywa doświadczenie, dodatkowe kwalifikacje i jest konkurencyjna na rynku pracy.
Motto szkoły – „Uczymy zarabiać pieniądze w zawodzie. Kwalifikacje zdobyte dziś – pewna praca jutro” – jest cały czas aktualne. 
Beata Sierzan
 
Zapraszamy absolwentów, pracowników, pracodawców, uczniów, rodziców, instytucje i organizacje współpracujące oraz wszystkich sympatyków szkoły, którzy przez 40 lat tworzyli z nami jej historię, na stoisko gastronomiczno-informacyjne w niedzielę 9 września podczas Grzybobrania w Długosiodle.
Dla absolwentów, którzy nas odwiedzą, wpiszą się do pamiątkowej księgi, przygotowaliśmy upominek – słoiczek z niespodzianką, ufundowany przez partnera jubileuszu – firmę Ardagh Glass z Wyszkowa.

Szczegóły na stronie: zsdlo.superszkolna.pl
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość