BRAŃSZCZYK: Warto odkrywać jego nauczanie (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Warto odkrywać jego nauczanie (foto)

02.04.2017
autor: Elżbieta Borzymek
To już 12 lat, gdy Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Uroczystości powiatowe przypominające ten trudny, szczególnie dla nas, Polaków, moment odbywają się tradycyjnie już w Brańszczyku. Przy tej okazji przypominamy sobie niezwykłą postać Papieża Polaka i jego zasługi dla naszego kraju, świata, Kościoła. Zastanawiamy się, co zostało z jego nauki. Starosta w swoim wystąpieniu przypomniał gorzkie słowa o. Zięby o dziedzictwie św. Jana Pawła II, że jest ono odkrywkową kopalnią złota, której złóż  nie eksploatujemy. 
Sumę rocznicową w niedzielę 2 kwietnia koncelebrowali: ks. proboszcz Paweł Stachecki, orionista o. Antoni, który prowadził parafialne  rekolekcje wielkopostne, oraz ks. Robert Ratomski. 
- Wszyscy pamiętamy leżącą na trumnie papieża księgę – przypomniał ten przejmujący moment z pogrzebu Jana Pawła II Stanisław Kowalski, Wielki Rycerz Chorągwi Rycerzy Jana Pawła II w Brańszczyku – i ten wiatr, niezwykły wiatr, wiatr jak westchnienie Ducha św. przewracający karty jego życia, aż do końca. A co my wyczytaliśmy z tych kart? Jak wpłynęły na nasze życie? – pytał. Zakończył przesłaniem, by każdy z nas naśladował „życie i przesłanie wielkiego Polaka, wielkiego dla świata i chwały Bożej”.  
Starosta Bogdan Pągowski w swoim wystąpieniu nawiązał do pielgrzymek Jana Pawła II do Polski Było ich dziewięć, a każda z nich to swoiste rekolekcje. Za najważniejszą uznał jednak tę pierwszą, w 1979 r., gdy papież wypowiedział znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. – Rok później powstała „Solidarność” i zaczęło się w Polsce zmieniać – przypomniał starosta. Przywołał też znaczącą pielgrzymkę z 1991 r., gdy Papieża Polaka witał Lech Wałęsa, wybrany w wolnych wyborach Prezydent RP. Wtedy papież mówił o wolności, o tym, że trzeba ją szanować, bo została okupiona krwią, że trzeba będzie zdać z niej egzamin. – I dzisiaj po 26 latach od tej mszy w Radomiu w 1991 r., myślę, że ten egzamin  jeszcze przed nami, może wtedy będzie można go dokończyć, kiedy pokolenie Jana Pawła II będzie rządzić Polską. 
Starosta przytoczył gorzkie słowa o. Zięby, który porównał nauki Jana Pawła II do odkrywkowej kopalni złota, której jeszcze nie zaczęliśmy eksploatować. Jednak współcześni młodzi Polacy, jak pokazują sondaże, nadal uważają Jana Pawła II za wzór. 40% ankietowanych przyznało, że chcą naśladować Jana Paweł II  (50% badanych naśladuje rodziców, na trzecim miejscu był Jurek Owsiak). – Coś w tym jest, że młodzi ludzie, którzy nie żyli w czasach Jana Pawła II, biorą go za wzorzec swojego życia – zauważył Bogdan Pągowski, przypominając, że „kiedy odchodził z tego świata, wszyscy go kochali”. 
- Znakiem posłanym przez Boga chyba dla całego świata był papież Jan Paweł II – mówił w homilii o. Antoni. – Był chodzącym znakiem Bożej miłości na świecie. Teraz jest, oczywiście od strony liturgicznej, czczony, szanowany, przyzywany jako wstawiennik w różnych modlitwach – zaznaczył, ale wciąż jest postacią, którą warto odkrywać, a przede wszystkim odkrywać jego nauczanie, którego wzór życia w Bogu i z Bogiem. 
O oprawę muzyczną zadbał zespół „Boża Nuta”. Piękny recital pieśni religijnych „Totus Tuus”, wzbogacony o fragmenty homilii Jana Pawła, dała Jana Dąbkowska. 
Po Mszy św.  jej uczestnicy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie delegacje złożyły kwiaty i  zapaliły znicze. Można było ucałować relikwie św. Jana Pawła II.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO uruchomiło lokalną komunikację

DŁUGOSIODŁO uruchomiło lokalną komunikację

Z dniem 1 lipca Gmina Długosiodło uruchomiła sześć lokalnych linii autobusowych przez Plewki i Wólkę Grochową, Kalinowo i Jaszczułty, Marianowo i Sieczychy, Nową Pecynę, Prabuty, Grądy Szlacheckie i Olszaki, Dębienicę i Augustowo. Cena biletu - 2 zł.
zobacz więcej
SOMIANKA: Pomoc żywnościowa

SOMIANKA: Pomoc żywnościowa

Rusza kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 – PODPROGRAM 2016 – informują Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Proszą o zgłaszanie się osób, które potrzebują pomocy żywnościowej. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

W Porębie odbyła się uroczystość upamiętniająca Obrońców Ojczyzny z czasów wojny polsko bolszewickiej 1919-1920. – Trzeba, aby ostatnie pokolenie tych, którzy pamiętają relacje swoich bliskich – uczestników walk, przekazało je potomnym” – uważa Sławomir Gałązka, przewodniczący Rady Gminy w Brańszczyku, piłsudczyk. „Teraz wreszcie nadszedł czas, aby nasi przodkowie doczekali się godnego upamiętnienia, dlatego odsłaniamy poświęconą im tablicę koło kościoła w Porębie” – podkreśla kmdr por. Jan Puścian, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP im. J. Piłsudskiego Okręgu m.st. Warszawa, które jest inicjatorem tego ważnego nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzenia. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

BRAŃSZCZYK: Wójt odwołał kierownika USC

Teresa Kasprowicz, która od 30 lat jest kierownikiem USC w Brańszczyku, 31 stycznia otrzymała pismo z wypowiedzeniem dotychczasowych warunków pracy (co wiąże się dla niej z utratą dodatku funkcyjnego) i trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. – Dla mnie to wielkie zaskoczenie – nie kryła w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem” – Wójt zapewniał mnie kilkakrotnie, że nie ma wobec mnie innych planów. 
zobacz więcej