BRAŃSZCZYK: W jedności z chorymi i samotnymi (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: W jedności z chorymi i samotnymi (foto)

21.02.2018
autor: Maryla Puścian
Od 15 lat Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Wójtem Gminy i Domem Emeryta Księży Orionistów włączają się w obchody Światowego Dnia Chorego. To chrześcijańskie święto obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione zostało przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.
Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, ustanowionego na pamiątkę Jej pierwszego objawienia dziewczynie Bernadetcie Soubirus w Grocie Massabielskiej w 1858 roku. Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II podkreślił, iż „ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganiu chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”. /Henryk Midro, Opoka.org.pl/
13 lutego w gościnnym Domu Emeryta w Brańszczyku odbyła się Msza św. w intencji chorych oraz wszystkich, którzy otaczają ich troską. Ks. dyr. Łukasz Mikołajczyk powitał władze samorządowe na czele z wójtem Mieczysławem Pękulem oraz przedstawicieli instytucji i wspólnot związanych zawodowo z opieką nad chorymi.
Z kazania wygłoszonego przez celebransa ks. dr Zdzisława Golana, dziekana dekanatu wyszkowskiego uczestnicy liturgii mogli zyskać przekonanie, że cierpienie, które gdy jest przeżywane z Panem Bogiem ma swoją niezwykłą moc. A co więcej pogodzenie się z cierpieniem i zaakceptowanie cierpienia w życiu również ma niezwykłą moc. Moc zasługującą, poprzez którą możemy wypraszać łaski potrzebne do zbawienia dla siebie i dla innych. Nadto, że należymy do grona szczęśliwych osób otwartych na Boże nauczanie, na Boże słowo, będące pokarmem w pielgrzymce przez życie, które umacnia, dodaje sił i budzi nadzieję nawet w cierpieniu. Podkreślił także, że Kościół zawsze uczył i uczy o tej wielkiej wartości cierpienia, które jest związane z bytem ludzkim na ziemi, będącym konsekwencją grzechu pierworodnego, pierwszego nieposłuszeństwa Bogu, wynikającego ze słabości ludzkiej. A fakt ustanowienia przez - dziś już świętego - Papieża Jana Pawła II, przed 26 laty Dnia Chorego w dniu poświęconym Matce Bożej z Lourdes przypomina nam o potrzebie modlitwy za chorych i cierpiących, a nawet o dziękowaniu za ten trudny dar - cierpienie.
Ksiądz dziekan zwrócił też uwagę na to, że każdy, kto opiekuje się z czułością i wytrwałością swoimi chorymi dziećmi, rodzicami bądź krewnymi, daje jednocześnie ogromne świadectwo miłości do samego Boga, a wszyscy, którzy angażują się w opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, uczestniczą w wielkiej misji Kościoła. Podkreślił, że dzisiejsze modlitewne spotkanie ma służyć wypraszaniu potrzebnych łask: zdrowia chorym, ulgi w cierpieniu dla tych, którzy są chorzy terminalnie oraz mocy i radości do posługiwania tym, którzy opiekują się chorymi i potrzebującymi.
Podczas Mszy św., z oprawą muzyczną organisty Piotra Wyszyńskiego, kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych, a po jej zakończeniu ks. dyr. Łukasz Mikołajczyk zaprosił wszystkich na wspólny obiad. Z tegorocznym pięknym koncertem, tematycznie poświęconym świętemu Janowi Pawłowi II – inicjatorowi Światowego Dnia Chorego wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance pod kierunkiem dyrektor Honoraty Pękul i nauczycielek Mirosławy Kurowskiej i Bożeny Tarcickiej. Na zakończenie przy pysznym deserze organizatorzy wójt Gminy Mieczysław Pękul wraz z kierownik GOPS Elżbietą Kobylińską, w podziękowaniu za współpracę, przekazali kapłanom figurki aniołów, zaś wszyscy seniorzy i goście otrzymali pamiątkowe różańce, by w jego tajemnicach odnajdywać spokój, pojednanie i siłę. W szczególności zaś w rozważaniu „tajemnic bolesnych”  upraszać pomoc w chorobie, cierpieniu i trudach dnia codziennego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość