BRAŃSZCZYK: W grupie siła. Nowe Koło Gospodyń Wiejskich

Powiat

BRAŃSZCZYK: W grupie siła. Nowe Koło Gospodyń Wiejskich

10.03.2023
autor: Monika Pękul, fot. KGW Trzcianka
W powiecie wyszkowskim działa kolejne Koło Gospodyń Wiejskich. Tym razem w sołectwie Trzcianka, w gminie Brańszczyk, z inicjatywy mieszkanek utworzono KGW. A wszystko zaczęło się od zwykłej rozmowy… Bo kto z nas nie lubi rozmawiać? 
 
Koło Gospodyń Wiejskich w Trzciance jest stosunkowo młodą formacją. Aktualnie liczy 34 osoby. Mimo krótkiego stażu działalności, już po czterech miesiącach posiada liczne dokonania na swoim koncie.
- Działamy od września 2022 roku – informuje przewodnicząca koła Teresa Rudnicka. – Uważam, że dla lepszej integracji mieszkańców Trzcianki warto wyjść z takimi działaniami – podkreśla. 
Do tej pory KGW wzięło udział m.in. w ogólnopolskim konkursie kulinarnym, adresowanym do Kół Gospodyń Wiejskich. - Dostałyśmy się do finału ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu „Z mięsem drobiowym przez pokolenia” organizowanym przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi – informuje Teresa Rudnicka.
Projekt zakłada powiązanie tradycyjnych przepisów, promowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, z nowoczesnymi aranżacjami dań polecanych przez szefów kuchni młodszej generacji. 
Gra jest warta świeczki, ponieważ do finału przejdzie 16 KGW, które pod bacznym okiem kamer przygotują oryginalne danie drobiowe. Natomiast szef kuchni, wytypowany przez jury, przygotuje to samo danie, ale tym razem w nowej odsłonie. Ale oprócz tego wykona zadanie zlecone przez KGW. Filmy będzie można obejrzeć na platformie Youtube. Zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 6 tys. zł. Projekt finansowany jest przez Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego. Publikacja wszystkich filmów konkursowych będzie miała miejsce 8 maja, następnie przez 3 tygodnie widzowie będą mogli oddawać głosy poprzez wyświetlenia oraz udostępnienia. Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców i sympatyków Trzcianki do głosowania na miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Poza tym KGW z Trzcianki wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Gellwe, w którym dostało się do finału. „Smakujemy lokalnie” to konkurs zorganizowany przez sieć Carrefour.
- Naszym ostatnim lokalnym działaniem był udział w jarmarkach Bożonarodzeniowych w Brańszczyku oraz w Wyszkowie, gdzie wystawiałyśmy nasze rękodzieła oraz świąteczne potrawy – podkreśla Teresa Rudnik. 
Członkinie mają mnóstwo pomysłów, które warte są realizacji.
- W przyszłości chciałybyśmy przeprowadzać warsztaty o tematyce przydanej każdej kobiecie, ze szczególnym podkreśleniem kultywowania kurpiowskiej tradycji. Zaczęłyśmy rozmowy z panią, która uczy haftu kurpiowskiego – dodaje zastępca przewodniczącej Justyna Sarbiewska.
W niedalekiej przyszłości KGW chce również zorganizować spotkania z dziećmi i młodzieżą, aby zapoznać je z polską tradycją. - W tym celu przeprowadziłyśmy w miejscowej Szkole Podstawowej im. P. Kulasińskiego warsztaty z robienia i dekoracji pierników – zaznacza Justyna Sarbiewska.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość