BRAŃSZCZYK: Świetny pomysł i świetne wykonanie

Powiat

BRAŃSZCZYK: Świetny pomysł i świetne wykonanie

05.10.2023
autor: Sylwia BardyszewskA, fot. Urząd Gminy Brańszczyk
Ścianę budynku Szkoły Podstawowej w Brańszczyku zdobi mural - nie dość, że ciekawy i świetnie wykonany, to jeszcze antysmogowy. Co ważne - wykonany przez mieszkańca gminy Brańszczyk Sebastiana Murzę. Środki pochodzą z grantu od Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
 
Motywem przewodnim murala jest dbałość o czyste powietrze. Został wykonany z wykorzystaniem innowacyjnego sposobu na walkę ze smogiem, farb pochłaniających zanieczyszczenia powietrza. Na realizację zadania pozyskano 20 tys. zł z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, z programu „WzMOCnij swoje otoczenie”.
Mural zaprojektował i namalował lokalny artysta, Sebastian Murza. Gratulujemy! W ciekawy, lekki sposób połączył motyw czystego powietrza z patronem szkoły Henrykiem Sienkiewiczem i przesłaniem skierowanym do uczniów, ale nie tylko. W każdym wieku warto przecież pamiętać, że „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory.” Warto dodać, że cytat pochodzi z powieści „Na marne” - pierwszej autorstwa Henryka Sienkiewicza, wydanej w 1872 r. Stał wówczas na początku swojej wielkiej kariery. 33 lata później, jako pierwszy polski pisarz, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość